Բաքվում պահվող հայ գերիները գտնվում են կյանքի իրական սպառնալիքների ներքո․ Սիրանուշ Սահակյան
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ ռազմագերիների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը կարծում է, որ ադրբեջանական բանտերում պահվող հայ գերիները ենթարկվում են խոշտանգումների և նրանց նկատմամբ իրականացվում է շինծու, մտացածին մեղադրանքներով դատավարություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սիրանուշ Սահակյանն ապրիլի 10-ին կայացած հանդիպում-քննարկման ընթացքում հանգամանորեն անդրադարձավ Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիների խնդրին։
Նրա խոսքով՝ մեր հասարակությունը գերիների խնդրին նախևառաջ մոտենում է այն դիտանկյունից, որ դա ինքնին ազատ արձակման հարց է, որն առաջնահերթ է, սակայն մինչ մեր հայրենակիցների ազատ արձակումը, հայկական կողմը պետք է կարողանա ստիպել Ադրբեջանին, որ վերջինս ապահովի մարդկային պայմաններ և հարգի մարդու իրավունքները՝ ստեղծելով այնպիսի միջավայր, որը չի կարող հանգեցնել մարդկային զոհերի։
«Մինչդեռ Բաքվում գերի պահվող մեր հայրենակիցները մշտապես գտնվել և այսօր էլ գտնվում են կյանքի իրական սպառնալիքների ներքո։ Մենք ունենք արձանագրված դեպքեր, երբ մարդիկ սպանվել են հենց գերեվարման ընթացքում։ Գերիների հիմնախնդիրը կապված է նաև բռնի անհետացման հետ. ութ տասնյակ հայեր ենթարկվել են բռնի անհետացման։ Կան մարդկային ճակատագրեր, որոնք տակավին գտնվում են անհայտության մեջ, ինչը նույնպես դիտարկվում է Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերվող հայատյացության համատեքստում»,- ասաց Սահակյանը։
Իրավապաշտպանի տեղեկացմամբ՝ դատավարությունների ողջ ժամանակահատվածում խոշտանգումների կանխարգելման որևէ արտաքին անկախ մարմին հնարավորություն չի ունեցել մտնել բանտեր ու տեսակցել հայերին, որպեսզի օբյեկտիվորեն ուսումնասիրի նրանց պահման պայմանները, ֆիզիկական կամ հոգեբանական վիճակը։
«Միակ կառույցը, որի գործունեությունն այս պահին արդեն հայտնվել է սպառնալիքների ներքո, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեն է, որը վեց շաբաթը մեկ անգամ այցելում է հայ գերիներին, թեև նշված ժամկետն ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պարբերաբար ենթարկվում է կամայական փոփոխման և ուշացումների։ Ադրբեջանն օգտագործում է ցանկացած պատրվակ, որպեսզի հետաձգի նախապես պլանավորված այցերը։ Թեև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի արձանագրությունները հրապարակայնացման ենթակա չեն և դրանց միայն հատվածական տեղեկատվությունն է հասանելի գերիների ընտանիքիների անդամներին, բայցևայնպես, միջազգային կառույցի ներկայացուցիչները հույս ունեն, որ իրենց արձանագրած խնդիրները կստանան համապատասխան լուծում։ Մինչդեռ, այն, ինչ առնչվում է պահվող անձանց ֆիզիկական-հոգեբանական վիճակին, բռնության ենթարկվելուն կամ հայերի արժանապատվությունը վիրավորող, ստորացնող գործելակերպը բացառելուն, ապա այս մասով որևէ տեղաշարժ չի դիտարկվում»,- նշեց իրավապաշտպանը։
Ավելին՝ որոշ զարգացումների ֆոնին կարելի է տեսել ճնշումների խստացում։ Հայերը շարունակում են մնալ անմարդկային պայմաններում ու ենթարկվում են այնպիսի վերաբերմունքի, ինչը որակվում է որպես խոշտանգում՝ հաշվի առնելով այդ վերաբերմունքի ինտենսիվությունն ու պատճառած ցավի աստիճանը։
Սահակյանը հավելեց, որ խոշտանգումների կանխարգելման թույլատրելի մեխանիզմ է համարվում նաև անկախ փաստաբանների ու բժիշկների ներգրավվածությունը, սակայն նրանք նույնպես երբևէ հնարավորություն չեն ունեցել տեսակցել որևէ հայի։ Այդ հնարավորությունից բացառապես օգտվել են միայն ադրբեջանցի փաստաբանները, որոնք արտոնագրված են միայն Ադրբեջանում, իբր պաշտպանում են հայերի շահերը, բայց իրականում գտնվում են տեղի իշխանություններից կախվածության մեջ։
