Առաջարկվում է խստացնել զորակոչից և վարժական հավաքից խուսափելու դեպքերի համար նախատեսված պատիժը. նախագիծ
Գործադիրը հավանություն է տվել «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կառավարության՝ ապրիլի 3-ի նիստում առաջարկվեց Զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հայտարարված զորակոչից և վարժական հավաքից խուսափելու դեպքերին համարժեք իրավական արձագանք տալու և նմանատիպ դեպքերը նվազեցնելու նպատակով խստացնել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 461-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 462-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիաներով նախատեսված պատիժները:
Ըստ հիմնավորման՝ ներկայում պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հայտարարված զորակոչից և վարժական հավաքներից խուսափելու դեպքերի աճը (2023 թվականի ընթացքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 461-րդ և 462-րդ հոդվածներով նախաձեռնվել է ընդհանուր 1499 քրեական վարույթ, իսկ 2024 թվականի ընթացքում՝ ընդհանուր 1779 քրեական վարույթ) վկայում է քրեական քաղաքականության վերանայման և հիշյալ արարքները կատարած անձանց նկատմամբ պատժողական խիստ քաղաքականության որդեգրման անհրաժեշտության մասին:
Մասնավորապես, նախագծով առաջարկվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 461-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված սանկցիայում «երկուսից հինգ» տարի ժամկետով ազատազրկումը փոխարինել «երեքից վեց» տարի ժամկետով ազատազրկմամբ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 462-րդ հոդվածի 1-ին մասում առաջարկվում է տուգանք պատժատեսակի չափը սահմանել տասնհինգապատիկից երեսնապատիկի չափով, իսկ ազատազրկման համար նախատեսված՝ «առավելագույնը երկու տարի» ժամկետը փոխարինել «մեկից երեք տարի» ժամկետով:

Предлагается ужесточить наказание за уклонение от призыва на военную службу и прохождения учебных сборов: проект
Правительство одобрило проект закона «О внесении изменений в Уголовный кодекс Республики Армения». Как сообщает Арменпресс, на заседании правительства 3 апреля было предложено ужесточить наказания, предусмотренные частью 1 статьи 461 и частью 1 статьи 462 Уголовного кодекса Республики Армения, с целью адекватного правового реагирования на случаи уклонения от объявленного призыва и прохождения военной или альтернативной службы, а также сокращения подобных случаев.
Согласно обоснованию, наблюдаемый в настоящее время рост случаев уклонения от объявленного призыва и прохождения обязательной военной или альтернативной службы (по статьям 461 и 462 Уголовного кодекса Республики Армения в 2023 году возбуждено 1499 уголовных дел, а в 2024 году — 1779 уголовных дел) свидетельствует о необходимости пересмотра уголовной политики и принятия жесткой карательной политики в отношении лиц, совершивших указанные деяния.
В частности, законопроектом предлагается в санкции, предусмотренной частью 1 статьи 461 Уголовного кодекса Республики Армения, лишение свободы на срок от двух до пяти лет заменить на лишение свободы на срок от трех до шести лет, а частью 1 статьи 462 Уголовного кодекса Республики Армения предлагается установить размер штрафа в качестве наказания в размере от пятнадцати до тридцатикратного размера штрафа, а срок лишения свободы на срок от двух до трех лет заменить на срок от одного года до трех лет.