ՀՀ ՍԱՏՄ-ի որոշմամբ՝ ժամանակավորապես արգելվել է ՌԴ արտադրության պաղպաղակի ներմուծումը
Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ՝ 2025թ. հուլիսի 2-ից ժամանակավորապես արգելվել է ՌԴ «Ֆաբրիկա Նաստոյաշչեգո Մորոժենոգո» ՍՊԸ-ի արտադրած «Էսկիմո պլոմբիր վանիլային շոկոլադասերուցքային ջնարկում» տեսակի պաղպաղակի ներմուծումը Հայաստան (ապրանքանիշը՝ «Կորովկա»):
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացնում է ՍԱՏՄ-ի տարածած հաղորդագրությունից, որոշումը կայացվել է սննդամթերքի անվտանգության ռիսկերի գնահատման հիման վրա։
Արգելքը վերաբերում է 2025 թվականի հուլիսի 2-ից հետո ներմուծվող խմբաքանակներին։
Մինչ այդ ներմուծված արտադրանքի նկատմամբ սահմանափակումը չի գործում։
ՀՀ ՍԱՏՄ-ի հիշեցնում են, որ այդ արտադրատեսակի 07․03․2025թ արտադրության խմբաքանակը (100 գրամանոց, պիտանիության ժամկետը 18 ամիս) աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ (ԱՑԽՄ) ցուցանիշով չի համապատասխանել Մաքսային Միության տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված նորմերին: Խմբաքանակի համար տրվել է իրացումն արգելելու, շուկայից հետ կանչելու, ոչնչացնելու կամ օգտահանելու կարգադրագիր:

Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении временно запрещает импорт мороженого российского производства
По решению руководителя Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов (ИБПП) Республики Армения со 2 июля 2025 года временно запрещен импорт в Армению мороженого «Эскимо Пломбир Ванильный Шоколадный Крем Глазурь» (торговая марка: «Коровка») производства российского ООО «Фабрика Настоящего Мороженого».
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ИБПП, решение было принято на основании оценки риска безопасности пищевых продуктов.
Запрет распространяется на партии, импортированные после 2 июля 2025 года.
Ограничение не распространяется на продукцию, импортированную до этого.
Государственный орган по безопасности пищевых продуктов РА напоминает, что партия данного продукта (100 грамм, срок годности 18 месяцев), произведенная 07.03.2025 г., не соответствовала нормам, установленным техническими регламентами Таможенного союза по показателю бактерий Escherichia coli (ECB). Выдано предписание о запрете реализации партии, отзыве с рынка, уничтожении или утилизации.
Функции инспекционного органа направлены на обеспечение высокого уровня безопасности пищевых продуктов.