Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը 5000-րդ պարեկությունն է իրականացրել Ադրբեջանի հետ սահմանին
Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն ծավալող Եվրոպական միության դիտորդական առաքելությունը իր 5000-րդ պարեկությունն է իրականացրել Ադրբեջանի հետ սահմանին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին առաքելությունը նշել է X-ի միկրոբլոգում կատարված գրառման մեջ։
«Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելությունն այսօր հպարտությամբ նշում է մի կարևոր հանգրվան՝ առաքելության հիմնադրումից ի վեր մեր 5,000-րդ պարեկությունը: Տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանն ուղղված մեր հանձնառությունը մնում է անխախտ։ Շնորհակալ ենք Հայաստանի կողմից մեր նկատմամբ ցուցաբերած վստահության համար»,-նշված է ԵՄ առաքելության տարածած հաղորդագրության մեջ:
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ում տեղակայվել էր 2023 թվականին՝ 2 տարի ժամկետով։  2025 թվականի հունվարին Եմ խորհուրդը առաքելության գործունեության ժամկետը ևս երկու տարով երկարաձգելու որոշում կայացրեց։ Առաքելությունը պարեկություն է իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին, մշտադիտարկում և զեկուցում է տեղում անվտանգության իրավիճակի վերաբերյալ։ ԵՄ դիտորդական առաքելության նպատակն է  նպաստել մարդկանց անվտանգությանը Հայաստանի՝ հակամարտությունից տուժած շրջաններում և տեղում վստահության մթնոլորտի ստեղծմանը։

Миссия наблюдателей ЕС в Армении осуществила 5000-е патрулирование на границе с Азербайджаном
Миссия наблюдателей Европейского Союза в Республике Армения провела 5000-е патрулирование на границе с Азербайджаном.
Как передает Арменпресс, об этом миссия сообщила в своем микроблоге в Х.
“Миссия Европейского Союза в Армении с гордостью отмечает сегодня важную веху: наше 5000-е патрулирование с момента создания миссии. Наша приверженность миру и безопасности в регионе остается непоколебимой. Мы благодарны за доверие, оказанное нам Арменией”, - говорится в сообщении миссии ЕС.
Миссия наблюдателей ЕС была развернута в Армении в 2023 году сроком на 2 года. В январе 2025 года Совет ЕС принял решение продлить срок действия миссии еще на два года. Миссия патрулирует армяно-азербайджанскую границу, следит за ситуацией безопасности на местах и представляет в ЕС доклады. Целью Миссии наблюдателей ЕС является содействие обеспечению безопасности людей в затронутых конфликтом регионах Армении и создание климата доверия на местах.