Հայաստանը կարող է դարպաս դառնալ՝ ապահովելով Հնդկաստանի կապը Եվրոպայի հետ. ԱԺ փոխնախագահ
Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի հարաբերություններում արձանագրվել են հսկայական փոփոխություններ, համագործակցության ակտիվություն է նկատվում տարբեր ուղղություններով՝ պաշտպանություն, ռազմարդյունաբերություն, տեխնոլոգիական ոլորտ, լոգիստիկա, կրթություն, զբոսաշրջություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հակոբ Արշակյանն այդ մասին խոսել է «Գտնելով կայունություն անկայուն աշխարհում» խորագիրը կրող APRI-2025 համաժողովում։
«Մենք կարող ենք դարպաս դառնալ՝ ապահովելով Հնդկաստանի կապը Եվրոպայի հետ Իրանով, Վրաստանով և Սև ծովով։ Այդ համատեքստում կցանկանայի նշել «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որով մեր հնդիկ գործընկերները շատ հետաքրքրված են։ Այն լավ հարթակ կարող է լինել, թեև շատ սահմանափակումներ կան՝ աշխարհում տարբեր հակամարտություններով պայմանավորված։ Եթե հիմա «Խաղաղության խաչմերուկ»-ն աշխատեր, միլիարդավոր դոլարներ անցնեին Հայաստանի ճանապարհներով ու երկաթուղով, ապա դա նաև բարգավաճում ու կայունություն կբերեր մեր տարածաշրջանին»,- ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը։
Ինչ վերաբերում է հայ-հնդկական հարաբերությունների մյուս ուղղություններին, Արշակյանը հավելեց, որ հնդիկ գործընկերները հետաքրքրված են Հայաստանով, մեր երկրում կրթություն ստանալու հնարավորություններով։
«Արդեն 3 հազար ուսանող Հնդկաստանից սովորում է մեզ մոտ, բայց այդ թիվը կարող է ավելին լինել։ Եվ ահա այստեղ կարևորվում է կարողությունների զարգացումը, ընդլայնումը, երբ նման խոշոր երկրի հետ համագործակցելու մասին ենք խոսում։ Եթե անդրադառնանք պոտենցիալին, ապա, ինչպես գիտեք, մեզ մոտ կառուցվում է Ակադեմիական քաղաքը, որը այդպիսի կարողություններ կարող է ձևավորել»,- նշեց Արշակյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ հայկական կողմը հնդիկ գործընկերների հետ քննարկում է նաև տեխնիկատնտեսական, լոգիստիկ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր։ ԱԺ փոխնախագահը հույս հայտնեց, որ նշվածի համատեքստում Երևանի և Նյու Դելիի միջև նման կապ ստեղծելու ջանքերը հաջողությամբ կպսակվեն։

Armenia can become gateway for India to Europe, says Vice Speaker
Vice Speaker of Parliament Hakob Arshakyan has lauded the “huge changes” in the Armenian-Indian relations.
Speaking at the APRI 2025 Finding Stability in an Unstable World forum, Arshakyan said the cooperation between the two countries has intensified in various areas, such as defense, technologies, logistics, education and tourism.
“We can become a gateway, ensuring India’s connection with Europe through Iran, Georgia and the Black Sea,” Arshakyan said. “In this context I’d like to mention the Crossroads of Peace project, which has been of great interest to our Indian partners. It could be a good platform despite the many restrictions associated with various conflicts around the world. If Crossroads of Peace were to function now, and billions of dollars were to transit through Armenian roads and railways, that would also bring prosperity and stability to our region.”
Regarding other areas, Arshakyan said India is interested in the Armenian education system.
“We already have 3 thousand students from India studying here, but this number can be higher. And this is where the capacity building is highlighted, when we are talking about cooperation with such a major country. If we speak about the potential, you know that we are building the Academic City, which can develop such capacity,” he added.
Discussions are ongoing with India about technical and logistical partnership, Arshakyan said, expressing hope for a successful outcome.