ԱՄՆ պետդեպը հաստատել է Ուկրաինային մատակարարած F-16 կործանիչների սպասարկման պայմանագիրը
ԱՄՆ պետական դեպարտամենտը հաստատել է Ուկրաինային մատակարարած F-16 կործանիչների սպասարկման համար 310.5 միլիոն դոլարի ծառայություններ մատուցելու պայմանագիրը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության պաշտպանական համագործակցության գործակալությունը։
Այս կապակցությամբ գործակալության տարածած հաղորդագրությունում նշվում է, որ Պետդեպարտամենտը հաստատել է Ուկրաինայի կառավարությանը F-16-ների հետ կապված ծառայությունների, ինչպես նաև սարքավորումների հնարավոր վաճառքը՝ մոտավորապես 310.5 միլիոն դոլար արժողությամբ։
Պայմանագրով նախատեսվում է անձնակազմին սովորեցնել տեխնիկայի սպասարկման հմտություններին, տրամադրել ծրագրային ապահովում, համապատասխան փաստաթղթեր և լոգիստիկ ծառայություններ։
Նշվում է, որ սա կնպաստի ԱՄՆ արտաքին քաղաքական և ազգային անվտանգության նպատակների իրականացմանը՝ գործընկեր երկրի անվտանգության ամրապնդման միջոցով։ Ընդգծվում է նաև, որ այս ծառայությունները չեն փոխի տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռությունը։
Լրատվամիջոցներն ավելի վաղ հայտնել էին, որ Արևմուտքը խոստացել է Ուկրաինային մատակարարել 85 միավոր F-16 կործանիչ. 24-ը՝ Նիդեռլանդներից, 19-ը՝ Դանիայից, 12-ը՝ Նորվեգիայից և 30-ը՝ Բելգիայից։ Սակայն այդ ինքնաթիռների մի մասը չի ուղարկվի Ուկրաինա, այլ կօգտագործվի երրորդ երկրներում ուկրաինացի օդաչուներին պատրաստելու համար։

Госдепартамент США одобрил контракт на техническое обслуживание истребителей F-16, поставленных на Украину
Государственный департамент США одобрил контракт на сумму 310,5 млн долларов на предоставление услуг по техническому обслуживанию истребителей F-16, поставленных на Украину.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило Агентство по сотрудничеству в области безопасности Пентагона.
В этой связи в заявлении агентства отмечается, что Государственный департамент одобрил возможную продажу украинскому правительству услуг и оборудования, связанных с F-16, на сумму около 310,5 млн долларов.
Контракт включает обучение персонала навыкам обслуживания оборудования, предоставление программного обеспечения, соответствующей документации и логистических услуг.
Отмечается, что это будет способствовать реализации целей внешней политики и национальной безопасности США за счет укрепления безопасности страны-партнера. Также подчеркивается, что эти услуги не изменят военный баланс в регионе.
Ранее СМИ сообщали, что Запад обещал поставить Украине 85 истребителей F-16. 24 из Нидерландов, 19 из Дании, 12 из Норвегии и 30 из Бельгии. Однако часть этих самолетов не будет отправлена в Украину, а будет использоваться для обучения украинских пилотов в третьих странах.