Թրամփի վստահությունը նվազում է Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրի հնարավորության հարցում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ավելի ու ավելի քիչ է վստահ այն բանում, թե Վաշինգտոնին կհաջողվի Իրանի հետ միջուկային համաձայնագիր կնքել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփն ասել է New York Post-ի լրագրող Միրանդա Դիվայնի Pod Force One նոր պոդքասթին տված հարցազրույցում:
Լրագրողը Թրամփին հարց է ուղղել՝ արդյոք նա կարծում է, որ կարող է Իրանին ստիպել համաձայնել իր միջուկային ծրագրի դադարեցմանը։
«Չգիտեմ։ Ավելի վաղ ես այդպես էի կարծում, բայց հիմա ավելի ու ավելի քիչ եմ վստահ դրանում։ Կարծես, նրանք ձգձգում են, և կարծում եմ՝ դա ցավալի է, բայց ես ավելի քիչ վստահ եմ հիմա, քան երկու ամիս առաջ», - ասել է Թրամփը:
Նա հավելել է, որ չգիտի, թե ինչի հետ է կապված Թեհրանի դիրքորոշման փոփոխությունը։
Թրամփը նաև նշել է, որ թույլ չի տա Իրանին միջուկային զենք ունենալ։
«Եթե նրանք համաձայնության չգան, ապա միջուկային զենք չեն ունենա։ Եթե նրանք համաձայնության գան, այդ դեպքում ևս միջուկային զենք չեն ունենա.... Բայց լավ կլիներ դա անել առանց պատերազմի, առանց մարդկային զոհերի, այդպես շատ ավելի լավ կլիներ։ Բայց ես նրանց մոտ չեմ տեսնում համաձայնագիր կնքելու նույն խանդավառությունը», - ասել է ԱՄՆ նախագահը:
ԱՄՆ-ն և Իրանն Օմանի միջնորդությամբ անցկացրել են Թեհրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ բանակցությունների հինգ փուլ։ Բանակցությունների վեցերորդ փուլը տեղի կունենա հունիսի 15-ին, Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում։

Снижается уверенность Трампа в возможность ядерной сделки с Ираном
Президент США Дональд Трамп заявил, что он все меньше уверен в том, что Вашингтон сможет достичь ядерной сделки с Ираном. Как передает “Арменпресс”, Трамп сказал об этом в интервью журналистке Миранде Дивайн из Белого дома в рамках запуска подкаста Pod Force One.
Она спросила Трампа, считает ли он, что сможет заставить Иран согласиться на приостановку ядерной программы.
“Я не знаю. Я так думал, но теперь я все меньше и меньше в этом уверен. Они, похоже, затягивают время, и я считаю это позором, но сейчас я менее уверен, чем был пару месяцев назад. С ними что-то произошло, но я гораздо менее уверен в заключении соглашения”, - сказал Трамп.
Он добавил, что не знает, с чем связано изменение позиции Тегерана.
Трамп также отметил, что не позволит Ирану иметь ядерное оружие.
“Ну, если они не заключат сделку, у них не будет ядерного оружия. Если они заключат сделку, у них тоже не будет ядерного оружия, понимаете? Но у них не будет нового ядерного оружия, так что с этой точки зрения это не имеет значения”, - заявил президент США.
США и Иран при посредничестве Омана провели пять раундов переговоров по ядерной программе Тегерана. Шестой раунд переговоров состоится 15 июня в столице Омана Маскате.