«իԳործ» ծրագրին 2020 թվականից ի վեր մասնակցել է ավելի քան 250 սփյուռքահայ մասնագետ
Հայաստանի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից հաջողություն գրանցած «իԳործ» ծրագրին 2020 թվականից ի վեր մասնակցել է ավելի քան 250 սփյուռքահայ մասնագետ, որոնք հնարավորություն են ստացել աշխատել Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերի իրականացման և մշտադիտարկման ծրագրերի բաժնի ղեկավար Աննա Մհերյանը՝ նշելով, որ այս տարվա «իԳործ» ծրագրին մասնակցելու համար դիմումներն արդեն ընդունվում են։
«Մեկնարկը տրվել է փետրվարի 27-ին, դիմումները կընդունվեն մինչև ապրիլի 4-ը, բայց հնարավոր է՝ դիմելու ժամկետը երկարաձգենք ևս 10 օրով:
Մասնագետների պահանջարկ ունեցող ոլորտները տարբեր են՝ սոցիոլոգիա և սոցիալական աշխատանք, ռազմական գիտություններ, մշակութաբանություն, հոգեբանություն, կրթություն, իրավագիտություն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, աղետների և ռիսկերի կառավարում, բնապահպանություն, գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն և այլն։
Այս տարի մի փոքր փոխել ենք չափանիշները. ծրագրին կարող են մասնակցել բարձրագույն կրթությամբ և երեք տարի աշխատանքային փորձ ունեցող բոլոր սփյուռքահայ մասնագետները, որոնք ցանկություն են հայտնում մեկ տարի ժամկետով ժամանել Երևան և ֆիզիկապես իրենց ներկայությունը ապահովել պետական կառավարման համակարգում: Նշված չափանիշներին բավարարելու դեպքում նրանք կարող են անցնել աշխատանքի համապատասխան գերատեսչությունում»,- նշեց Աննա Մհերյանը:
Նա հավելեց՝ այժմ հայտերի ընդունման փուլն է, և այս ժամանակաշրջանի համար դրանք բավականին շատ են՝ 63 հայտ շուրջ 13 երկրից: Ըստ մասնագետի՝ հայտերի ընդունումից հետո հավաքագրվում են բոլոր կառույցների կարիքները և մասնակիցների ինքնակենսագրականներն ուղարկվում են համապատասխան կառույցներ՝ ըստ այդ կարիքների:
«2020 թվականից ի վեր ծրագրի շրջանակում ունեցել ենք շուրջ 250 մասնակից: Նշեմ, որ «Հովնանյան» և « Կերոն» հիմնադրամների հետ համագործակցելով՝ մեր մասնակիցները ևս մեկ տարի ժամկետով կարող են նույն պայմաններով շարունակել մնալ ծրագրում:
Ունենք նաև բավականին մեծ հայրենադարձություն, այս տարիների ընթացքում ծրագրի մասնակիցների գրեթե 73 տոկոսը հայրենադարձվել է»,- նշեց նա:
Աննա Մհերյանն ընդգծեց՝ «իԳործ» 2025-ը գործնականում կմեկնարկի սեպտեմբերի 1-ից, իսկ մինչև հունիսի վերջ կամ հուլիսի սկիզբ կիրականացվեն բոլոր հարցազրույցները. յուրաքանչյուր տարի իրականացվում է շուրջ 500 հարցազրույց:
Ծրագրի շրջանակներում ընտրված մասնակիցներն ապահովվում են երկկողմանի ավիատոմսով, մեկ տարվա առողջության ապահովագրությամբ, ինչպես նաև վճարվում է կացության կարգավիճակի գումարը:

Since 2020, more than 250 Diaspora Armenian specialists have participated in the successful “iGorts” program of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia. These specialists have had the opportunity to work within the public administration system of Armenia.
In an interview with Armenpress, Anna Mheryan, Head of the Program Implementation and Monitoring Department of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, provided this information, adding that applications for participation in this year’s “iGorts” program are already being accepted.
“The program was launched on February 27, and applications will be accepted until April 4. However, it is possible that we will extend the application period by another 10 days,” Mheryan noted.
"The fields in demand for specialists are varied, including sociology and social work, military sciences, cultural studies, psychology, education, law, information technologies, disaster and risk management, environmental protection, agriculture, tourism, and more. The program criteria have been slightly updated this year. All Diaspora Armenian specialists with higher education and at least three years of work experience, who are willing to come to Yerevan for one year and be physically present within the state administration system, are eligible to apply. If they meet the specified criteria, they can begin working in the relevant department,'' Mheryan explained.
She added that the application acceptance stage is currently underway, with a significant number of applications already received - 63 from about 13 countries. After the applications are reviewed, the needs of all relevant structures will be gathered, and the participants' CVs will be sent to the appropriate departments based on those needs.
“Since 2020, we have had around 250 participants in the program. I would also like to mention that, in cooperation with the Hovnanyan and Keron foundations, participants can remain in the program for another year under the same conditions,” Mheryan continued.
She also highlighted the program's high repatriation rate, with almost 73 percent of participants having repatriated over the years.
Mheryan emphasized that “iGorts” 2025 will effectively launch on September 1, and all interviews will be completed by the end of June or the beginning of July. Around 500 interviews are conducted each year.
Selected participants in the program are provided with a round-trip air ticket, one-year health insurance, and a fee for a one-year residency permit.