Պորտուգալիայի նախագահն արձակել է խորհրդարանը
Պորտուգալիայի նախագահ Մարսելու Ռեբելու դե Սոզան ստորագրել է հրամանագիր Հանրապետության ժողովը (միապալատ օրենսդիր մարմին) արձակելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասված է պետության ղեկավարի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ։
«Հանրապետության նախագահը…. ստորագրել է հրամանագիր Հանրապետության ժողովի արձակման և մայիսի 18-ին օրենսդիր մարմնի ընտրությունների նշանակման մասին», - փաստաթղթից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Առաջիկա ընտրությունները կլինեն արդեն երրորդը վերջին երեք տարվա ընթացքում։
Խորհրդարանն արձակելու մասին նախագահի որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ մարտի 11-ին պատգամավորներն անվստահություն են հայտնել վարչապետ Լուիշ Մոնտենեգրուի գլխավորած կառավարությանը՝ փետրվարին սկսված քաղաքական ճգնաժամի ֆոնին: Այն ժամանակ տեղական զանգվածային լրատվամիջոցներում հայտնվել էին տեղեկություններ Spinumviva ընկերության գոյության մասին, որը պատկանում է վարչապետի ընտանիքին։ Ընդ որում, ընկերությունը հիմնադրվել է այն ժամանակ, երբ Մոնտենեգրուն ակտիվորեն չէր մասնակցում քաղաքականությանը։ Ընդդիմությունը սպառնացել էր խորհրդարանական հետաքննություն սկսել ընկերության նկատմամբ՝ պնդելով, որ մասնավոր ընկերությունների հետ պայմանագրերն օգուտ են բերել Մոնտենեգրուին՝ որպես վարչապետ։

Президент Португалии распустил парламент
Президент Португалии Марселу Ребелу ди Соуза подписал указ о роспуске Собрания Республики (однопалатного законодательного органа). Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении пресс-службы главы государства.
“Президент Республики... подписал указ о роспуске Собрания республики и назначении выборов в законодательные органы на 18 мая”, - выдержку из документа цитирует ТАСС.
Предстоящие выборы станут третьими за последние три года.
Решение президента о роспуске парламента было принято после того, как депутаты 11 марта выразили недоверие правительству во главе с премьер-министром Луишем Монтенегро на фоне политического кризиса, начавшегося в феврале. В это время в местных СМИ появилась информация о существовании компании Spinumviva, которая принадлежит семье премьер-министра. Компания была основана в то время, когда Монтенегру не принимал активного участия в политике. Оппозиция пригрозила начать парламентское расследование в отношении компании, утверждая, что контракты с частными компаниями приносили Монтенегру прибыль, когда он стал премьер-министром.