Իրանի արտգործնախարարը Բեյրութում հանդիպել է լիբանանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հունիսի 3-ի առավոտյան ժամանել է Բեյրութ, որտեղ նա մեկօրյա այցի շրջանակներում հանդիպել և բանակցություններ է վարել Լիբանանի նախագահ Ջոզեֆ Աունի և արտաքին գործերի և արտագաղթողների հարցերով նախարար Յուսեֆ Ռաջիի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական Mehr գործակալությունը։
Բեյրութ ժամանելուց հետո իր առաջին ելույթում Արաղչին նշել է, որ Իրանն աջակցում է Լիբանանի անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
«Ոչ մի երկիր իրավունք չունի միջամտել Լիբանանի ներքին գործերին։ Իրանը կաջակցի Լիբանանին՝ սիոնիստական ռեժիմի օկուպացիայի դեմ», - ասել է նա՝ ընդգծելով, որ, իհարկե, դա նշանակում է, որ բարեկամ երկիրն աջակցում է Լիբանանում իր ընկերներին և ոչ մի մտադրություն չունի միջամտել Լիբանանի գործերին։
Լիբանանյան լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ՝ Աբբաս Արաղչիի հետ հանդիպման ժամանակ նախագահ Ջոզեֆ Աունը նշել է, որ «Լիբանանն ակնկալում է ամրապնդել հարաբերություններն Իրանի հետ»։
«Լիբանանի դեմ Իսրայելի պատերազմի ավերվածությունների վերականգնումն առաջնահերթություններից մեկն է, որի համար մենք աշխատում ենք կառավարության հետ՝ եղբայրական և բարեկամ երկրների հետ համագործակցելով», - ասել է Աունը։
Ավելի վաղ՝ հունիսի 1-ին, Իրանի արտգործնախարարն այցելել էր Կահիրե՝ բանակցություններ վարելու Եգիպտոսի իշխանությունների, այդ թվում՝ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ ալ-Սիսիի հետ։

Министр иностранных дел Ирана встретился в Бейруте с высокопоставленными ливанскими чиновниками
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи утром 3 июня прибыл в Бейрут, где в ходе однодневного визита встретился и провел переговоры с президентом Ливана Джозефом Ауном и министром иностранных дел и по делам экспатриантов Юсефом Раджи. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило иранское информационное агентство Mehr.
В Бейрут Арагчи подтвердил, что Иран поддерживает независимость и территориальную целостность Ливана.
“Ни одна страна в регионе не имеет права вмешиваться во внутренние дела других стран региона. Иран поддержит Ливан в борьбе с оккупацией сионистского режим”, - сказал он, подчеркнув, что, конечно, это означает, что дружественная страна поддерживает своих друзей в Ливане и не намерена вмешиваться в ливанские дела.
По данным ливанских СМИ, во время встречи с Аббасом Арагчи президент Джозеф Аун отметил, что Ливан рассчитывает на укрепление отношений с Ираном.
“Восстановление разрушений, нанесенных войной Израиля против Ливана, является одним из приоритетов, над которым мы работаем с правительством в сотрудничестве с братскими и дружественными странами”, - сказал Аун.
Ранее, 1 июня, министр иностранных дел Ирана посетил Каир для переговоров с египетскими властями, включая и встречу с президентом Египта Абделем Фаттахом ас-Сиси.