«Մենք անձամբ դիմել ենք՝ ներկայացնելով մեր լիազորությունները և դրանց ճանաչումը Եվրոպական դատարանի կողմից, խնդրել ենք մեր հայրենակիցներին տեսակցելու հնարավորություն տալ, բայց նման բան չի ապահովվել։ Նման փորձեր արվել են նաև օտարերկրյա փաստաբանների ներգրավմամբ, սակայն Ադրբեջանում գործում է միջազգային փաստաբանների մուտքն արգելափակելու պրակտիկա, ինչը վկայում է անաչառության լիակատար բացակայության մասին։ Ադրբեջանական կողմը վախենում է, որ այդ այցերի ընթացքում ի հայտ կգան խոշտանգման դեպքերն ու կգեներացվեն նոր ապացույցներ, ինչը որևէ կերպ չի բխում Ադրբեջանի շահերից»,- ասաց Սահակյանը։
Նա հիշեցրեց, որ հայ գերիները զրկված են եղել նաև հյուպատոսական ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից։ Եթե ՀՀ-ն գտնի մեխանիզմ, և Ադրբեջանի իշխանությունները չտրամադրեն այդ երաշխիքը, ապա մենք այստեղ կունենանք նաև արդար դատաքննության իրավունքի մեկ այլ խախտում։ Թեև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը զրկել է ՀՀ-ին իրականացնել հյուպատոսական այցելություններ, սակայն նման իրավիճակում, ինչպես ցույց է տվել միջազգային պրակտիկան, նման գործառույթներ կարող են իրականացվել միջնորդ երրորդ երկրի միջոցով, երբ տվյալ իրավունքը պատվիրակվում է տվյալ երկրում հավատարմագրված մեկ այլ հյուպատոսական ծառայությանը։ Դրան կարելի է հասնել դիվանագիտական քայլերի միջոցով, առավել ևս, որ հարցը նոր արդիականություն ձեռք բերեց Բաքվում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեությունը դադարեցնելու քննարկումների ֆոնին։
«Մի խումբ ՀԿ-ներ պաշտոնապես դիմել են ՀՀ ԱԳՆ-ին և Շվեյցարիայի կառավարությանը, որպեսզի այդ երկրի իշխանություններին պատվիրակեն հյուպատոսական իրավունքը և վերջինս ստանձնի չեզոք երկրի դերն ու ապահովի այցելությունները հայ գերիներին։ ԱԳՆ-ից տեղեկացրել են, որ այդ հարցը քննարկման փուլում է, սակայն, հաշվի առնելով խորհրդապահական բնույթը, այլ մանրամասներ չեն կարող հայտնել։ Մնում է սպասել և տեսնել, թե երբ կհասունանա վերջնական որոշումը»,- նշեց Սահակյանը։
Իրավապաշտպանի դիտարկմամբ՝ մյուս կարևոր մեխանիզմը, որը տեսականորեն գոյություն ունի և շատ պիտանի կարող է լինել հայ պատանդների պայմանները գնահատելու և իրավունքների խախտումներն արձանագրելու մասով, ԵԱՀԿ հովանու ներքո գործող մոսկովյան մեխանիզմն է, որը հնարավորություն է տալիս մարդու իրավունքների խախտումների իրավիճակի առնչությամբ կազմակերպել կարճաժամկետ փաստահավաք առաքելություն՝ ԵԱՀԿ շրջանակում ստեղծելով փորձագիտական խումբ, որի անդամները կոչվում են զեկուցողներ և հավաքագրում են համապատասխան տվյալներ։ Նրանց զեկույցները ենթակա են քննարկման հենց ԵԱՀԿ շրջանակում։
«Որպես կանոն՝ դրա համար պահանջվում է կառույցի անդամ տասը երկրների համաձայնությունը։ Նրանց աջակցության պարագայում տվյալ մեխանիզմն ինքնաբերաբար կներդրվի։ Ներկայում կա նախաձեռնություն, որի նպատակը հենց վերոհիշյալ մեխանիզմի գործարկումն է, որին պետք է ամեն կերպ աջակցել, որովհետև գերիների ազատ արձակման հարցը պահանջում է նաև դիվանագիտական ակտիվ ու անմիջական աշխատանք։ Հակամարտության ավարտից հետո միջազգային կոնվենցիաներով նախատեսված է գերիների հայրենադարձություն, հետևաբար Ադրբեջանը գտնվում է իրավական պարտավորությունների ներքո՝ առանց որևէ նախապայմանի ազատ արձակել հայ գերիներին։ Դիվանագիտական ու իրավական ջանքերի համադրմամբ պետք է ձգտենք ամեն կերպ հասնել մեր նպատակին, որովհետև խաղաղությունն ու գերիների վերադարձն ուղղակիորեն փոխկապակցված են»,- ասաց բանախոսը։
Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատում է իր մոտ 23 հայ գերիների առկայությունը։ Նրանց մի մասի, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների նկատմամբ Բաքվում կեղծ քրեական գործեր են հարուցվել և անցկացվում են շինծու դատավարություններ։

Armenian captives in Baku face real threat to their lives, says human rights lawer
Representative of the interests of Armenian prisoners of war at the ECHR, Siranush Sahakyan believes that Armenian POWs held in Azerbaijani prisons are being tortured and are being tried on sham, fabricated charges.
