Հայաստանից Սիրիա ուղարկված մարդասիրական օգնությունը ներառում է սնունդ և բժշկական պարագաներ
Հայաստանից Սիրիա ուղարկված մարդասիրական օգնությունը ներառում է սնունդ և բժշկական պարագաներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Սիրիային ուղարկված մարդասիրական բեռը ներառում է սնունդ և բժշկական պարագաներ, որոնք կօգնեն մեղմել պատերազմի և ճգնաժամի հետևանքները բարեկամ սիրիացի ժողովրդի համար:
Մարդասիրական օգնությունը Սիրիա կառաքվի Հայաստանը Թուրքիային կապող «Մարգարա»-ի անցակետով, որն այս նպատակով բացվել է Թուրքիայի հետ երկկողմ պայմանավորվածության արդյունքում»,- նշում են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից՝ շնորհակալություն հայտնելով նաև թուրքական կողմին՝ մարդասիրական բեռի առաքման սահուն կազմակերպմանն օժանդակելու համար։
Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարար Ասաադ Հասան Ալ-Շայբանիի՝ հունվարի 27֊ին կայացած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա մարտի 21-ին Հայաստանի կողմից «Մարգարայի» անցակետով մարդասիրական օգնություն է ուղարկվել Սիրիա:

Humanitarian aid sent from Armenia to Syria includes food and medical supplies
The humanitarian aid sent from Armenia to Syria includes food and medical supplies, the foreign ministry said in a statement.
“The humanitarian cargo sent to Syria includes food and medical supplies aimed at alleviating the impact of the war and crisis on the friendly Syrian people.
Humanitarian aid will be delivered to Syria through the "Margara" checkpoint connecting Armenia with Turkey, which was opened specifically for this purpose based on bilateral arrangements with Turkey,’’ the foreign ministry said in a statement, expressing gratitude to the Turkish side for their assistance in ensuring the smooth organization of the humanitarian cargo delivery.
On March 21, Armenia delivered humanitarian aid to Syria via the Margara checkpoint, based on the agreement reached during the meeting between Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan and Minister of Foreign Affairs and Expatriates of Syria Asaad Hasan Al-Shaibani, on January 27.