Թեհրանում հրաժեշտ են տալիս Իսրայելի հարձակման հետևանքով զոհված բարձրաստիճան զինվորականներին ու գիտնականներին
Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում ընթանում է Իսրայելի հարվածների հետևանքով զոհված բարձրաստիճան զինվորականների, միջուկային ոլորտի գիտնականների և քաղաքացիական այլ անձանց հուղարկավորության արարողությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական IRNA լրատվականը՝ մանրամասնելով, որ արարողությանը մասնակցում է նաև Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշիքանը։
Լրատվականի փոխանցմամբ՝ արարողությունն անցկացվում է երկրի մայրաքաղաք Թեհրանի կենտրոնական Էնղելաբ հրապարակում, որտեղ հարյուր հազարավոր մարդիկ հավաքվել են՝ սգալու իսրայելական հարձակումների զոհ դարձած հայրենակիցներին։
«Նախագահ Փեզեշքիանը մասնակցել է Իրանի համար իրենց կյանքը զոհաբերած մոտ 60 անձանց հուղարկավորությանը»,-նշել է լրատվամիջոցը։
Հաղորդվում է, որ հրաժեշտի երթի մասնակիցները դուրս են եկել փողոցներ՝ քայլելով քաղաքի կենտրոնում և իրենց ձեռքերում պահելով միջուկային ոլորտի զոհված գիտնականների և ռազմական առաջնորդների պաստառներն և պատկերները։
Հունիսի 13-ին Իսրայելի օդային ուժերը հարձակում են սկսել Իրանի վրա՝ հարվածելով միջուկային, ռազմական և այլ օբյեկտներին, ինչի հետևանքով իրանական կողմը հայտարարել է ավելի քան 600 մարդու զոհվելու մասին, այդ թվում՝ բարձրաստիճան զինվորական հրամանատարների, գիտնականների և քաղաքացիական անձանց:
Այդ հարձակումից ժամեր անց Իրանը սկսել է հակահարվածներ հասցնել Իսրայելի տարածքին։ Մի քանի օր տևած փոխադարձ հրթիռային հարվածներից հետ Միացյալ Նահանգները հունիսի 22-ին ռմբակոծեց Նաթանզի, Սպահանի և Ֆորդոյի իրանական միջուկային օբյեկտները: Հունիսի 24-ին կողմերը հայտարարեցին հրադադարի հաստատման մասին։

Тегеран прощается с высокопоставленными военными, учеными, погибшими в результате израильской атаки
В иранской столице Тегеране проходит церемония прощания с высокопоставленными военными, учеными-атомщиками и другими гражданскими лицами, погибшими в результате израильских ударов.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило иранское информационное агентство IRNA, уточнив, что президент Ирана Масуд Пезешикан также принимает участие в церемонии.
По данным информационного агентства, церемония проходит на центральной площади Энглаб в столице страны Тегеране, где сотни тысяч людей собрались, чтобы почтить память своих соотечественников, ставших жертвами израильских атак.
«Президент Пезешкиан присутствовал на похоронах около 60 человек, отдавших свои жизни за Иран», — отметило издание.
Сообщается, что участники прощального марша вышли на улицы, прошли по центру города и держали в руках плакаты и фотографии погибших ученых-атомщиков и военачальников.
13 июня израильские ВВС атаковали Иран, нанося удары по ядерным, военным и другим объектам, в результате чего иранская сторона заявила о гибели более 600 человек, включая высокопоставленных военных командиров, ученых и гражданских лиц.
Через несколько часов после этой атаки Иран начал ответные удары по израильской территории. После нескольких дней взаимных ракетных ударов 22 июня США бомбили иранские ядерные объекты в Натанзе, Исфахане и Фордо. 24 июня стороны объявили о установлении режима прекращения огня.