Հութիները թիրախավորել են Իսրայելի Բեն Գուրիոն օդանավակայանը
Եմենում հութիների «Անսար Ալլահ» խմբավորումը երկու բալիստիկ հրթիռներով թիրախավորել է Իսրայելի Բեն Գուրիոն օդանավակայանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է խմբավորման ռազմական խոսնակ Յահյա Սարին։
Հայտարարության մեջ Սարին հաստատել է, որ գործողությունը հաջողությամբ հասել է իր նպատակին՝ հավելելով, որ հութի խմբավորումը նաև կշարունակի խոչընդոտել իսրայելական նավերի նավարկությանը, քանի դեռ չի դադարեցվել Գազայի հատվածի պաշարումը և անկլավի նկատմամբ ագրեսիան:
Al Jazeera-ի փոխանցմամբ՝ հութիների ռազմական խոսնակը նշել է, որ Կարմիր ծովում 24 ժամվա ընթացքում «Անսար Ալլահ»-ն արդեն երկրորդ անգամ հրթիռներով և անօդաչու սարքերով թիրախավորել է ամերիկյան «Հարի Թրուման» ավիակիրը և մի քանի ռազմածովային նավեր: Նա հայտնել է, որ «Հարի Թրուման» ավիակրի և ամերիկյան ռազմանավերի հետ բախումը տևել է մի քանի ժամ, «և խափանվել է Եմենի դեմ նախապատրաստվող օդային հարձակումը»։
Իսրայելական բանակն իր հերթին հայտարարել է, որ օդային տագնապի ազդանշաններ են հնչել Երուսաղեմում և նրա արվարձաններում, ինչպես նաև կենտրոնական Իսրայելի քաղաքներում։ Ըստ հաղորդագրության՝ իսրայելական ուժերը կարողացել են չեզոքացնել Եմենից արձակված հրթիռը, նախքան այն կներթափանցեր Իսրայելի օդային տարածք:
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև բռնկված ռազմական գործողություններից հետո հութիները սկսել են հարձակումներ իրականացնել Կարմիր ծովում և Արաբական ծովում իսրայելական նավերի վրա՝ Եմենում իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից կիրառելով հրթիռներ և անօդաչու սարքեր՝ հայտարարելով, որ այդ կերպ իրենց աջակցությունն են հայտնում Պաղեստինին:

Хуситы атаковали аэропорт Тель-Авива Бен-Гурион и военные суда
Йеменская группировка хуситов “Ансар Аллах” нанесла удары по израильскому аэропорту Бен-Гурион двумя баллистическими ракетами. Как передает Арменпресс, об этом сообщил военный представитель группировки Яхья Сариа.
Он подтвердил, что ракеты успешно достигли своей цели, добавив, что группировка хуситов продолжит препятствовать навигации израильских судов до тех пор, пока не будет снята осада сектора Газа и агрессия против анклава.
Как сообщает Al Jazeera, представитель хуситов заявил, что группировка “Ансар Аллах” нанесла также удары ракетами и беспилотниками по авианосцу USS Harry Truman и нескольким военным кораблям в Красном море. Он сообщил, что протовостояние с авианосцем USS Harry Truman и американскими военными кораблями продолжалось несколько часов и сорвало их запланированную воздушную атаку на Йемен.
Израильская армия, в свою очередь, заявила, что в Иерусалиме и его пригородах, а также в городах центрального Израиля сработали сирены воздушной тревоги. Согласно сообщению, израильским силам удалось нейтрализовать ракету, запущенную из Йемена, до того, как она вошла в воздушное пространство Израиля.
После начала боевых действий между Израилем и ХАМАС 7 октября 2023 года хуситы наносят удары по израильским судам в Красном и Аравийском морях, используя ракеты и беспилотники с территорий, находящихся под их контролем в Йемене, заявляя, что таким образом они выражают свою поддержку Палестине.