Ռուսաստանին ու Հայաստանին միավորում է ընդհանուր պատմությունը, մշակութային, հոգևոր արժեքները. Վալենտինա Մատվիենկո
Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդի նախագահի բնորոշմամբ՝ Երևանն ու Մոսկվան դաշնակիցներ են, որոնց միավորում է ընդհանուր պատմությունը, մշակութային, հոգևոր արժեքները, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների՝ կայուն զարգացման և բարգավաճման ցանկությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդի նախագահն այս մասին ասաց Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 10-րդ համաժողովի բացման ելույթում։
Մատվիենկոյի դիտարկմամբ՝ անցկացվող համաժողովը խոսում է նման ձևաչափի պահանջարկի և արդյունավետության մասին։
«Տարիների ընթացքում համաժողովն արդեն դարձել է հեղինակավոր հարթակ Ռուսաստանի և Հայաստանի տարածաշրջանների միջև ուղիղ երկխոսության և արդյունավետ գործիք՝ տարբեր ոլորտներում բազմակողմանի համագործակցության զարգացման համար։ Հենց այստեղ՝ ֆորումի հարթակում, ծնվում են նոր նախագծեր, ամրապնդվում են գործարար կապերը, մշակվում են ընդհանուր խնդիրների լուծումներ»,-շեշտեց Մատվիենկոն։
Վերջինիս կարծիքով՝ հայ-ռուսական համագործակցությունը կառուցված է փոխադարձ հարգանքի, փոխադարձ օգուտների սկզբունքների վրա:
«Եվ մենք ընկերներ չենք որևէ մեկի դեմ, մենք երբեք ոչ մեկին ոչինչ չենք պարտադրել, մենք ոչ մեկին ոչինչ չենք խրախուսել՝ ի տարբերություն որոշ այլ գործընկերների, որոնք միշտ ասում են՝ «կամ մեզ հետ, կամ ուրիշ ոչ մեկի»: Հայաստանն անկախ, հարգանք վայելող պետություն է և ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու իրավունք ունի, բայց ինչ վերաբերում է ռուս-հայկական համագործակցությանը, փոխգործակցությանը, բարեկամությանը, սա մեր պետությունների և ժողովուրդների ներքին արժեքն է։ Ես կցանկանայի նշել, որ այժմ մեր տնտեսական կապերը վերելք են ապրում․ անցյալ տարվա արդյունքները համոզիչ կերպով խոսում են դրա մասին։ Մեր երկրները գրեթե ամբողջությամբ անցել են ազգային արժույթներով հաշվարկների»,-ասաց ՌԴ պաշտոնյան։
Նա ուրախությամբ ընդգծել է, որ ռուսական ընկերություններն ակտիվորեն աշխատում են Հայաստանում, իրենց հարմարավետ են զգում այստեղ՝ մանրամասնելով, որ Հայաստանում ավելի քան 40 ընկերություններ ռուսական կապիտալի մասնակցությամբ են։ Մատվիենկոյի խոսքով՝ կողմերը հակասություններ չունեն, աշխատում են ընդհանուր կանոններով, մրցակցային հիմունքներով և փոխշահավետ կերպով։
«ՌԴ-ն նաև ՀՀ տնտեսության հիմնական ներդրողներից մեկն է։ Հայաստանի տնտեսությունում կուտակված ռուսական ներդրումների ծավալը արդեն կազմում է ավելի քան 4 միլիարդ դոլար։ Միջտարածաշրջանային փոխազդեցությունները մեծ պահանջարկ ունեն, և ես վստահ եմ, որ այս ֆորումի շրջանակներում մենք կգտնենք կոնկրետ մեխանիզմներ այդ հնարավորությունների ներուժը իրացնելու համար»,-նկատեց Մատվիենկոն։
ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահը նաև հայտնեց, որ Ռուսաստանի ավելի քան 20 շրջաններ արդեն կնքել են միջտարածաշրջանային համաձայնագրեր հայ գործընկերների հետ՝ տնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային-հումանիտար համագործակցության վերաբերյալ:
Մատվիենկոն իր ելույթում նաև կարևորեց երկու երկրների համայնքների միջև կապերի ու համագործակցության զարգացումը՝ համարելով այն միջպետական կապերի ամուր հիմքերից մեկը։
ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահը համաժողովի մասնակիցներին նաև հորդորեց չմոռանալ զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության կարևորությունն ու նշանակությունը երկու երկրների տնտեսությունների համար։
«Այսօր Ռուսաստանի ներգնա զբոսաշրջությունը զարգանում է շատ ակտիվ կերպով։ Գնալով ավելի ու ավելի շատ քաղաքացիներ են ներգնա տուրիզմից օգտվում, միաժամանակ, ամեն տարի ավելի քան 1 միլիոն ռուս զբոսաշրջիկ այցելում է Հայաստան, ինչպես նաև մեծանում է Հայաստանի այն բնակիչների քանակը, որոնք այցելում են ռուսաստանյան զանազան զբոսաշրջային վայրեր»,-նշեց Մատվիենկոն՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը ոչ միայն երկկողմ տնտեսական կապերի ամրապնդման, այլև ժողովուրդների միջև կապերի խորացման առումով։
Մատվիենկոն հայտարարեց, որ Ռուսաստանը պատրաստ է զարգացնել համայնքային մակարդակով համագործակցությունը Հայաստանի հետ։
Ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Հայաստանի համայնքների ու մարզերի ղեկավարներին Վալենտինա Մատվիենկոն կոչ արեց ակտիվ ներգրավվածություն ունենալ համաժողովի պանելային քննարկումներում՝ նպատակ ունենալով հետագայում հասնել հստակ ու գործնական ծրագրերի իրագործմանը։

Россию и Армению объединяет общая история, культурные и духовные ценности: Валентина Матвиенко
Валентина Матвиенко подчеркнула, что Ереван и Москва - союзники, которых объединяет общая история, культурные, духовные ценности, а также стремление обоих народов к устойчивому развитию и процветанию.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом председатель Совета Федерации РФ заявила в своей речи на X Конференции армяно-российского межрегионального сотрудничества, добавив, что проведение конференции говорит о востребованности и эффективности этого формата.
“За эти годы конференция стала престижной площадкой для прямого диалога регионов России и Армении и действенным инструментом развития многостороннего сотрудничества в различных сферах. Именно здесь, на площадке конференции рождаются новые проекты, укрепляются деловые связи, вырабатываются решения общих проблем”, - подчеркнула Матвиенко.
Она отметила, что армяно-российское сотрудничество строится на принципах взаимного уважения и взаимной выгоды.
“И мы не дружим против кого-либо, мы никому ничего не навязываем, никого ни к чему не призываем, в отличие от некоторых других партнеров, которые всегда говорят: “или с нами, или более ни с кем”. Армения - независимое, уважаемое государство и имеет право принимать собственные решения, но что касается российско-армянского сотрудничества, взаимодействия, дружбы, то это внутренняя ценность наших государств и народов. Хочу отметить, что сейчас наши экономические связи на подъеме. Итоги прошлого года убедительно говорят об этом. Наши страны практически полностью перешли на расчеты в национальных валютах”, - заявила российский чиновник. Она с удовлетворением подчеркнула, что российские компании активно работают в Армении, они чувствуют себя здесь комфортно, уточнив, что более 40 компаний в Армении имеют российский капитал. По словам Матвиенко, у сторон нет никаких противоречий, они работают по единым правилам, на конкурентной основе и взаимовыгодно. “Российская Федерация также является одним из основных инвесторов в экономику Армении. Объем российских инвестиций, накопленных в экономике Армении, уже превышает 4 млрд долларов. Межрегиональное сотрудничество очень востребовано, и я уверена, что в рамках этой конференции мы найдем конкретные механизмы для реализации потенциала этих возможностей”, - отметила Матвиенко.
Председатель Совета Федерации РФ также сообщила, что более 20 регионов России уже подписали с армянскими партнерами межрегиональные соглашения об экономическом, научно-техническом и культурно-гуманитарном сотрудничестве.
Валентина Матвиенко придала значение также развитию связей и сотрудничества между общинами двух стран, считая это одной из прочных основ межгосударственных отношений.
Председатель Совета Федерации РФ призвала участников не забывать о важности и значимости сотрудничества в сфере туризма для экономик двух стран.
“Сегодня внутренний туризм России развивается довольно активно. Все больше граждан пользуются внутренним туризмом, в то же время ежегодно Армению посещают более 1 млн российских туристов, также увеличивается количество жителей Армении, посещающих различные российские туристические направления”, - отметила Матвиенко, подчеркнув его важность не только с точки зрения укрепления двусторонних экономических связей, но и с точки зрения углубления связей между народами.
Матвиенко заявила, что Россия готова развивать сотрудничество с Арменией и на уровне общин.
Валентина Матвиенко призвала руководителей общин и регионов как России, так и Армении принять активное участие в панельных дискуссиях конференции, с целью добиться реализации четких и практических программ.