«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը միջոցառումներ է անցկացրել Լոս Անջելեսում
Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանում մայիսի 6-7-ը տեղի են ունեցել Մարդասիրության թեմայով կոնֆերանսը եւ 2025 թ․ Մարդու իրավունքների եւ մարդասիրության ֆորումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, «Ավրորա»-ի 10-ամյակի միջոցառումների շրջանակում երկօրյա այս հավաքի ընթացքում մասնակիցները՝ մերօրյա հերոսները, մարդու իրավունքների պաշտպանները, փորձագետները, ընդգծել են համընդհանուր համերաշխության խիստ անհրաժեշտությունը՝ համարձակ եւ համատեղ քայլեր ձեռնարկելու` ամենահրատապ մարտահրավերները հաղթահարելու համար։
«Մենք ապրում ենք «բազմակի ճգնաժամերի» դարաշրջանում, մի աշխարհում, որը խիստ բաժանված է ցանկացած հարցում՝ մատակարարման շղթաներից մինչեւ տնտեսություն եւ քաղաքականություն»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Տնօրենների խորհրդի նախագահ, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը։
«Հարցն այն է, թե պատրա՞ստ ենք այլ կերպ մտածելու այն դարաշրջանի մասին, որում ապրում ենք։ Պատրա՞ստ ենք ստեղծելու նոր չափանիշներ, որտեղ մենք առաջնահերթություն կտանք մարդկայնությանը, ինչպես ամեն օր անում են «Ավրորայի» հերոսները»,- հավելել է նա:
Մարդասիրության թեմայով կոնֆերանսը միավորել է աշխարհի տարբեր անկյուններից եկած ավելի քան 50 մերօրյա հերոսների՝ քննարկելու, թե ինչպես հաղթահարել ամենօրյա մարտահրավերները, որոնց բախվում են իրենց համայնքներում գործունեություն ծավալելիս։ 2025 թ․ Մարդու իրավունքների եւ մարդասիրության ֆորումը, որն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի իրավագիտության դպրոցի «Խոստում» մարդու իրավունքների ինստիտուտի համատեղ նախաձեռնությունն էր, անցկացվել է «Խաչմերուկին. համալիր գործողություններ հանուն կայուն ապագայի» ընդհանուր խորագրով։ Մասնակիցներ են ժամանել ավելի քան 30 երկրներից, այդ թվում՝ Հնդկաստանից, Պակիստանից, Կոլումբիայից, Նիգերիայից, Իրաքից, Ֆրանսիայից, Հարավային Աֆրիկայից, Մավրիտանիայից եւ Արգենտինայից: Այս միջոցառումներն իրական հարթակ են դարձել մարդկային արժանապատվությունը, արդարությունը եւ կայուն խաղաղությունը խթանելու համար։
«Կարծում եմ՝ աշխարհում գոյություն ունեցող տառապանքը կարող է մշտապես հուսախաբ անել, եթե թույլ տանք»,- նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հաջորդ շրջանի համահիմնադիր եւ Տնօրենների խորհրդի անդամ Էրիկ Էսրայիլյանը։ «Դուք բոլորդ անհատապես ներկայացնում եք տարբեր գործեր եւ նախաձեռնություններ՝ կատարելով նշանակալից աշխատանք առանց որեւէ իրական ճանաչման։ Մեր ծափահարությունները ձեզ՝ ձեր կատարած աշխատանքի համար։ Դուք ոգեշնչում եք ինձ».,- հավելել է նա։
Կոնֆերանսը եւ ֆորումը նպաստել են գործնական, միջոլորտային ռազմավարությունների մշակմանը՝ կապելով մարդասիրական հրատապ արձագանքը մարդու իրավունքների, կայուն զարգացման եւ շրջակա միջավայրի հանդեպ պատասխանատվության եւ երկարաժամկետ պարտավորությունների հետ, միաժամանակ համախմբելով նաեւ երիտասարդ սերնդի ակտիվիստներին:
Հարցին, թե ինչպես է արձագանքում արտաքին օգնության ոլորտում տեղի ունեցած կտրուկ փոփոխություններին, Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր, Աֆրիկայի «Գբովե» խաղաղության հիմնադրամի հիմնադիր եւ նախագահ Լեյմա Գբովեն պատասխանել է. «Այս իրավիճակն իմ իրականությունն է։ Միշտ էլ քաոս է տիրում։ Երբեք ֆինանսական կայունություն չի եղել։ 30 տարվա ընթացքում մի պայքարը հաջորդել է մյուսին։ Միակ բանը, որ ինձ օգնել է շարունակել առաջ շարժվել, իմ համայնքն է»։
Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Քոմֆորթ Էրոն ներկայացրել է դիմադրության սուդանցի մարտիկների մի խմբի օրինակ, որոնք որոշել էին շտապ օգնության բաժանմունքի վերածվել դաժանության եւ մարդասիրական շրջափակման պայմաններում։
«Այն, որ այսչափ բռնության, սարսափի եւ ցավի պայմաններում մարդիկ կարողանում են վերափոխվել եւ համագործակցել տարբեր ոլորտներում... դա է ինձ հույս ներշնչում, որ մարդկությունն ունակ է լինել նորարար անգամ այն պահին, երբ պատին են դեմ տվել»,- ասաց Քամֆորթ Էրոն։
Ֆորումի շրջանակում հանդես են եկել բազմաթիվ հեղինակավոր բանախոսներ՝ անդրադառնալով խնդիրներին, որոնց բախվում են մարդասիրական ոլորտի ներկայացուցիչներն այսօր։ Մարդասիրության թեմայով կոնֆերանսը եւ Մարդու իրավունքների եւ մարդասիրության ֆորումն անցկացվեցին «Ավրորայի» 10-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում։ Որպես շարունակություն՝ սեպտեմբերին Նյու Յորքում կհայտարարվեն 2025 թ․ «Ավրորայի» հերոսների անունները, իսկ նոյեմբերի 6-ին Էլիս կղզում կկայանա՝ «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի շնորհման արարողությունը։

Гуманитарная инициатива «Аврора» провела мероприятия в Лос-Анджелесе
6–7 мая в Калифорнийском университете в Лос-Анджелесе прошла Конференция по вопросам гуманизма и Форум по правам человека и гуманизму 2025 года.
Как передает Арменпресс, по сообщению Гуманитарной инициативы «Аврора», в ходе двухдневной встречи в рамках мероприятий, посвященных 10-летию «Авроры», участники — современные герои, защитники прав человека и эксперты, подчеркнули острую необходимость в глобальной солидарности для принятия смелых и совместных мер по преодолению самых острых проблем.
«Мы живем в эпоху «множественных кризисов», в мире, который чпезвычайно разделен по всем вопросам: от цепочек поставок до экономики и политики», — сказал Нубар Афеян, соучредитель и председатель Гуманитарной инициативы «Аврора», основатель и генеральный директор Flagship Pioneering.
«Вопрос в том, готовы ли мы по-другому взглянуть на эпоху, в которой мы живем?   Готовы ли мы создать новые стандарты, в которых приоритет будет отдан человечности, как это делают герои «Авроры» каждый день?» - добавил он.
Конференция по теме гуманизма объединила более 50 современных героев со всего мира, чтобы обсудить, как преодолевать ежедневные трудности, с которыми они сталкиваются, работая в своих сообществах. Форум по правам человека и гуманитарной деятельности  2025 г., совместно с Гуманитарной инициативой «Аврора» и Институтом прав человека Promise при юридическом факультете Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе, прошел под общим девизом «Перекресток:  комплексные действия во имя устойчивого будущего». Участники представляли более чем 30 стран, включая Индию, Пакистан, Колумбию, Нигерию, Ирак, Францию, Южную Африку, Мавританию и Аргентину. Эти мероприятия стали настоящей площадкой для продвижения человеческого достоинства, справедливости и устойчивого мира.
«Я думаю, что страдания в мире могут стать постоянным источником отчаяния, если мы это допустим, — сказал Эрик Эсраилян, соучредитель и член правления Aurora Humanitarian Initiative Next Generation и член Совета директоров. — Каждый из вас по отдельности представляет разные идеи и инициативы, выполняет важную работу, не получая при этом реального признания. Наши аплодисменты вам за проделанную вами работу. Вы вдохновляете меня», — добавил он.
Конференция и форум способствовали разработке практических межсекторальных стратегий, связывающих неотложные гуманитарные меры с ответственностью и долгосрочными обязательствами в области прав человека, устойчивого развития и окружающей среды, в то же время объединив также молодое поколение активистов.
На вопрос о том, как она реагирует на кардинальные изменения в сфере иностранной помощи, лауреат Нобелевской премии мира, основатель и президент Фонда мира «Гбове»   Африки Лейма Гбове ответила: «Эта ситуация — моя реальность. Всегда царит хаос. Финансовой стабильности никогда не было. На протяжении 30 лет одна борьба сменялась другой. Единственное, что помогло мне двигаться вперед — это мое сообщество».
Директор Международной кризисной группы и генеральный исполнительный директор  Камфорт Эро привел пример группы бойцов суданского сопротивления, которые решили преобразоваться в отделение неотложной помощи в условиях жестокости и гуманитарной блокады.
«Тот факт, что перед лицом такого насилия, ужаса и боли люди способны трансформироваться и сотрудничать в различных секторах... дает мне надежду, что человечество способно на инновации, даже когда оно встало перед стеной», — сказал Камфорт Эро.
На форуме выступили многочисленные авторитетный докладчики, затронувшие проблемы, с которыми сталкиваются гуманитарные организации сегодня. Гуманитарная конференция и Форум по правам человека и гуманитарной помощи прошли в рамках празднования 10-летия «Авроры». Как продолжение — в сентябре в Нью-Йорке будут объявлены имена героев «Авроры» 2025 года, и а 6 ноября — на острове Эллис состоится церемония вручения Гуманитарной инициативы «Аврора».