Սպիտակ տունը մի շարք ամերիկյան ընկերությունների արգելել է տեխնոլոգիաներ վաճառել Չինաստանին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը որոշ ամերիկյան ընկերությունների արգելել է ռազմավարական նշանակության ապրանքներ վաճառել Չինաստանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը՝ հղում անելով Առևտրի նախարարության պաշտոնյայի։
Գերատեսչության խոսնակներից մեկը հեռուստաալիքին հայտնել է, որ առանձին դեպքերում առևտրի նախարարությունը «կասեցրել է արտահանման գործող լիցենզիաները կամ լրացուցիչ լիցենզավորման պահանջներ է սահմանել գործի քննարկման ժամանակ»։
Իր հերթին Financial Times-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, հաղորդում է, որ Թրամփի վարչակազմը կիսահաղորդիչների մշակման համար ծրագրային ապահովում առաջարկող ամերիկյան ընկերություններից պահանջել է դադարեցնել ծառայությունների վաճառքը չինական ընկերություններին։
Աղբյուրները նշել են, որ ԱՄՆ Առևտրի նախարարությունը հրամայել է «այսպես կոչված էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման խմբերին, որոնց թվում են Cadence, Synopsys և Siemens EDA ընկերությունները, դադարեցնել տեխնոլոգիաների մատակարարումները Չինաստանին»։
Հրատարակության զրուցակիցների խոսքով, առևտրի նախարարության ստորաբաժանումը՝ արդյունաբերության և անվտանգության բյուրոն, նամակների տեսքով հրահանգ է ուղարկել համապատասխան ընկերություններին։

Белый дом запретил ряду американских компаний продавать технологии Китаю
Администрация президента США Дональда Трампа запретила некоторым американским компаниям продавать стратегические товары Китаю. Об этом, как передает Арменпресс, сообщил телеканал CNN со ссылкой на представителя Министерства торговли.
Представитель ведомства сообщил телеканалу, что в некоторых случаях Министерство торговли «приостанавливало действие существующих экспортных лицензий или вводило дополнительные лицензионные требования на время рассмотрения дела».
В свою очередь, Financial Times со ссылкой на свои источники сообщает, что администрация Трампа потребовала от американских компаний, предлагающих программное обеспечение для разработки полупроводников, прекратить продажу услуг китайским компаниям.
Источники отметили, что Министерство торговли США приказало «так называемым группам автоматизации электронного проектирования, включая Cadence, Synopsys и Siemens EDA, прекратить поставлять технологии в Китай».
По данным источников издания, Бюро промышленности и безопасности Министерства торговли направило соответствующим компаниям инструкции в виде писем.