Ծանրորդ Գոռ Սահակյանը դարձել է ԵԱ-ի արծաթե մեդալակիր
Հայաստանի ծանրամարտի հավաքականի անդամ, Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն 73 կգ քաշային Գոռ Սահակյանը 2025 թվականի Եվրոպայի առաջնությունում դարձավ արծաթե մեդալակիր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Մոլդովայում ընթացող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Գոռ Սահակյանը պոկում վարժությանում երկու հաջող մոտեցում ունեցավ և բարձրացրեց հաջորդաբար 150 կգ և 153 կգ: Այս վարժությունում հայ ծանրորդը դարձավ բրոնզե մեդալակիր:
Հրում վարժությունում հայ ծանրորդը երկու հաջող մոտեցմամբ գլխավերևում պահեց 185 կգ: Այս վարժությունում Սահակյանը կրկին երրորդն էր:
Երկամարտի 338 կգ արդյունքով Գոռ Սահակյանը նվաճեց ԵԱ-ի արծաթե մեդալը:
Մինչ այս Հայաստանի ծանրամարտի կանանց հավաքականի անդամ Ալեքսանդրա Գրիգորյանը դարձել էր Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր, իսկ տղամարդկանց թիմի անդամ Գառնիկ Չոլակյանը նվաճել էր բրոնզե մեդալ:

Гор Саакян стал серебряным призером Чемпионата Европы по тяжелой атлетике
Член сборной Армении по тяжелой атлетике, двукратный чемпион Европы в весовой категории до 73 кг Гор Саакян стал серебряным призером Чемпионата Европы 2025 года.
Как сообщает Арменпресс, на Чемпионате Европы по тяжелой атлетике, который проходит в Молдове, Гор Саакян провел два успешных подхода в рывке и поднял 150 кг и 153 кг соответственно. В этом упражнении армянский тяжелоатлет стал бронзовым призером.
В толчке армянский тяжелоатлет поднял над головой 185 кг. Саакян вновь оказался третьим в этом упражнении.
Гор Саакян завоевал серебряную медаль Чемпионата Европы с результатом 338 кг.
Ранее Александра Григорян, член женской сборной Армении по тяжелой атлетике, завоевала серебряную медаль Чемпионата Европы, а член мужской сборной Гарник Чолакян завоевал бронзовую медаль.