Այս ողբերգության լույսի ներքո ականատես ենք լինում նաև հայ ժողովրդի ուժին ու ամրությանը. Թրամփի ուղերձը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ուղերձը հրապարակվել է Սպիտակ տան կայքում:
«Այսօր մենք հիշատակում ենք Մեծ Եղեռնը և հարգանքի տուրք մատուցում այն ​​հրաշալի հոգիների հիշատակին, որոնք տուժել են 20-րդ դարի ամենասարսափելի աղետներից մեկում: 1915 թվականից սկսած՝ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին 1.5 մլն հայեր աքսորվեցին և մահվան երթի դատապարտվեցին: Հիշատակի այս օրը մենք կրկին միանում ենք Ամերիկայի և ամբողջ աշխարհի հայ համայնքին՝ սգալով կորցրած բազմաթիվ կյանքերի համար»,-նշել է Թրամփը:
Նա ընդգծել է ամերիկացի և հայ ժողովուրդների ամուր և հարատև կապերը։ «Մենք հպարտ ենք 1915-ին հիմնադրված՝ Հայկական և սիրիական օգնության ամերիկյան կոմիտեով, որը կարևոր մարդասիրական աջակցություն է տրամադրել հայ փախստականներին, և երախտապարտ ենք հազարավոր ամերիկացիների, ովքեր օժանդակեցին և կամավորագրվեցին՝ օգնելու իրենց տներից տեղահանված հայերին»,-շեշտել է ԱՄՆ նախագահը:
Նա հավելել է . «Այս օրը ողբերգության լույսի ներքո մենք ականատես ենք լինում նաև հայ ժողովրդի ուժին ու ամրությանը»:
Թրամփը ընդգծել է՝ երջանիկ են, որ շատ հայեր իրենց հարուստ մշակույթը բերեցին դեպի ԱՄՆ ափեր և այդքան մեծ ներդրում ունեցան ԱՄՆ կյանքում՝ լինելով ականավոր զինվորականներ, նշանավոր արտիստներ, անվանի ճարտարապետներ և հաջողակ գործարարներ:
«Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք Հայաստանի հետ մեր ռազմավարական գործընկերության շարունակություն և տարածաշրջանային կայունության պահպանում՝ շարունակելով ձգտել կայուն բարգավաճման և անվտանգության»,-եզրափակել է ԱՄՆ նախագահը:

В этот день мы свидетельствуем о силе и стойкости армянского народа перед лицом трагедии: послание президента США
Президент США Дональд Трамп направил послание по случаю 110-й годовщины Геноцида армян.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Белого дома, в послании говорится:
«Сегодня мы вспоминаем Мец Егерн и чтим память тех замечательных душ, которые пострадали в одной из самых страшных катастроф 20-го века. Начиная с 1915 года, полтора миллиона армян были изгнаны и отправлены на смерть в последние годы существования Османской империи. В этот День памяти мы снова присоединяемся к Великой армянской общине [Great Armenian Community — в оригинале с большой буквы - ред.] в Америке и во всем мире, оплакивая множество потерянных жизней.
Каждый год 24 апреля мы размышляем о прочных и устойчивых связях между американским и армянским народами. Мы гордимся Американским комитетом помощи армянам и сирийцам, основанным в 1915 году новаторским начинанием, которое оказывало важную гуманитарную поддержку армянским беженцам, и благодарны тысячам американцев, которые внесли свой вклад или добровольно помогли армянам, изгнанным из своих домов.
В этот день мы свидетельствуем о силе и стойкости армянского народа перед лицом трагедии. Нам повезло, что так много армян привезли свою богатую культуру на наши берега и внесли такой большой вклад в нашу страну, включая награжденных солдат, прославленных артистов, известных архитекторов и успешных бизнесменов.
В то время как мы чтим память погибших, моя администрация остается приверженной защите религиозной свободы и защите уязвимых меньшинств. Мы с нетерпением ждем продолжения нашего стратегического партнерства с Арменией и поддержания региональной стабильности, продолжая стремиться к устойчивому процветанию и безопасности».