Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի Բերքաբեր-Բաղանիս հատվածում իրականացվել են կահավորման զգալի աշխատանքներ
2024 թվականի ապրիլ ամսին ՀՀ Տավուշի մարզի Բերքաբեր, Կիրանց, Ոսկեպար-Բաղանիս տեղամասերում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովների կողմից իրականացվել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի 12,7 կիլոմետր հատվածի սահմանազատում, իսկ մայիսից նշված հատվածի պահպանությունն իրականացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանապահ ստորաբաժանումների կողմից՝ սահմանային ծառայության եղանակով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայ-վրացական համաժողովի պատվիրակների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ՀՀ սահմանապահ զորքերի կառավարման մարմնի ներկայացուցիչ, գնդապետ Մանվել Մայիլյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ 2024 թվականի սեպտեմբերից ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը ՀՀ ՊՆ ստորաբաժանումներից պահպանության են ընդունել նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի շփման գծի Բերքաբեր-Կիրանց և Կիրանց-Ոսկեպար միջանկյալ չսահմանազատված մոտ 7,6 կիլոմետր երկարությամբ տեղամասը։
«ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը ներկա պահին իրականացնում են Տավուշի մարզի Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի Բերքաբեր—Բաղաբիս ընդհանուր մոտ 20,3 կիլոմետր հատվածի պահպանությունը՝ «Բերքաբեր», «Կիրանց» և «Ոսկեպար» սահմանապահ ուղեկալների ուժերով ու միջոցներով։ Սահմանապահ վերակարգերը ծառայությունն իրականացնում են կահավորված բաց դիտակետերից, զինված հրաձգային զենքով (ԱԿ-74 պահեստատուփը կցված չէ զենքին), առանց զրահաբաճկոն և սաղավարտ։ Տեղամասը կահավորված է ցերեկային և ջերմատեսիլ տեսադիտման համակարգերով։ Պահպանվող տեղամասում իրականացվել է մոտ 10 կիլոմետր սահմանային ճանապարհների և փշալարային արգելափակոցների կառուցման, ինչպես նաև ականազերծման աշխատանքներ։ Նաև սահմանագծին զուգահեռ՝ կառուցված է 130 մետր հենապատ և 510 մետր մետաղական պարիսպ», - մանրամասնեց ՀՀ սահմանապահ զորքերի կառավարման մարմնի ներկայացուցիչը։

На участке Беркабер-Баганис армяно-азербайджанской границы проведены значительные работы по благоустройству
В апреле 2024 года ​​комиссиями по демаркации государственной границы Армении и Азербайджана была осуществлена делимитация 12,7-километрового участка армяно-азербайджанской границы на участках Беркабер, Киранц и Воскепар-Баганис Тавушской области Республики Армения, а с мая охрана указанного участка осуществляется пограничными подразделениями пограничных служб Армении и Азербайджана.
Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с участниками армяно-грузинского форума заявил представитель Пограничных войск Армении полковник Манвел Маилян.
По его словам, с сентября 2024 года пограничники СНБ Армении также взяли на себя охрану примерно 7,6-километрового участка промежуточной демаркационной линии Беркабер-Киранц и Киранц-Воскепар армяно-азербайджанской границы.
«В настоящее время Пограничные войска СНБ силами и средствами пограничных застав «Беркабер», «Киранц» и «Воскепар» осуществляют охрану участка Беркабер-Баганис армяно-азербайджанской границы в Тавушской области общей протяженностью около 20,3 километра. Пограничники несут службу с оборудованных открытых наблюдательных пунктов, вооруженные стрелковым оружием (магазин АК-74 к оружию не присоединен), без бронежилетов и касок.
Участок оснащен системами дневного и теплового видеонаблюдения. На охраняемой территории построено около 10 километров приграничных дорог, заграждений из колючей проволоки, ведутся работы по разминированию. Также параллельно линии границы возведены 130-метровая подпорная стена и 510-метровое металлическое ограждение», — отметил Маилян.