Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրիդրիխ Մերցին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դաշնային կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցին՝ պաշտոնը ստանձնելու առիթով:
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դաշնային կանցլերի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ։
Գերմանիան Հայաստանի վստահելի գործընկերն է, որի հետ բազմոլորտ համագործակցության շարունակական զարգացմանը Հայաստանի Հանրա­պետու­թյան կառավարությունը մեծ կարևորություն է տալիս: Լիահույս եմ, որ Ձեր պաշտոնա­վար­ման տարիներին ևս մեր երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբե­րու­թյունները կշարունակեն ընդլայնվել՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և փոխա­դարձ վստահության վրա:
Բարձր ենք գնահատում Գերմանիայի աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխա­նությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, Հայաստանում իրականացվող ժո­ղովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկե­րության հետագա խորացմանը: Վստահ եմ, որ արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ մեզ կհաջողվի նաև էականորեն ակտիվացնել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև տնտեսական կապերը։
Մաղթում եմ Ձեզ հաջողություններ Ձեր պատասխանատու առաքելությունում, իսկ Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»:

Никол Пашинян направил поздравительное послание Фридриху Мерцу
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание федеральному канцлеру Федеративной Республики Германия Фридриху Мерцу по случаю вступления в должность.
«От всего сердца поздравляю Вас со вступлением в должность федерального канцлера Федеративной Республики Германия.
Германия является надежным партнером Армении, и правительство Республики Армения придает большое значение продолжительному развитию многоотраслевого сотрудничества с ней. Надеюсь, что за время Вашего пребывания на этом посту сложившиеся между нашими странами и основанные на общих ценностях и взаимном доверии дружественные отношения продолжат расширяться.
Мы высоко ценим поддержку со стороны Германии суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, процесса демократических реформ в Армении, а также дальнейшего углубления партнерства Армения-ЕС. Уверен, что благодаря эффективному сотрудничеству нам удастся также существенно активизировать экономические связи между Арменией и Германией.
Желаю Вам успехов в Вашей ответственной миссии, а дружественному народу Германии — мира и процветания».