Գազայի վրա Իսրայելի հարվածները սուր քննադատությունների են արժանացել միջազգային հանրության կողմից
Գազայի վրա Իսրայելի հարվածները սուր քննադատությունների են արժանացել արաբական երկրների և միջազգային հանրության կողմից, որոնք կոչ են արել Իսրայելին դադարեցնել ռազմական գործողությունները և փրկել հրադադարի համաձայնագիրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Al-Arabiya-ն։
Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածի վրա մահացու ավիահարվածները՝ դրանք անվանելով հունվարի 19-ին ուժի մեջ մտած հրադադարի «կոպիտ խախտում»:
«Հարվածները վտանգավոր էսկալացիա են, որոնքկարող են լուրջ հետևանքներ ունենալ տարածաշրջանի կայունության համար»,- նշվել է Եգիպտոսի հայտարարության մեջ։
Թուրքիան հայտարարել է, որ Իսրայելի հարձակումները Գազայի վրա հավասարազոր են պաղեստինցիների դեմ ուղղված ցեղասպան քաղաքականության «նոր փուլին» և կոչ է արել միջազգային հանրությանը վճռական դիրքորոշում ցուցաբերել՝ ապահովելու հրադադարի պահպանումը և մարդասիրական օգնության տրամադրումը:
Հայտարարության մեջ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ավելացրել է, որ անընդունելի է Իսրայելի կողմից տարածաշրջանում «բռնության նոր փուլ» առաջացնելը՝ հավելելով, որ Իսրայելի կառավարության «թշնամական մոտեցումը» սպառնում է Մերձավոր Արևելքի ապագային։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը «ցնցված է» Գազայի հատվածի վրա Իսրայելի վերսկսած օդային հարվածներից։
ՄԱԿ-ի խոսնակ խոսքով՝ «Գլխավոր քարտուղարը ցնցված է Գազայի հատվածում Իսրայելի ավիահարվածներից... նա խստորեն կոչ է անում հարգել հրադադարը, վերականգնել մարդասիրական օգնությունը, իսկ մնացած պատանդներին անվերապահորեն ազատ արձակել»։
Իր հերթին Կրեմլը նախազգուշացրել է Գազայում «սրացման պարույրի» մասին:
«Իրավիճակի սրումը, էսկալացիայի հերթական պարույրը, սա է մեզ մտահոգում։ Իհարկել, հատկապես մտահոգիչ են խաղաղ բնակչության շրջանում մեծ թվով զոհերի մասին տեղեկությունները», - լրագրողներին ասել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
Չինաստանը կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել Գազայում «մարդասիրական աղետը» կանխելու համար։
«Չինաստանը խիստ անհանգստացած է Իսրայելի և Պաղեստինի միջև առկա իրավիճակով», - ասել է արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մաո Նինգը՝ կոչ անելով կողմերին «խուսափել ցանկացած գործողությունից, որը կարող է հանգեցնել իրավիճակի սրման և կանխել ավելի լայնածավալ հումանիտար աղետը»։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն և պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը Իսրայելի պաշտպանության բանակին (ԻՊԲ) հանձնարարել են ՀԱՄԱՍ-ի դեմ «վճռական միջոցներ» ձեռնարկել Գազայի հատվածում: Ըստ իսրայելական կողմի՝ ՀԱՄԱՍ-ը մերժել է բոլոր առաջարկները, որոնք նա ստացել է Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի հատուկ պատվիրակ Սթիվ Ուիտկոֆից և մյուս միջնորդներից:

Удары Израиля по Газе вызвали резкое осуждение международного сообщества
Удары Израиля по Газе подверглись резкому осуждению арабских стран и международного сообщества, которые призвали Израиль прекратить военные действия и сохранять соглашение о прекращении огня. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Al-Arabiya.
Министерство иностранных дел Египта осудило смертоносные авиаудары Израиля по сектору Газа, назвав их вопиющим нарушением режима прекращения огня, вступившего в силу 19 января.
“Эти удары представляют собой опасную эскалацию, которая может иметь серьезные последствия для региональной стабильности”, - говорится в заявлении Египта.
Турция заявила, что атаки Израиля на сектор Газа представляют собой новую фазу политики геноцида  по отношению к палестинцам, и призвала международное сообщество занять решительную позицию для обеспечения соблюдения режима прекращения огня и оказания гуманитарной помощи.
МИД Турции также добавил, что для Израиля неприемлемо провоцировать новую фазу насилия в регионе и враждебный подход израильского правительства угрожает будущему Ближнего Востока.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш был шокирован возобновлением авиаударов Израиля по сектору Газа.
Представитель ООН заявил, что генеральный секретарь потрясен израильскими авиаударами в секторе Газа и призывает к соблюдению режима прекращения огня, возобновлению достовок гуманитарной помощи и безоговорочному освобождению оставшихся заложников.
Кремль также обратился к эскалации в Газе. Дмитрий Песков заявил, что она вызывает беспокойство, особенно сообщения о жертвах среди мирного населения.
Китай призвал принять меры по предотвращению гуманитарной катастрофы в секторе Газа.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и министр обороны Исраэль Кац приказали Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) принять решительные меры против ХАМАС в секторе Газа. По словам израильской стороны, ХАМАС отклонил все предложения, полученные от специального посланника США на Ближнем Востоке Стива Уиткоффа и других посредников.