Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ու Ռիտա Շվարցելյուր-Զուտտերն անդրադարձել են Հայաստանում կայանալիք COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքներին:
Նիսում հունիսի 9-ին անցկացվող Օվկիանոսի հարցերով ՄԱԿ 3-րդ համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է Գերմանիայի շրջակա միջավայրի, բնության պահպանության և միջուկային անվտանգության դաշնային նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղար Ռիտա Շվարցելյուր-Զուտտերի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական, COP-17-ի կազմկոմիտեի նախագահ Համբարձում Մաթևոսյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել 2026թ. Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքներին:
Հայկական կողմը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունն արդյունավետ և ներառական համաժողովի անցկացման առնչությամբ՝ ապահովելով բոլոր շահագրգիռ կողմերի ամբողջական և բովանդակային մասնակցությունը:

Замглавы МИД Армении провел встречу с парламентским статс-секретарем министерства охраны окружающей среды, природы, ядерной безопасности ФРГ
На полях проходящей в Ницце 3-й Конференции ООН по вопросам океана заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян 9 июня встретился с парламентским статс-секретарем Федерального министерства охраны окружающей среды, природы, ядерной безопасности Германии Ритой Шварцелюр-Зуттер. На встрече также присутствовал главный советник премьер-министра Республики Армения, председатель оргкомитета COP17 Амбарцум Матевосян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, была обсуждена подготовительная работа к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), которая состоится в Армении в 2026 году.
Армянская сторона подтвердила приверженность Армении проведению плодотворной и инклюзивной конференции, обеспечивающей всестороннее и содержательное участие всех заинтересованных сторон.