Եվրախորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին
Եվրախորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ գրառումներ են կատարել իրենց սոցիալական հարթակներում՝ ոգեկոչելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 110-րդ տարելիցը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պատգամավորներն ու պաշտոնյաներն իրենց գրառումները տեղադրել են X-ի իրենց միկրոբլոգներում։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն գրել է, որ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանությունը ոգեկոչելը զոհերին հարգանքի տուրք մատուցելու, նրանց նահատակությունը չմոռանալու և հայ ժողովրդի՝ խաղաղության ու ապահովության մեջ ապրելու պարտավորությունն ապահովելու միջոց է:
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ժորդան Բարդելան, մասնավորապես, գրել է․ «Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցը։ Հարգանքի տուրք՝ Թուրքիայի կողմից իրականացված ջարդերի և բռնի տեղահանությունների զոհերին։ Այսօր իսլամիզմի նվաճումը շարունակում է սպառնալիք մնալ իրենց հողում հայերի շարունակական ներկայության համար: Ֆրանսիան և Եվրոպան պարտավոր են չհրաժարվել Հայաստանից և հայերից՝ ժողովրդավարական, քրիստոնեական և եվրոպական երկրից ու եղբայրական ու բարեկամ ժողովրդից»։
ԵԽ պատգամավոր Լորան Կաստիլյոն իր հերթին հիշեցրել է, որ ապրիլի 24-ին աշխարհը ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանությունը, որի հետևանքով սպանվել են 1,5 միլիոն տղամարդիկ, կանայք և երեխաներ։
«110 տարի անց Ադրբեջանն ու Թուրքիան գոյաբանական վտանգ են ներկայացնում Հայաստանի համար։ Ֆրանսիան և Եվրոպան պետք է կանգնեն հայերի կողքին»,-ընդգծել է ԵԽ պատգամավորը։
Եվրախորհրդարանի մեկ այլ ֆրանսիացի պատգամավոր Նիկոլա Բեյը գրել է, որ իր մտքերը հայ ժողովրդի հետ են, որը շարունակում է պայքարել իր գոյատևման համար․ «Հայաստանը, որը ես շատ եմ սիրում, կարող է հույս դնել մեր համերաշխության և մեր բարեկամության վրա»,- գրել է Բեյը։
Պատգամավոր Ռայնհոլդ Լոպատկան ևս գրառում է կատարել՝ կից հրապարակելով նաև Բելգիայում Հայաստանի դեսպան և ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Տիգրան Բալայանի հետ համատեղ լուսանկար։ Ավստրիացի պատգամավորն իր գրառման մեջ նշել է, որ 110 տարի առաջ 1,5 միլիոն մարդ հայկական ինքնության պատճառով կորցրել են իրենց կյանքը։
«Ավստրիան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 2015 թվականին։ Եվ, այնուամենայնիվ, մենք դեռ տեսնում ենք պատմական փաստերի ժխտման և խեղաթյուրման փորձեր։ Այս վայրագությունները հիշելը ոչ միայն զոհերին հարգելու, այլև արդարության և ճշմարտության հանդեպ մեր հավատարմությունը վերահաստատելու հարց է»,-գրել է պատգամավորը՝ հավելելով, որ Եվրոպական խորհրդարանում իր վերջին ելույթում խոսել է Հայոց ցեղասպանության և խաղաղության, հաշտեցման և ապագայի համար աշխատելու կարևորության մասին։
Նիլս Ուշակովսը, որը ևս Եվրոպական խորհրդարանի անդամ է, ոգեկոչելով Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցը, նշել է, որ անհրաժեշտ է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի և Թուրքիայի միջև։
«Հիշելով և դասեր քաղելով անցյալից՝ քաղաքական գործիչները պարտավոր են աշխատել ավելի լավ ապագայի համար։ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ժամանակն է»,-գրել է պատգամավորը՝ կից հրապարակելով նաև մի նամականիշի լուսանկար, որն ինքն արել է 2015 թվականին Հայոց ցեղասպանության թանգարանում։
Ըստ Ուշակովսկի՝ այդ նամականիշը ծառայում է որպես Լատվիայի ժողովրդի ցուցաբերած համերաշխության պատմական վկայությունը, որը օգնություն է հավաքել 110 տարի առաջ տեղի ունեցած Ցեղասպանությունից տուժածների համար:
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Մարիա Զախարիայի հայտարարության մեջ նշված է, որ 1915 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը համաշխարհային պատմության ամենամռայլ էջերից մեկն է։
«Ճանաչումը, հիշողությունը և ճշմարտությունը միակ ճանապարհն են դեպի արդարություն և հաշտեցում։ Մենք չենք մոռանում անցյալը՝ ելնելով ոչ թե ատելությունից, այլ նրանց հանդեպ հարգանքից, որոնք կորցրեցին իրենց կյանքը։ Նաև ելնելով պատասխանատվությունից, որ նման հանցագործությունները երբեք չկրկնվեն։ Հիշողությունը դիմադրության և մարդկայնության գործողություն է»,-նշված է Մարիա Զախարիայի հայտարարության մեջ։

Ряд депутатов Европейского парламента коснулись 110-й годовщины Геноцида армян
Ряд депутатов Европейского парламента опубликовали на своих страницах в социальных сетях посты, посвященные 110-й годовщине Геноцида армян.