During the meeting-discussion held on April 10, Siranush Sahakyan touched upon the issue of Armenian prisoners of war held in Baku prisons in detail.
Indeed, the release of POWs held in Azerbaijan is a priority, as society addresses this issue, but before the release of our compatriots, the Armenian side must coerce Azerbaijan to provide humane conditions and respect human rights, creating an environment that cannot lead to human casualties.
"Meanwhile, our compatriots held captive in Baku have always been and are still under real threats to their lives. We have recorded cases when people were killed during captivity.
About 80 Armenians were subjected to enforced disappearances. There are human destinies that are still unknown, which is also considered in the context of the Armenophobia displayed by Azerbaijan," Sahakyan said.
According to the international law expert, during the entire period of the trials, no independent external body for the prevention of torture was provided with an opportunity to enter the prisons and visit the Armenians in order to objectively examine the conditions of their detention, their physical or psychological state.
“The only structure the activities of which have already come under threat at this time is the International Committee of the Red Cross. The ICRC representatives visit the Armenian prisoners once every six weeks, although the specified period is periodically subjected to arbitrary changes and delays by the Azerbaijani authorities. Azerbaijan uses any pretext to postpone the previously planned visits. Although the protocols of the International Committee of the Red Cross are not subject to publication and only fragmentary information is available to the family members of the prisoners, nevertheless, representatives of the international structure hope that the problems they have recorded will receive an appropriate solution. Meanwhile, no progress is observed regarding the physical and psychological condition of the detained persons, elimination of violence, or practices that insult and humiliate the dignity of Armenians,” she noted.
Moreover, amidst some developments, an intensification of repression is observed. Armenians continue to endure inhumane conditions and are subjected to treatment that can be classified as torture, given the severity of the treatment and the degree of pain it causes.
Sahakyan added that the involvement of independent lawyers and doctors is also considered a legitimate mechanism for preventing torture. However, they have never been allowed to visit any Armenians. Only Azerbaijani lawyers, who are licensed solely in Azerbaijan, are allegedly protecting the interests of Armenians. In reality, these lawyers are dependent on the local authorities and have exclusively taken advantage of this opportunity.
"We have personally applied, presenting our powers and their recognition by the European Court, and requested the opportunity to meet with our compatriots, but this request has been denied. Similar attempts have also been made with the involvement of foreign lawyers, but Azerbaijan has a practice of blocking the entry of international lawyers, which is evidence of a complete lack of impartiality. The Azerbaijani side fears that during these visits, cases of torture will be uncovered and new evidence will be generated, which in no way aligns with Azerbaijan's interests," said Sahakyan.
She reminded that the Armenian captives have also been  deprived of the opportunity to receive consular services. If the Republic of Armenia finds a mechanism and the Azerbaijani authorities do not provide this guarantee, then we will also have another violation of the right to a fair trial here. Although the absence of diplomatic relations has deprived the Republic of Armenia of the right to carry out consular visits, in such a situation, as international practice has shown, such functions can be carried out through an intermediary third country, when this right is delegated to another consular service accredited in the given country. This could be achieved through diplomatic steps, especially since the issue has gained new relevance against the background of discussions in Baku on terminating the activities of the International Committee of the Red Cross.
"A group of NGOs have officially appealed to the Armenian Ministry of Foreign Affairs and the Swiss government to delegate consular rights to the authorities of that country and for the latter to assume the role of a neutral country and ensure visits to Armenian prisoners. The Ministry of Foreign Affairs informed that this issue is under discussion, but, taking into account its confidential nature, they cannot disclose any other details. It remains to wait and see when the final decision will be made," Sahakyan noted.
According to the human rights activist, another important mechanism that theoretically exists and could be very useful in assessing the conditions of Armenian hostages and recording violations of rights is the Moscow Mechanism operating under the auspices of the OSCE, which allows organizing a short-term fact-finding mission on the situation of human rights violations by creating an expert group within the OSCE framework, whose members are called rapporteurs and collect relevant data. Their reports are subject to discussion within the OSCE framework.
As a rule, this requires the consent of ten member states of the structure. In case of their support, this mechanism will be automatically introduced. Currently, there is an initiative aimed at the implementation of the aforementioned mechanism, which should be supported in every way, because the issue of the release of prisoners also requires active and direct diplomatic work. After the end of the conflict, international conventions envisage the repatriation of prisoners; therefore, Azerbaijan is under legal obligations to release Armenian prisoners without any preconditions. We must strive to achieve our goal by combining diplomatic and legal efforts, because peace and the return of prisoners are directly interrelated,"  she said.
Azerbaijan officially confirms the presence of 23 Armenian prisoners of war in its territory. Some of them, including representatives of the former military-political leadership of Nagorno-Karabakh, have been falsely prosecuted in Baku, and fabricated trials are being held.