ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը ՀՕՊ հնարավորությունները 400%-ով բարձրացնելու անհրաժեշտություն է տեսնում
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն համարում է, որ դաշինքի հակաօդային պաշտպանության հնարավորությունները պետք է 400%-ով ավելացվեն: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters-ից, այս մասին Ռյուտեն կհայտարարի Լոնդոնում Chatham House-ի համաժողովում իր ելույթում, որից հատվածներ է տարածել նրա մամուլի ծառայությունը։
Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում (Chatnam House) Ռյուտեն կպնդի, որ զսպման և պաշտպանության հուսալի մակարդակ պահպանելու համար ՆԱՏՕ-ին հարկավոր է հակահրթիռային պաշտպանության աճ 400%-ով։
«Մենք Ուկրաինայում տեսնում ենք, թե ինչպես է Ռուսաստանն ահաբեկում երկնքից, ուստի մենք կամրապնդենք այն վահանը, որը պաշտպանում է մեր երկինքը։ Փաստն այն է, որ մենք պետք է հսկայական ցատկ կատարենք մեր հավաքական պաշտպանության հարցում։ Փաստն այն է, որ մենք պետք է ավելի շատ ուժեր և հնարավորություններ ունենանք մեր պաշտպանական պլաններն ամբողջությամբ իրականացնելու համար: Փաստն այն է, որ վտանգը չի վերանա նույնիսկ այն ժամանակ, երբ պատերազմն Ուկրաինայում ավարտվի», - նշված է նրա ելույթի տեքստի հրապարակված հատվածներում:
Ավելի վաղ Ռյուտեն Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպումից հետո հայտարարել էր դաշինքի ռազմական հնարավորությունների՝ սառը պատերազմից ի վեր ամենազգալի ընդլայնման ծրագրերի հաստատման մասին: Նա նշել էր, որ հունիսի 24-25-ը Հաագայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի նախաշեմին առաջարկ է ներկայացրել դաշինքի երկրների ռազմական ծախսերի շեմը ՀՆԱ-ի ներկայիս 2%-ից մինչև 2030 թվականը մինչև 5% բարձրացնելու մասին:

Генсек НАТО видит необходимость увеличения возможностей ПВО на 400%
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте считает, что возможности ПВО альянса должны быть увеличены на 400%. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на Reuters, Рютте объявит об этом в своей речи на конференции Chatham House в Лондоне, отрывки из которой распространила его пресс-служба.
В Королевском институте международных отношений (Chatnam House) Рютте будет утверждать, что НАТО необходимо увеличить свою ПРО на 400%, чтобы поддерживать надежный уровень сдерживания и обороны.
«Мы видим на Украине, как Россия запугивает с неба, поэтому мы будем укреплять щит, который защищает наше небо. Дело в том, что нам нужно сделать огромный скачок в нашей коллективной обороне. Дело в том, что нам нужно больше сил и возможностей для полной реализации наших оборонных планов. Дело в том, что угроза не исчезнет, ​​даже когда закончится война на Украине», — говорится в опубликованных отрывках его речи.
Ранее Рютте после встречи министров обороны стран НАТО в Брюсселе объявил о планах самого значительного расширения военных возможностей альянса со времен Холодной войны. Он отметил, что накануне саммита НАТО в Гааге 24-25 июня он предложил повысить порог военных расходов стран альянса с нынешних 2% ВВП до 5% к 2030 году.