ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների քաղաքացիության տրամադրման գործընթացն իրականացվում է պարզեցված ընթացակարգով
ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների քաղաքացիության տրամադրման գործընթացն իրականացվում է պարզեցված ընթացակարգով և առանց առցանց հերթագրման: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ Կառավարության նիստի ընթացքում:
Նախարարի խոսքով՝ վերջին շրջանում դիմումների հոսքն առավել ինտենսիվ է․ 9346 անձի ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհվել է քաղաքացիություն, 4400 անչափահաս ևս անձնագրավորվել է ՀՀ քաղաքացու անձնագրով, որևէ դիմում չի մերժվել։
Արփինե Սարգսյանը նաև ընդգծել է, որ չնայած «Քաղաքացիության մասին» օրենքով քաղաքացիություն ստանալու դիմումների քննարկման համար սահմանված է 90 աշխատանքային օր, սակայն ԼՂ ժամանակավոր պաշտպանություն ստացած անձանց դիմումները քննարկվում են առավել կարճ ժամկետում՝ 1 ամսում։

Процесс предоставления гражданства Армении насильственно перемещенным лицам из Нагорного Карабаха осуществляется по упрощенной процедуре
Процесс предоставления гражданства Армении насильственно перемещенным лицам из Нагорного Карабаха осуществляется по упрощенной процедуре и без онлайн-регистрации. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила министр внутренних дел РА Арпине Саргсян в ходе заседания правительства.
По словам министра, в последнее время поток заявлений стал более интенсивным. 9346 человек получили гражданство указом президента РА, 4400 несовершеннолетним также выданы паспорта граждан РА, ни одно заявление не было отклонено.
Арпине Саргсян также подчеркнула, что хотя Закон «О гражданстве» предусматривает 90 рабочих дней для рассмотрения заявлений на получение гражданства, заявления лиц, получивших временную защиту из Нагорного Карабаха, рассматриваются в более короткие сроки — в течение 1 месяца. При подаче заявления на получение гражданства Республики Армения необходимо заплатить 1000 драмов.