Как сообщает Арменпресс, депутаты и политические деятели опубликовали записи в своих микроблогах на платформе X.
Член Европейского парламента Натали Луазо написала, что увековечение памяти Геноцида, совершенного против армянского народа, является способом воздать дань жертвам, не забыть их мученичество и гарантировать приверженность армянского народа жизни в мире и безопасности.
Депутат Европейского парламента Джордан Барделла, в частности, написал: «Сегодня 110-я годовщина Геноцида армян. Воздадим дань памяти жертвам массовых убийств и насильственных изгнаний, совершенных Турцией. Сегодня завоевательный исламизм остается угрозой дальнейшему присутствию армян на своей земле. Франция и Европа обязаны не бросать Армению — демократическую, христианскую и европейскую страну, и армян — братский и дружелюбный народ».
Депутат Европарламента Лоран Кастильо, в свою очередь, напомнил, что 24 апреля — День памяти жертв Геноцида армян, в результате которого погибло 1,5 миллиона мужчин, женщин и детей.
«Спустя 110 лет Азербайджан и Турция представляют экзистенциальную угрозу для Армении. Франция и Европа должны поддержать армян», — подчеркнул европарламентарий.
Другой французский депутат Европарламента Николя Бэй написал, что его мысли с армянским народом, который продолжает бороться за свое выживание. «Армения, которую я очень люблю, может рассчитывать на нашу солидарность и нашу дружбу», — написал Бей.
Депутат Рейнгольд Лопатка также сделал публикацию, опубликовав совместную фотографию с послом Армении в Бельгии и представителем Армении в ЕС Тиграном Балаяном. Австрийский депутат отметил в своем посте, что 110 лет назад из-за своей армянской идентичности погибло 1,5 миллиона человек.
«Австрия признала Геноцид армян в 2015 году. И все же мы все еще видим попытки отрицать и искажать исторические факты. Память об этих зверствах — это не только вопрос почтения памяти жертв, но и подтверждение нашей приверженности справедливости и правде», — написал депутат, добавив, что в своем последнем выступлении в Европейском парламенте он говорил о Геноциде армян и важности мира, примирения и работы ради будущего.
Коснувшись годовщины Геноцида армян, Нил Ушаков, который также является депутатом Европейского парламента, отметил необходимость нормализации отношений между Арменией и Турцией.
«Помня прошлое и извлекая из него уроки, политики обязаны работать ради лучшего будущего. Настало время нормализовать отношения между Арменией и Турцией», — написал депутат, также опубликовав фотографию марки, которую он сделал в 2015 году в Музее геноцида армян в Ереване..
По словам Ушакова, эта марка является историческим свидетельством солидарности, проявленной жителями Риги, которые собирали помощь жертвам геноцида 110 лет назад.
В заявлении депутата Европейского парламента Марии Захария отметила, что Геноцид армян 1915 года является одной из самых мрачных страниц в мировой истории.
«Признание, память и правда — единственный путь к справедливости и примирению. Мы не забываем прошлое, не из ненависти, а из уважения к тем, кто отдал жизни. А также из чувства ответственности за то, чтобы подобные преступления никогда не повторялись. Память — это акт сопротивления и человечности», — отметила Мария Захария.