Իսրայելը դարձյալ հարվածել է Լիբանանի հարավին. կա 2 զոհ
Իսրայելական ռազմական օդանավերի կողմից Լիբանանի հարավում գտնվող Զիբկին գյուղաքաղաքի վրա իրականացված գրոհի հետևանքով երկու մարդ զոհվել, ևս երկու սիրիացի բանվոր վիրավորվել են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Syria TV-ն։
Ըստ հրապարակման՝ Իսրայելը թիրախավորել է գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող էքսկավատորը։
Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը հաղորդել է, որ իսրայելական ռազմական ուղղաթիռը հրթիռ է արձակել Այթա աշ-Շաաբ բնակավայրի ուղղությամբ, սակայն այն չի պայթել։
Իսրայելական ուժերը հրետանային ու բռնկվող ռումբեր են նետել Հուլա բնակավայրի ուղղությամբ, նաև թիրախավորել են Տայիբա բնակավայրը։
2023 թ. հոկտեմբերից, Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններին զուգահեռ, «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև սկսվել էր սահմանային առճակատում։ 2024 թ. սեպտեմբերի 23-ից այն վերաճել էր լայնամասշտաբ պատերազմի, որի հետևանքով Լիբանանում զոհվել էր ավելի քան 4000 մարդ, 17 000 մարդ՝ վիրավորվել։
Չնայած 2024 թ. նոյեմբերի 27-ին ուժի մեջ մտած հրադադարի մասին համաձայնագրին, շարունակվում են փոխադարձ մեղադրանքները հրադադարը խախտելու վերաբերյալ։
Իսրայելը չի ավարտել իր ուժերի դուրսբերումը հարավային Լիբանանից և շարունակում է վերահսկել լիբանանյան 5 կարևոր բլուրները։

Израиль снова нанес удар по югу Ливана: есть погибшие и раненые
Два человека погибли и еще двое сирийских рабочих получили ранения в результате атаки израильской военной авиации на деревню Зибкин на юге Ливана. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Syria TV.
По данным издания, Израиль нацелился на экскаватор, выполнявший сельскохозяйственные работы.
Национальное информационное агентство Ливана сообщило, что израильский военный вертолет выпустил ракету в направлении поселения Айта аль-Шааб, но она не взорвалась.
Израильские силы бросили артиллерийские и зажигательные бомбы в направлении поселения Хула, а также нанесли удар по поселению Тайиба.
С октября 2023 года наряду с военными действиями в секторе Газа началось приграничное противостояние между «Хезболлой» и Израилем. С 23 сентября 2024 года она переросла в полномасштабную войну, в результате которой в Ливане погибло более 4000 человек и было ранено 17000 человек.
Несмотря на вступившее в силу 27 ноября 2024 года соглашение о прекращении огня, взаимные обвинения в нарушении режима прекращения огня продолжаются.
Израиль не завершил вывод своих войск из южного Ливана и продолжает контролировать пять важных ливанских холмов.