Իրանի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների երկրորդ փուլը տեղի կունենա Օմանում
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև անուղղակի բանակցությունների հաջորդ փուլը տեղի կունենա ապրիլի 19-ին Մասկատում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին IRNA գործակալությանը հայտնել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
«Խորհրդակցություններից հետո որոշվել է, որ Մասկատը կմնա ապրիլի 19-ին կայանալիք բանակցությունների հաջորդ փուլի հյուրընկալող կողմը», - ասել է նա։
Ավելի վաղ Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Կասպար Վելդկամպը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն և Իրանը իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման բանակցությունների հաջորդ փուլը կանցկացնեն Հռոմում։
Ապրիլի 12-ին Օմանում Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև Մասկատի միջնորդությամբ տեղի են ունեցել անուղղակի բանակցություններ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման վերաբերյալ։ Իրանը ներկայացնում էր արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին, իսկ Միացյալ Նահանգները՝ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը։ Ինչպես հայտնել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպումն անցել է կառուցողական և հանգիստ մթնոլորտում։

Министерство иностранных дел Ирана заявило, что второй раунд переговоров с Соединенными Штатами состоится в Омане
Следующий раунд непрямых переговоров между Ираном и США состоится 19 апреля в Маскате. Как передает Арменпресс, об этом агентству IRNA сообщил официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
“После консультаций было решено, что Маскат останется принимающей стороной для второго раунда переговоров, который состоится в субботу”, - сказал он.
Ранее министр иностранных дел Нидерландов Каспар Велдкамп заявил, что США и Иран очередной раунд переговоров по урегулированию ситуации вокруг иранской ядерной программы проведут в Риме.
12 апреля в Омане при посредничестве Маската состоялись непрямые переговоры между Тегераном и Вашингтоном по урегулированию ситуации вокруг иранской ядерной программы. Иран представлял министр иностранных дел Аббас Арагчи, Соединенные Штаты - специальный посланник президента Стивен Уиткофф. Как сообщает Министерство иностранных дел Исламской Республики Иран, встреча прошла в конструктивной и спокойной обстановке.