ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է 2026-2028 թթ. միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի հարկաբյուջետային և ծախսային շրջանակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության 2026-2028 թվականների միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի (ՄԺԾԾ) հարկաբյուջետային և ծախսային շրջանակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը մանրամասն տեղեկատվություն է ներկայացրել ընթացիկ տնտեսական զարգացումների, մակրոտնտեսական կանխատեսումների սցենարների, հարկաբյուջետային քաղաքականության հիմնական ուղղությունների և ծախսային շրջանակի վերաբերյալ։
Նախարարը ներկայացրել է մակրոտնտեսական միջավայրի հիմնարար ցուցանիշները, այդ թվում՝ տնտեսական աճի տեմպերը, զբաղվածության մակարդակը, գնաճի կանխատեսումները, ինչպես նաև արտաքին և ներքին գործոնների ազդեցության գնահատման արդյունքները։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել հարկաբյուջետային կայունության ապահովմանն ուղղված միջոցառումներին, ծախսային առաջնահերթություններին և պետական ֆինանսների կառավարման արդյունավետության բարձրացման քայլերին։
Քննարկվել են նաև սոցիալապես կարևոր ծրագրերի շարունակական ֆինանսավորման, ներդրումային ծրագրերի իրականացման և ֆինանսական կարգապահության ամրապնդման հետ կապված հարցեր։ Կարևորվել է ֆինանսական ռեսուրսների նպատակային ու հասցեական բաշխումը՝ տնտեսական և սոցիալական քաղաքականության համապարփակ իրականացումն ապահովելու համար։
Խորհրդակցության մասնակիցները ներկայացրել են իրենց դիտարկումները և առաջարկությունները՝ միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի նախագիծը առավել արդյունավետ և նպատակային դարձնելու վերաբերյալ։
Ամփոփելով քննարկումը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքները ծրագրի կատարելագործման ուղղությամբ՝ առանձնահատուկ կարևորելով թիրախային ծրագրերի հստակեցումն ու դրանց համապատասխան քաղաքականության իրականացումը։ Վարչապետը նշել է, որ անհրաժեշտ է ապահովել պետական ֆինանսների կառավարման համակարգի շարունակական կատարելագործումը՝ բարձրացնելով դրա թափանցիկությունը, կանխատեսելիությունը և արդյունավետությունը։

Под председательством премьер-министра oбсуждены налогово-бюджетные и расходные рамки программы среднесрочных расходов на 2026-2028 гг.
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе были обсуждены налогово-бюджетные и расходные рамки программы среднесрочных расходов на 2026-2028 гг.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, министр финансов Ваге Ованнисян представил подробную информацию о текущих экономических развитиях, сценариях макроэкономических прогнозов, основных направлениях фискальной политики и рамках расходов.
Министр представил основные показатели макроэкономической среды, в том числе темпы экономического роста, уровень занятости, прогнозы инфляции, а также результаты оценки влияния внешних и внутренних факторов. Особое внимание было уделено мероприятиям по обеспечению бюджетной устойчивости, приоритетам расходования средств и шагам по повышению эффективности управления государственными финансами.
Были также обсуждены вопросы продолжения финансирования социально значимых проектов, реализации инвестиционных программ, укрепления финансовой дисциплины. Была подчеркнута важность целевого и адресного распределения финансовых ресурсов для обеспечения комплексной реализации экономической и социальной политики.
Участники совещания представили свои наблюдения и предложения по повышению эффективности и адресности проекта среднесрочной программы расходов.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр Никол Пашинян поручил продолжить работу по совершенствованию программы, подчеркнув важность уточнения целевых программ и реализации соответствующей политики. Премьер-министр отметил, что необходимо обеспечить постоянное совершенствование системы управления государственными финансами, повышая ее прозрачность, предсказуемость и эффективность.