Իրանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել
Իրանի հարավարևելյան Քերմանի նահանգի Խոջեդք քաղաքում 5 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է YJC գործակալությունը։
«Ըստ Ռիխտերի սանդղակի 5 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժը ցնցել է Քերմանի նահանգում գտնվող Խոջեդքը»,- ասվում է գործակալության հրապարակման մեջ։
Եվրոպական-միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնի տվյալներով՝ տեղական ժամանակով ժամը 15:11-ին գրանցվել է 3,9 մագնիտուդով երկրաշարժ Քերմանից 62 կմ դեպի հյուսիս, հյուսիս-արևելք։ Օջախը եղել է 5 կմ խորության վրա։
Մարտի 21-ին Fars լրատվական գործակալությունը հաղորդել էր, որ Իրանի Սպահան կենտրոնական նահանգի Նաթանզի մարզում, որտեղ գտնվում են Իրանի միջուկային օբյեկտները, ըստ Ռիխտերի սանդղակի 4,5 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել: Այս երկրաշարժը թվով երկրորդն էր դարձել այդ օրը։ Իսկ մարտի 20-ին նահանգի Կարմիր մահիկի ընկերության ղեկավար Մոհսեն Մոմենին հայտնել էր, որ 5 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Նաթանզի Բադրուդ քաղաքում։
Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության (ԻԱԷԿ) ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդին հայտնել է, որ Նաթանզում տեղակայված միջուկային օբյեկտները չեն տուժել այդ երկրաշարժերի հետևանքով։

В Иране произошло землетрясение
Землетрясение магнитудой 5 произошло в городе Ходжедк юго-восточной провинции Керман, сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство YJC.
«По шкале Рихтера землетрясение магнитудой 5 потрясло Ходжедк в провинции Керман», - говорится в публикации агентства.
По данным Европейско-Средиземноморского сейсмологического центра, в 15:11 по местному времени в 62 км севернее, северо-восточнее Кермана было зафиксировано землетрясение магнитудой 3,9. Очаг находился на глубине 5 км.
21 марта информационное агентство Fars сообщило, что землетрясение силой 4,5 балла по шкале Рихтера произошло в районе Натанза центральной иранской провинции Исфахан, где расположены иранские ядерные объекты.
Это землетрясение было вторым за тот день. А 20 марта глава провинциального Общества Красного Полумесяца Мохсен Момени сообщил, что в Бадруде провинции Натанзи произошло землетрясение магнитудой 5 баллов.
Представитель Организации по атомной энергии Ирана (IAEC) Бехруз Камальванди, заявил, что ядерные объекты, расположенные в Натанзе, не пострадали от землетрясений.