«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը միջոցառումներ է անցկացրել Լոս Անջելեսում
Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանում մայիսի 6-7-ը տեղի են ունեցել Մարդասիրության թեմայով կոնֆերանսը եւ 2025 թ․ Մարդու իրավունքների եւ մարդասիրության ֆորումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, «Ավրորա»-ի 10-ամյակի միջոցառումների շրջանակում երկօրյա այս հավաքի ընթացքում մասնակիցները՝ մերօրյա հերոսները, մարդու իրավունքների պաշտպանները, փորձագետները, ընդգծել են համընդհանուր համերաշխության խիստ անհրաժեշտությունը՝ համարձակ եւ համատեղ քայլեր ձեռնարկելու` ամենահրատապ մարտահրավերները հաղթահարելու համար։
«Մենք ապրում ենք «բազմակի ճգնաժամերի» դարաշրջանում, մի աշխարհում, որը խիստ բաժանված է ցանկացած հարցում՝ մատակարարման շղթաներից մինչեւ տնտեսություն եւ քաղաքականություն»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Տնօրենների խորհրդի նախագահ, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը։
«Հարցն այն է, թե պատրա՞ստ ենք այլ կերպ մտածելու այն դարաշրջանի մասին, որում ապրում ենք։ Պատրա՞ստ ենք ստեղծելու նոր չափանիշներ, որտեղ մենք առաջնահերթություն կտանք մարդկայնությանը, ինչպես ամեն օր անում են «Ավրորայի» հերոսները»,- հավելել է նա:
Մարդասիրության թեմայով կոնֆերանսը միավորել է աշխարհի տարբեր անկյուններից եկած ավելի քան 50 մերօրյա հերոսների՝ քննարկելու, թե ինչպես հաղթահարել ամենօրյա մարտահրավերները, որոնց բախվում են իրենց համայնքներում գործունեություն ծավալելիս։ 2025 թ․ Մարդու իրավունքների եւ մարդասիրության ֆորումը, որն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի իրավագիտության դպրոցի «Խոստում» մարդու իրավունքների ինստիտուտի համատեղ նախաձեռնությունն էր, անցկացվել է «Խաչմերուկին. համալիր գործողություններ հանուն կայուն ապագայի» ընդհանուր խորագրով։ Մասնակիցներ են ժամանել ավելի քան 30 երկրներից, այդ թվում՝ Հնդկաստանից, Պակիստանից, Կոլումբիայից, Նիգերիայից, Իրաքից, Ֆրանսիայից, Հարավային Աֆրիկայից, Մավրիտանիայից եւ Արգենտինայից: Այս միջոցառումներն իրական հարթակ են դարձել մարդկային արժանապատվությունը, արդարությունը եւ կայուն խաղաղությունը խթանելու համար։
«Կարծում եմ՝ աշխարհում գոյություն ունեցող տառապանքը կարող է մշտապես հուսախաբ անել, եթե թույլ տանք»,- նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հաջորդ շրջանի համահիմնադիր եւ Տնօրենների խորհրդի անդամ Էրիկ Էսրայիլյանը։ «Դուք բոլորդ անհատապես ներկայացնում եք տարբեր գործեր եւ նախաձեռնություններ՝ կատարելով նշանակալից աշխատանք առանց որեւէ իրական ճանաչման։ Մեր ծափահարությունները ձեզ՝ ձեր կատարած աշխատանքի համար։ Դուք ոգեշնչում եք ինձ».,- հավելել է նա։
Կոնֆերանսը եւ ֆորումը նպաստել են գործնական, միջոլորտային ռազմավարությունների մշակմանը՝ կապելով մարդասիրական հրատապ արձագանքը մարդու իրավունքների, կայուն զարգացման եւ շրջակա միջավայրի հանդեպ պատասխանատվության եւ երկարաժամկետ պարտավորությունների հետ, միաժամանակ համախմբելով նաեւ երիտասարդ սերնդի ակտիվիստներին:
Հարցին, թե ինչպես է արձագանքում արտաքին օգնության ոլորտում տեղի ունեցած կտրուկ փոփոխություններին, Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր, Աֆրիկայի «Գբովե» խաղաղության հիմնադրամի հիմնադիր եւ նախագահ Լեյմա Գբովեն պատասխանել է. «Այս իրավիճակն իմ իրականությունն է։ Միշտ էլ քաոս է տիրում։ Երբեք ֆինանսական կայունություն չի եղել։ 30 տարվա ընթացքում մի պայքարը հաջորդել է մյուսին։ Միակ բանը, որ ինձ օգնել է շարունակել առաջ շարժվել, իմ համայնքն է»։
Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Քոմֆորթ Էրոն ներկայացրել է դիմադրության սուդանցի մարտիկների մի խմբի օրինակ, որոնք որոշել էին շտապ օգնության բաժանմունքի վերածվել դաժանության եւ մարդասիրական շրջափակման պայմաններում։
«Այն, որ այսչափ բռնության, սարսափի եւ ցավի պայմաններում մարդիկ կարողանում են վերափոխվել եւ համագործակցել տարբեր ոլորտներում... դա է ինձ հույս ներշնչում, որ մարդկությունն ունակ է լինել նորարար անգամ այն պահին, երբ պատին են դեմ տվել»,- ասաց Քամֆորթ Էրոն։
Ֆորումի շրջանակում հանդես են եկել բազմաթիվ հեղինակավոր բանախոսներ՝ անդրադառնալով խնդիրներին, որոնց բախվում են մարդասիրական ոլորտի ներկայացուցիչներն այսօր։ Մարդասիրության թեմայով կոնֆերանսը եւ Մարդու իրավունքների եւ մարդասիրության ֆորումն անցկացվեցին «Ավրորայի» 10-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում։ Որպես շարունակություն՝ սեպտեմբերին Նյու Յորքում կհայտարարվեն 2025 թ․ «Ավրորայի» հերոսների անունները, իսկ նոյեմբերի 6-ին Էլիս կղզում կկայանա՝ «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի շնորհման արարողությունը։

Aurora’s Humanitarian Events in Los Angeles Inspire Connected Action for Humanitarian Aid and Human Dignity
