Թուրքիան շարունակում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման և ճշմարտությունն ասողներին լռեցնելու արշավը․ Ադամ Շիֆ
ԱՄՆ սենատոր Ադամ Շիֆը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ խստորեն քննադատելով Թուրքիայի վարած ժխտողական քաղաքականությունը։
«Թուրքիան շարունակում է Ցեղասպանության ժխտման և ճշմարտությունն ասողներին լռեցնելու երկարատև և վտանգավոր արշավ իրականացնել։ Ադրբեջանը կրկնեց հարյուրամյա վաղեմության գործողությունները և Թուրքիայի աջակցությամբ հարձակվեց Արցախի վրա 2020 թվականին և շրջափակեց այն գրեթե տասը ամսով ՝ սկսած 2022 թվականի դեկտեմբերից։ 2023 թվականին Ալիևի ռեժիմը լիովին օգտվեց այդ իրավիճակից, երբ Արցախի բնիկ հայ բնակչությունը սիստեմատիկ կերպով սովամահ էր լինում, և իրականացրեց էթնիկ զտումներ նրանց նկատմամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշել է Շիֆը։
Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը ներկայում էլ շարունակում են սպառնալ հայ ժողովրդին։ Սենատորի գնահատմամբ՝ Ցեղասպանության վերքերը դեռ չեն սպիացել:
«Մենք պետք է պատասխանատվության ենթարկենք Ադրբեջանին և բոլոր նրանց, ովքեր շարունակում են սպառնալ Հայաստանին և նրա ժողովրդին։ Միայն այն դեպքում, երբ Ցեղասպանությունը ճանաչվի միջազգային հանրության կողմից, իսկ հայ համայնքին սպառնացող շարունակական վտանգները վերացվեն, մենք կարող ենք իսկապես ասել, որ հարգել ենք հարյուր տասը տարի առաջ զոհվածների հիշատակը և կանգնած ենք նրանց կողքին, որոնք այսօր էլ պահպանում են այդ հիշողությունները»,- ասել է Շիֆը։
Շիֆը հիշեցրել է, որ Միացյալ Նահանգները տարիներ շարունակ խուսափել է Ցեղասպանության ճանաչումից, սակայն վերջապես քաջություն է ունեցել ընդունել ճշմարտությունը։
«Միացյալ Նահանգները պետք է կոչ անի Ադրբեջանին՝ ազատ արձակել հայ պատանդներին, հանդես գալ հայերի՝ Արցախ անվտանգ վերադարձի օգտին և ուշադրություն հրավիրել Ադրբեջանի կողմից հայկական կրոնական և մշակութային վայրերի ավերման ու պղծման վրա ։
Միացյալ Նահանգները պետք է նաև կոչ անի անհապաղ դուրս բերել ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի տարածքից, աջակցի Հայաստանի ինքնիշխանությանը, ապահովի Հայաստանի սահմանների միջազգային մոնիտորինգը և օգնի Հայաստանին անվտանգության ապահովման հարցում։
Չնայած այն փորձություններին, որոնց բախվել է և շարունակում է բախվել հայ ժողովուրդը՝ նրա հավատը, վճռականությունն ու գոյատևելու կամքը չի կոտրվել։ Հայ ժողովուրդը հաղթահարել է հսկայական դժվարություններ ու կրել կորուստներ, սակայն մնում է ուժեղ և ըմբոստ։
Ուս ուսի տված՝ մեր համայնքում և ԱՄՆ Սենատում, ես միշտ կանգնած եմ լինելու հայ համայնքի կողքին»,- ասել է Շիֆը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուղերձին՝ Ադամ Շիֆն ասել է, որ Թրամփը նահանջել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից և դավաճանել է նրանց հիշատակին, որոնք զոհվել են։ Նրա խոսքով՝ դա կարող է գոհացնել թուրք բռնապետին, բայց դա խորը նահանջ է արդարադատությունից և մարդու իրավունքներից։

Турция продолжает кампанию по отрицанию Геноцида армян и подавлению тех, кто говорит правду - Адам Шифф
Сенатор США Адам Шифф выступил с заявлением по случаю 110-й годовщины Геноцида армян, в котором подверг резкой критике проводимую Турцией политику отрицания.
«Турция продолжает вести долгосрочную и опасную кампанию отрицания Геноцида и подавления тех, кто говорит правду. Азербайджан повторил действия вековой давности и при поддержке Турции в 2020 году напал на Арцах и блокировал его почти десять месяцев, начиная с декабря 2022 года. В 2023 году режим Алиева в полной мере воспользовался ситуацией, когда коренное армянское население Арцаха систематически умирало от голода, и провел против них этническую чистку», — отметил Шифф, сообщает Арменпресс.
Он подчеркнул, что Турция и Азербайджан продолжают угрожать армянскому народу. По словам сенатора, раны Геноцида еще не зажили.
«Мы должны привлечь к ответственности Азербайджан и всех тех, кто продолжает угрожать Армении и ее народу. Только когда Геноцид будет признан международным сообществом и продолжающиеся угрозы армянской общине будут устранены, мы сможем с уверенностью сказать, что почтили память тех, кто погиб 110 лет назад, и поддерживаем тех, кто до сих пор бережно хранит эти воспоминания», — сказал Шифф.
Шифф напомнил, что Соединенные Штаты годами избегали признания Геноцида армян, но наконец нашли в себе смелость признать правду.
«Соединенные Штаты должны призвать Азербайджан освободить армянских заложников, выступить за безопасное возвращение армян в Арцах и привлечь внимание к разрушению и осквернению Азербайджаном армянских религиозных и культурных объектов.
Соединенные Штаты также должны призвать к немедленному выводу азербайджанских войск с территории Армении, поддержать суверенитет Армении, обеспечить международный мониторинг границ Армении и оказать Армении помощь в обеспечении ее безопасности.
Несмотря на испытания, с которыми столкнулся и продолжает сталкиваться армянский народ, его вера, решимость и воля к выживанию не были сломлены. Армянский народ преодолел колоссальные трудности и понес потери, но он остается сильным и непокоренным.
Плечом к плечу, в нашей общине и в Сенате США, я всегда буду поддерживать армянскую общину», — заключил Шифф.