Իրանի զինված ուժերը պատրաստ են կոշտ պատասխանել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հնարավոր հարձակմանը. Բաղայի
Ցանկացած արտաքին ագրեսիա Իրանի նկատմամբ կհանգեցնի երկրի զինված ուժերի կոշտ պատասխանին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է իսլամական հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային՝ մեկնաբանելով Իրանի միջուկային օբյեկտներին հարվածելու հնարավորության մասին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պաշտոնյաների հայտարարությունները։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերը մշտապես պահպանում և կատարելագործում են ցանկացած սպառնալիքի դիմակայելու իրենց ունակությունը: Մենք ամբողջ ուժով կպատասխանենք մեր երկրի դեմ ցանկացած հարձակման և ագրեսիայի: Նրանք, ովքեր սպառնում են Իրանին, պետք է իմանան, որ եթե այդ սպառնալիքներն իրականացվեն, ապա նրանք անմիջապես համապարփակ պատասխան կստանան», - ասել է դիվանագետը ամենշաբաթյա ճեպազրույցում:
«Իսլամական հանրապետության հասցեին ցանկացած սպառնալիք կոշտ պատասխան կստանա», - հավելել է նա։
Խոսնակը նաև նախազգուշացրել է հարևան երկրներին՝ իրենց տարածքը հարթակ չդարձնել Իրանի վրա հարձակումների համար։
«Մենք մեր հարևանների ուշադրությունն ենք հրավիրում, որ երրորդ անձանց ցանկացած փորձ՝ իրականացնելու սադրանքներ և հրկիզումներ (իրենց տարածքից), կունենա իր հետևանքները։ Կրակի բնույթն այնպիսին է, որ այն արագորեն տարածվում է», - նշել է Բաղային։
Ապրիլի 6-ին Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ կլինի իր միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններին այն պայմանով, որ իր դեմ պատժամիջոցները չեղարկվեն։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի հետ ուղղակի բանակցություններն անիմաստ են, քանի որ Վաշինգտոնը շարունակում է սպառնալ ուժի կիրառմամբ։ Արաղչին վերահաստատել է Թեհրանի պատրաստակամությունը միջնորդավորված բանակցությունների։
Թրամփն ավելի վաղ Իրանին կոչ էր արել բանակցություններ սկսել և համաձայնագիր կնքել իր միջուկային ծրագրի շուրջ և Թեհրանին սպառնացել էր ռմբակոծությամբ ու երկրորդային մաքսատուրքերով։
Ի պատասխան՝ Խամենեին նշել էր, որ չի հավատում ԱՄՆ ռազմական միջամտության հավանականությանը, բայց նախազգուշացրել էր, որ Իրանում անկարգություններ հրահրելու Վաշինգտոնի ցանկացած փորձ վճռական հակահարված կստանա։

ВС Ирана готовы к жесткому ответу на возможную атаку США и Израиля - Багаи
Любая внешняя агрессия против Ирана приведет к жесткому ответу со стороны вооруженных сил страны. Как передает Арменпресс со ссылкой на  ТАСС, официальный представитель МИД Исламской Республики Исмаил Багаи прокомментировал заявления официальных лиц США и Израиля о возможности нанесения удара по ядерным объектам Ирана.
«Вооруженные силы Исламской Республики Иран постоянно поддерживают и совершенствуют свою способность противостоять любым угрозам. Мы со всей силой ответим на любое нападение и агрессию в отношение нашей страны. Те, кто угрожает Ирану, должны знать, что, если эти угрозы будут реализованы, они немедленно получат всеобъемлющий ответ», - сказал дипломат на еженедельном брифинге.
«Любые угрозы в адрес исламской республики получат жесткий ответ», - добавил он.
Спикер также предупредил соседние страны не допускать превращения их территорий в платформу для агрессии против Ирана.
«Мы обращаем внимание наших соседей, что любые попытки третьих лиц осуществить провокации и поджоги (с их территории) будут иметь свои последствия. Природа огня такова, что он быстро распространяется», - отметил Багаи.
6 апреля министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что страна будет готова к переговорам по своей ядерной программе при условии, что санкции против нее будут сняты. Он отметил, что прямые переговоры с США бессмысленны, поскольку Вашингтон продолжает угрожать применением силы. Арагчи подтвердил готовность Тегерана к посредническим переговорам.
Ранее Трамп призвал Иран начать переговоры и заключить соглашение по его ядерной программе и пригрозил Тегерану бомбардировками и вторичными тарифами.
В ответ Хаменеи заявил, что не верит в возможность военного вмешательства США, но предупредил, что любая попытка Вашингтона спровоцировать беспорядки в Иране получит решительный контрудар.