In a powerful testament to the urgency of global solidarity, the 2025 Humanitarian Summit and Human Rights and Humanitarian Forum brought together a dynamic, international group of activists, policymakers, academics, and humanitarians this week on the UCLA Campus, Aurora Humanitarian Initiative said in a press release.
Participants redoubled their commitment to humanitarian relief efforts as they acknowledged the polycrisis facing the sector, including the dismantling of foreign aid in the current landscape. The two-day gathering, held on May 6-7 as part of Aurora’s 10th anniversary events, served as a catalyst for bold, integrated solutions to the world’s most pressing challenges.
“We are in an era of ‘polycrisis,’ and a world that has become fiercely divided across everything from supply chains to economies to politics,” said Noubar Afeyan, Co-Founder and Chair of the Board of the Aurora Humanitarian Initiative and Founder and CEO of Flagship Pioneering. “The question is this: Are we prepared to think differently about the era we’re in?  Are we prepared to create a new normal in which we prioritize humanity, just as Aurora Humanitarians do every day.”
The Humanitarian Summit united more than 50 humanitarians and key stakeholders from across the globe, engaging them in insightful dialogue on overcoming the daily challenges faced by those working on the ground. The 2025 Human Rights and Humanitarian Forum, co-hosted by the Aurora Humanitarian Initiative and The Promise Institute for Human Rights at UCLA Law, convened under the theme “At the Crossroads: Driving Integrated Action for a Resilient Future.” Attendees from 30 countries, including India, Pakistan, Colombia, Nigeria, Iraq, France, South Africa, Mauritania, and Argentina, offered a truly global platform for advancing human dignity, justice, and sustainable peace.
“I think that there is suffering around the world that can be perpetually discouraging if we allow it to be … however, I see opportunities for people to not just fight back against injustice, but to create alliances that can be sustainable to help people long term,” noted Dr. Eric Esrailian, Co-Founder of the next chapter and Board Member of the Aurora Humanitarian Initiative. As he addressed the attendees: “You are all individuals who represent various causes and initiatives doing all remarkable things without any real recognition. We applaud you for your efforts, and you inspire me.”
The Summit and Forum fostered practical, interdisciplinary strategies, linking urgent humanitarian response with long-term commitment to human rights, sustainable development, and environmental responsibility, while also bringing next-generation activists to the table.
When asked about how she was reacting to the drastic changes to the foreign aid landscape, Nobel Peace Prize Laureate Leymah Gbowee replied: “This moment is my reality. It has always been chaos. It has never been financially stable,” said Gbowee, who is Founder and President of the Gbowee Peace Foundation Africa. “Over 30 years, it has been one struggle after another. The one thing that has kept me going is my community.”
Comfort Ero, President and CEO of the International Crisis Group, recounted an example of a group of Sudanese resistance fighters who decided to convert themselves into an emergency room in the midst of cruelty and humanitarian blockages.
“That in the onslaught of the violence and the horror and pain you would be able to transform yourself and work across sectors…that gives me hope—the ability of humanity to be innovative in a moment where they’re up against the wall,” Ero said.
“We are in a period of destruction and devastation. But we’re also at a moment that demands our courage,” remarked Gayle Smith, board member of the Skoll Foundation, former CEO of the One Campaign and former USAID Administrator. “We’ve got to speak up, we’ve got to act, and we’ve got to fight for what we believe in.”
The Forum featured a high-profile roster of speakers directly tackling issues facing humanitarians on the ground today. The Humanitarian Summit and Human Rights and Humanitarian Forum are part of a year-long series of Aurora 10th Anniversary Events, which continue with the announcement of the 2025 Aurora Humanitarians in New York this September and culminate with the Aurora Prize Ceremony on Ellis Island on November 6, 2025.