Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է ԱՄՆ-ի առևտրային մաքսատուրքերին պատասխանելու պատրաստակամության մասին
Եվրամիությունը պատրաստվել է ԵՄ-ում արտադրված ավտոմեքենաների համար 25 տոկոս մաքսատուրք սահմանելու ԱՄՆ-ի որոշմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Օլոֆ Ժիլը:
«Պատրաստ ենք պաշտպանել մեր տնտեսական շահերը և անհրաժեշտ սահմաններում վստահ, համաչափ և լավ մշակված միջոցներով կարձագանքենք Միացյալ Նահանգների ցանկացած անարդար և անհամաչափ քայլերին»,- հավաստիացրել է նա Բրյուսելում մարտի 27-ին կայացած ճեպազրույցի ընթացքում:
Միաժամանակ, Ժիլն ընդգծել է, որ Եվրահանձնաժողովն առաջնահերթություն է համարում բանակցությունների միջոցով ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի համար ընդունելի արդյունքի որոնումը, որը կլինի շահավետ, այլ ոչ թե կործանարար կողմերի տնտեսական հարաբերությունների համար, որոնք ամենանշանակալին են աշխարհում: Ժիլը նշել է նաև, որ իրենց կարծիքով՝ ԱՄՆ-ի հայտարարած միջոցները սխալ ուղղվածություն ունեն:
Նա չի հստակեցրել, թե ամերիկյան հատկապես ապրանքները կարող են հայտնվել ԵՄ-ի պատասխան միջոցների թիրախում՝ նշելով, որ համապատասխան ցանկը մանրակրկիտ կվերլուծվի՝ առավելագույն արդյունքի հասնելու և եվրոպական տնտեսության համար հնարավոր հետևանքները նվազեցնելու համար։
Գիլը նաև չի պատասխանել Եվրամիության պատասխան միջոցների ներդրման հստակ ժամկետների վերաբերյալ հարցին՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ի գործողությունները դեռ հստակեցված չեն: Նրա խոսքով՝ դա տեղի չի ունենա ապրիլի սկզբին, քանի որ Եվրահանձնաժողովը երկարաձգել է իր միջոցների կիրառման ժամանակացույցը, որպեսզի ԵՄ-ի անդամ երկրների հետ համաձայնեցնի ապրանքների ցանկը և հաշվի առնի Եվրամիության արտադրողների, արտահանողների և սպառողների շահերը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր արտերկրում արտադրված բոլոր ավտոմեքենաների համար 25% մաքսատուրք սահմանելու որոշման մասին: