Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին շրջանում հայ ժողովրդի մի զգալի հատված բնաջնջվեց իր ազգային պատկանելության հիմքով. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ ասված է.
«Այսօր՝ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին, հարգանքի տուրք ենք մատուցում և ոգեկոչում ցեղասպանության հետևանքով նահատակված 1,5 միլիոն հայերի հիշատակը:
Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին շրջանում հայ ժողովրդի մի զգալի հատված, որոնց թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեց մարդիկ, բնաջնջվեցին իրենց ազգային պատկանելության հիմքով, յուրացվեց նրանց նյութական սեփականությունը, ոչնչացվեց հազարամյակների տարեգրություն ունեցող պատմամշակութային հարուստ ժառանգության մի զգալի մասը:
Հայոց ցեղասպանության նման ոճրագործությունները կանխելու հրամայականի գիտակցումն էր նաև, որ հանգեցրեց Ցեղասպանության հանցագործությունն իրավաբանորեն սահմանելու անհրաժեշտությանը, որը դրսևորվեց «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» 1948 թվականի ՄԱԿ կոնվենցիայի ընդունմամբ: Այդուհանդերձ, Մեծ Եղեռնը ցավալիորեն ոչ միայն չմնաց 20-րդ դարի՝ մարդկության դեմ ուղղված վերջին ոճրագործությունն, այլև ատելության, ռասայական և էթնիկ անհանդուրժողականության հիմքով նոր զանգվածային հանցագործությունների շարունակում ենք ականատես լինել նաև 21-րդ դարում:
Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն ներգրավված լինել այն նախաձեռնություններում, որոնք միտված են նման հանցագործությունների միտումները վաղ շրջանում հայտնաբերելուն, դրանց արագ արձագանքելուն, կանխարգելելուն և այդ հանցագործությունները բացառելուն: 2015 թվականին Հայաստանի ջանքերով ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում դեկտեմբերի 9-ն ամրագրվել է որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: Ի շարունակություն նախորդ տարիներին ընդունված բանաձևերի՝ 2024 թ. ապրիլին ևս ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանում կոնսենսուսով ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը: Այս բոլոր ջանքերն ուղղված են նրան, որ «այլևս երբեք»-ը կարգախոսից վերածվի իրականության:
Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր հիշում է անցյալը և նայում ապագային՝ ձգտելով գալիք սերունդների համար կառուցել խտրականությունից և բռնությունից զերծ, հանդուրժողականության, հարգանքի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խաղաղության արժեքների վրա հիմնված միջավայր:

В последние годы существования Османской империи значительная часть армянского народа была уничтожена по признаку его национальной принадлежности: заявление МИД Республики Армения
Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением по случаю 110-й годовщины Геноцида армян.
“Сегодня, в 110-ю годовщину Геноцида армян, мы отдаем дань уважения и чтим память 1,5 миллиона армян, погибших в результате геноцида.
В последний период существования Османской империи значительная часть армянского народа, включая детей, женщин и стариков, была истреблена по признаку этнической принадлежности, их материальное имущество было присвоено, большая часть их богатого историко-культурного наследия, охватывающего тысячелетия, была уничтожена.
Осознание необходимости предотвращения преступлений, подобных Геноциду армян, привело к необходимости юридического определения преступления геноцида, что проявилось в принятии со стороны ООН в 1948 году “Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него”. Однако, к сожалению, этот геноцид не только не остался последним преступлением против человечности XX века, но и в XXI веке мы стали свидетелями новых массовых преступлений, совершаемых на почве ненависти, расовой и этнической нетерпимости.
Армения активно участвует в инициативах, направленных на раннее выявление подобных преступлений, быстрое реагирование на них, предотвращение и пресечение этих преступлений. В 2015 году усилиями Армении день 9 декабря был внесен в список ООН как Международный день памяти, достоинства жертв преступления геноцида и предупреждения этого преступления. В продолжение резолюций, принятых в предыдущие годы, в апреле 2024 года 55-я сессия Совета ООН по правам человека приняла представленную Арменией резолюцию “Предупреждение геноцида”. Все эти усилия направлены на то, чтобы слова “Никогда больше” стали бы реальностью.
Сегодня Республика Армения помня прошлое, смотрит в будущее, стремясь создать для будущих поколений среду, свободную от дискриминации и насилия, основанную на ценностях толерантности, уважения, защиты прав человека и мира.