Պեկինը պատրաստ է Երևանի հետ միասին ամրապնդել բարեկամությունը, խորացնել վստահությունն ու ընդլայնել համագործակցությունը․ Վան Յի
Անկախ միջազգային և տարածաշրջանային իրավիճակի փոփոխություններից՝ Հայաստանն ու Չինաստանը պահպանել են փոխադարձ հարգանքը, վստահությունը և փոխշահավետ համագործակցությունն, ինչի շնորհիվ երկու երկրների միջև հարաբերությունները կայուն զարգանում են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին, ՀՀ ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ, Չինաստանի ԱԳ նախարար Վան Յին հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ընթացքում։
«Սա Ձեր առաջին պաշտոնական այցն է Չինաստան, և ես ջերմորեն ողջունում եմ Ձեզ։ Ձեր նշանակման պահից ի վեր Դուք ակտիվորեն աջակցել և խթանել եք Չինաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացումը, ինչը մենք շատ բարձր ենք գնահատում։ Չինաստանն ու Հայաստանը հին քաղաքակրթություններ են՝ հարուստ պատմությամբ և խորը մշակութային հիմքերով։ Մեր կապերը սկիզբ են առել հնագույն ժամանակներից, իսկ հին Մետաքսի ճանապարհը վկայում է մեր ժողովուրդների բարեկամության և փոխգործակցության մասին։ Անկախ միջազգային և տարածաշրջանային իրավիճակի փոփոխություններից՝ մենք միշտ պահպանել ենք փոխադարձ հարգանքը, վստահությունը և փոխշահավետ համագործակցությունը, ինչի շնորհիվ մեր հարաբերությունները կայուն զարգանում են»,- նշել է Չինաստանի ԱԳ նախարարը։
Նրա բնորոշմամբ՝ հայ-չինական համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում դրական արդյունքներ է տալիս, հատկապես այն բանից հետո, երբ երկու երկրները դարձել են գործընկերներ՝ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում։
«Այս նախաձեռնության շնորհիվ մեր փոխգործակցությունը, հատկապես առևտրատնտեսական ոլորտում, շարունակում է հասնել նոր բարձունքների։ Չինաստանը դարձել է Հայաստանի առանցքային առևտրային գործընկերներից մեկը։ Անցյալ տարի մեր ապրանքաշրջանառությունը զգալիորեն աճել է, իսկ այս տարվա առաջին չորս ամիսներին աճը կազմել է 58 տոկոս, ինչը հազվադեպ ցուցանիշ է Չինաստանի գործընկերների շրջանում և խոսում է մեր համագործակցության հետագա զարգացման մեծ ներուժի մասին։ Չինաստանի ներդրումները ձեր երկրում ևս ողջունելի են։ Չինական մի շարք ապրանքանիշեր մեծ տարածում ունեն Հայաստանում, իսկ հայտնի հայկական ապրանքները հարստացնում են չինացի սպառողների առօրյան»,- ասել է Վան Յին։
Նրա դիտարկմամբ՝ հայ-չինական հումանիտար կապերը ևս խորանում են, քանի որ արդեն գործում է ուղիղ ավիահաղորդակցություն երկու երկրների միջև, իսկ առանց վիզայի ռեժիմի քաղաքականությունը շարունակում է նպաստել երկու ժողովուրդների միջև ավելի սերտ կապերին։
«Մենք պատրաստ ենք Հայաստանի հետ միասին ամրապնդել մեր բարեկամությունը, խորացնել վստահությունն ու ընդլայնել համագործակցությունը՝ ի նպաստ մեր երկու երկրների զարգացման։ Կրկին ողջունում եմ Ձեզ։ Շնորհակալություն»,- եզրափակել է Չինաստանի ԱԳ նախարարը։

Пекин готов укреплять дружбу с Ереваном, углублять доверие и расширять сотрудничество на благо развития двух стран: глава МИД Китая
Независимо от изменений международной и региональной обстановки, Армения и Китай сохранили взаимное уважение, доверие и взаимовыгодное сотрудничество, благодаря чему отношения между двумя странами стабильно развиваются.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Китая Ван И в ходе встречи с главой МИД Армении Араратом Мирзояном.
«Я рад встрече с министром иностранных дел. Это Ваш первый официальный визит в Китай, и я тепло приветствую Вас. С момента своего назначения Вы активно поддерживали и содействовали развитию отношений между Китаем и Арменией, что мы высоко ценим.
Китай и Армения — древние цивилизации с богатой историей и глубокими культурными основами. Наши связи восходят к глубокой древности, а древний Шелковый путь свидетельствует о дружбе и сотрудничестве между нашими народами. Независимо от изменений международной и региональной обстановки, мы всегда сохраняли взаимное уважение, доверие и взаимовыгодное сотрудничество, благодаря чему наши отношения стабильно развиваются.
Наше сотрудничество по всем направлениям дает положительные результаты, особенно после того, как наши страны стали партнерами в рамках инициативы «Один пояс и один путь». Благодаря этой инициативе наше взаимодействие, особенно в торгово-экономической сфере, продолжает выходить на новые высоты. Китай стал одним из ключевых торговых партнеров Армении. В прошлом году наш товарооборот значительно увеличился, а за первые четыре месяца этого года рост составил 58%, что является редким показателем среди китайских партнеров и говорит о большом потенциале для дальнейшего развития нашего сотрудничества. Китайские инвестиции в вашей стране также приветствуются.
Ряд китайских брендов широко распространены в Армении, а известные армянские продукты обогащают повседневную жизнь китайских потребителей. Наши гуманитарные связи также углубляются: прямые авиарейсы между нашими странами уже действуют, а политика безвизового режима продолжает способствовать более тесным связям между нашими народами.
Мы готовы укреплять нашу дружбу с Арменией, углублять доверие и расширять сотрудничество на благо развития наших двух стран. Приветствую Вас еще раз. Спасибо» — отметил в своей приветственной речи глава МИД Армении.