Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ու Ռիտա Շվարցելյուր-Զուտտերն անդրադարձել են Հայաստանում կայանալիք COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքներին:
Նիսում հունիսի 9-ին անցկացվող Օվկիանոսի հարցերով ՄԱԿ 3-րդ համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է Գերմանիայի շրջակա միջավայրի, բնության պահպանության և միջուկային անվտանգության դաշնային նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղար Ռիտա Շվարցելյուր-Զուտտերի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական, COP-17-ի կազմկոմիտեի նախագահ Համբարձում Մաթևոսյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել 2026թ. Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքներին:
Հայկական կողմը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունն արդյունավետ և ներառական համաժողովի անցկացման առնչությամբ՝ ապահովելով բոլոր շահագրգիռ կողմերի ամբողջական և բովանդակային մասնակցությունը:

On June 9, in Nice, France, on the sidelines of the Third UN Ocean Conference (UNOC), Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan had a meeting with Rita Schwarzelühr-Sutter, the Parliamentary State Secretary at the German Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation, Nuclear Safety. The meeting was also attended by Hambardzum Matevosyan, the Chief Adviser to the Armenian Prime Minister and Chair of the Committee for the Organization and Implementation of COP17.
During the meeting, the preparation process of the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), to be hosted by Armenia in 2026, was touched upon, the foreign ministry said in a readout.
The Armenian side reiterated its commitment to the effective and inclusive organization of COP17, ensuring the full and meaningful participation of all stakeholders.