ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև ստեղծված իրավիճակի շուրջ փակ խորհրդակցություն կանցկացնի
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդն Իսլամաբադի խնդրանքով մայիսի 5-ին կանցկացնի փակ խորհրդակցություն Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև ստեղծված իրավիճակը քննարկելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Hindu պարբերականը։
Մայիսին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում նախագահում է Հունաստանը, որն էլ նշանակել է հանդիպումը։ ՄԱԿ-ի՝ 15 անդամից բաղկացած Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներն են ԱՄՆ-ն, Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Չինաստանը և Ռուսաստանը, իսկ 10 ոչ մշտական անդամները՝ Ալժիրը, Դանիան, Հունաստանը, Գույանան, Պակիստանը, Պանաման, Հարավային Կորեան, Սիերա Լեոնեն, Սլովենիան և Սոմալին։
Ապրիլի 22-ին Հնդկաստանի Ջամու և Քաշմիրի նահանգի Պահալգամ քաղաքում 26 մարդու կյանք խլած ահաբեկչական հարձակումից հետո Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև լարվածությունը սրվել է։ Նյու Դելին հայտարարել է, որ հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Պակիստանի միջգերատեսչական հետախուզությունը կապ է ունեցել հարձակումը կազմակերպած «Լաշքար է Թայբա» ահաբեկչական խմբավորման հետ։

Совет Безопасности ООН проведет закрытые консультации по ситуации между Индией и Пакистаном
5 мая Совет Безопасности ООН по просьбе Исламабада проведет закрытое заседание для обсуждения ситуации между Индией и Пакистаном. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета The Hindu.
В мае в Совете Безопасности ООН председательствует Греция, которая и назначила встречу. Постоянными членами Совета Безопасности ООН, состоящего из 15 членов, являются США, Великобритания, Франция, Китай и Россия, 10 непостоянных членов - Алжир, Дания, Греция, Гайана, Пакистан, Панама, Южная Корея, Сьерра-Леоне, Словения и Сомали.
Напряженность в отношениях между Индией и Пакистаном обострилась после террористического акта 22 апреля в городе Пахалгам (индийский штат Джамму и Кашмир), в результате которого погибли 26 человек. Нью-Дели заявил, что в ходе расследования было установлено, что Межведомственная разведка Пакистана имела отношение к террористической группировке «Ланчкар Эн Тайба», организовавшей нападение.