Չինաստանի ԱԳ նախարարը Գրոսիի հետ հանդիպմանը քննադատել է ԱՄՆ-ի մաքսատուրքային քաղաքականությունը
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին ապրիլի 11-ին Պեկինում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի հետ հանդիպմանը հանդես է եկել Միացյալ Նահանգների տնտեսական կամայականության դեմ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Վերջին ժամանակներս ԱՄՆ-ն ամենուր ճոճում է իր «մաքսատուրքային մահակը»՝ բացահայտորեն սեփական շահերը վեր դնելով բոլոր երկրների շահերից», - մեջբերում է Վան Իի խոսքը Չինաստանի արտգործնախարարությունը։ - Միացյալ Նահանգները բացահայտորեն անտեսում է բազմակողմ առևտրային համակարգը և հաստատված կանոնները. միջազգային հանրությունը չի կարող դա թույլ տալ: ԱՄՆ-ն չի կարող գործել կամայականորեն, պատմության անիվը չի կարելի հետ պտտել»:
Ինչպես ընդգծել է չինացի դիվանագետը, անհրաժեշտ է «կանխել մարդկության վերադարձը ջունգլիների աշխարհ»։ Նա հիշեցրել է, որ ընթացիկ  տարում լրանում է ՄԱԿ-ի 80 տարին, և լինելով  կազմակերպության Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամ՝ Չինաստանը պատրաստ է վճռականորեն պաշտպանելու գոյություն ունեցող միջազգային համակարգը՝ «մյուս երկրների հետ մեկտեղ դիմակայելու բոլոր հետադիմական գործողություններին»։
Ապրիլի 11-ին Չինաստանն, ի պատասխան ամերիկյան նոր մաքսատուրքերի, բարձրացրել է ԱՄՆ-ից ներմուծվող բոլոր ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերը՝ հասցնելով դրանք 125%-ի։ Այս որոշումն ուժի մեջ կմտնի ապրիլի 12-ից։
Ապրիլի 10-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Չինաստանից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերը բարձրացրել էր՝ հասցնելով մինչև 145%-ի: Սպիտակ տունը պարզաբանել է, որ դրա նախորդ օրը հայտարարված 125%-ին պետք է ավելացվի մարտին սահմանված 20%-ը՝ կապված ֆենտանիլի արտադրության և մատակարարման հետ։

Министр иностранных дел Китая на встрече с Гросси осудил таможенную политику США
Глава МИД Китая Ван И выступил против экономического произвола США на встрече с генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Гросси, прошедшей в Пекине 11 апреля. Арменпресс передает об этом, со ссылкий на ТАСС.
“В последнее время США повсюду размахивают своей “тарифной дубинкой”, открыто ставя собственные интересы выше, чем у всех стран. Соединенные Штаты открыто игнорируют многостороннюю торговую систему и установленные правила - международное сообщество не может этого допустить. США не могут действовать произвольно, колесо истории нельзя повернуть вспять”, - ТАСС цитирует Ван И.
Как подчеркнул китайский дипломат, необходимо “предотвратить возвращение человечества в мир джунглей”. Он напомнил, что в этом году отмечается 80-летие ООН, и как постоянный член Совета Безопасности организации Китай готов решительно защищать существующую международную систему, “вместе с другими странами противостоять всем регрессивным действиям”.
11 апреля Китай в ответ на новые американские пошлины повысил тарифы на все товары, импортируемые из США, до 125%. Данное решение вступит в силу 12 апреля.
10 апреля президент США Дональд Трамп увеличил пошлины на товары, импортируемые из Китая, до 145%. Белый дом пояснил, что объявленные накануне 125% следует добавить к 20%, введенным в марте в связи с производством и поставками фентанила.