Իրանը պատրաստ է հարաբերությունները զարգացնել եվրոպական բոլոր երկրների հետ. Արաղչի
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը հայտարարել է Եվրոպայի պետությունների, մասնավորապես Իտալիայի Հանրապետության հետ հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման պատրաստակամության մասին՝ փոխադարձ հարգանքի և ընդհանուր շահերի սկզբունքների հիման վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է IRNA գործակալությունը:
Նշվում է, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին այդ դիրքորոշումը հայտնել է Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության փոխնախարար Ռիկարդո Գուարիլիայի հետ հանդիպմանը, որը Թեհրան է ժամանել երկու երկրների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների հինգերորդ փուլին մասնակցելու համար։
Բանակցությունների ընթացքում Արաղչին ընդգծել է, որ Թեհրանը բարձր է գնահատում Իրանի և Իտալիայի միջև պատմականորեն բարեկամական կապերը, որոնք ընդգրկում են լայն սպեկտրի փոխգործակցություն քաղաքական, տնտեսական և մշակութային ոլորտներում։
Արաղչին նշել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը նպատակադրված է ընդլայնելու երկխոսությունը և համագործակցությունը Եվրոպայի տարբեր երկրների, հատկապես Իտալիայի հետ՝ ինքնիշխանության հարգման և փոխադարձ շահերը հաշվի առնելու պայմանով։
Նա նաև ընդգծել է կանոնավոր քաղաքական խորհրդակցությունների կարևորությունը՝ որպես կողմերի դիրքորոշումների ավելի խորն ըմբռնման, ինչպես նաև երկկողմ գործընկերության, տարածաշրջանային կայունության և գլոբալ անվտանգության ամրապնդման խթանման արդյունավետ մեխանիզմ։
Իր հերթին, Ռիկարդո Գուարիլիան գոհունակություն է հայտնել Թեհրան կատարած այցի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարի հետ հանդիպման առթիվ։ Նա փոխանցել է Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանիի պաշտոնական ողջույնները և հաստատել է Հռոմի շահագրգռվածությունը Թեհրանի հետ կառուցողական երկխոսությանը շարունակման հարցում:

Иран готов к расширению отношений с европейскими странами: министр ИД Ирана
Исламская Республика Иран заявила о готовности укреплять и развивать отношения со всеми европейскими странами, в частности с Итальянской Республикой, на основе принципов взаимного уважения и общих интересов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство IRNA
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи выразил эту позицию в ходе встречи с заместителем министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии Риккардо Гуарильей, прибывшим в Тегеран для участия в пятом раунде политических консультаций между двумя странами.
В ходе переговоров Арагчи подчеркнул, что Тегеран высоко ценит исторически дружественные связи между Ираном и Италией, которые включают широкий спектр сотрудничества в политической, экономической и культурной сферах.
Арагчи отметил, что Исламская Республика нацелена на расширение диалога и сотрудничества с различными европейскими странами, в особенности с Италией, при условии уважения суверенитета и учета взаимных интересов.
Он также подчеркнул важность регулярных политических консультаций как эффективного механизма для содействия более глубокому пониманию позиций сторон, а также укреплению двустороннего партнерства, региональной стабильности и глобальной безопасности.
Риккардо Гуарилья выразил удовлетворение своим визитом в Тегеран и встречей с министром иностранных дел Ирана. Он передал официальное приветствие министра иностранных дел Италии Антонио Таяни и подтвердил заинтересованность Рима в продолжении конструктивного диалога с Тегераном.