Սիրիան և Լիբանանը համաձայնության են եկել սահմանին հրադադար հաստատելու շուրջ
Սիրիան և Լիբանանը սիրիական բանակի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև բախումներից հետո համաձայնության են եկել երկու երկրների սահմանի երկայնքով հրադադար հաստատելու վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Syria TV-ն։
Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ նախարարությունը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Լիբանանի պաշտպանության նախարարության հետ՝ սահմանին կրակը դադարեցնելու մասին:
Իր հերթին, Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը հայտնել է, որ Լիբանանի պաշտպանության նախարար Միշել Մենասան հեռախոսազրույց է ունեցել իր սիրիացի գործընկեր Մարհաֆ Աբու Կասրայի հետ՝ քննարկելու երկու երկրների սահմանային զարգացումները: Նախարարները պայմանավորվել են շարունակել շփումները Լիբանանի բանակի հետախուզական վարչության և սիրիական հետախուզության միջև՝ կանխելու սահմանային իրավիճակի վատթարացումը և քաղաքացիական հնարավոր զոհերը:
Մարտի 16-ին Սիրիական բանակի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև բախումները տեղի են ունեցել սահմանային Քուսեյրի շրջանում, որոնք շարունակվել են մինչև մարտի 18-ի կեսգիշեր:
Իրավիճակը սահմանին լարվել էր այն բանից հետո, երբ մարտի 16-ին Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ «Հեզբոլլահ»-ի  անդամները դարանակալել են Հոմսի արևմուտքում գտնվող Զայթա  սահմանային գյուղի մոտ և առևանգել սիրիական բանակի երեք զինվորականների, ապա նրանց տարել Լիբանանի տարածք։
Ի պատասխան դրա՝ սիրիական բանակի հրետանին թիրախավորել է «Հեզբոլլահ»-ի դիրքերը Լիբանանի սահմանին։
Բախումները տեղի են ունեցել Սիրիայի և Լիբանանի միջև սահմանային լարվածության սրման ֆոնին, որտեղ նախորդ ամիս բախումներ էին տեղի ունեցել սիրիական բանակի և երկու երկրների սահմանային շրջաններում բնակվող թմրանյութերի ու զենքի մաքսանենգությամբ զբաղվող  լիբանանյան խմբերի միջև:

Сирия и Ливан договорились о перемирии на границе
Сирия и Ливан договорились о прекращении огня вдоль своей границы после столкновений между сирийской армией и «Хезболлой».
Как передает Арменпресс, об этом сообщило Syria TV.
В Минобороны Сирии заявили, что ведомство достигло соглашения с Минобороны Ливана о прекращении огня на границе.
В свою очередь, Национальное информационное агентство Ливана сообщило, что министр обороны Ливана Мишель Менасса провел телефонный разговор со своим сирийским коллегой Мурхафом Абу Касрой для обсуждения ситуации на границе между двумя странами.
Министры договорились продолжить контакты между разведывательным управлением ливанской армии и сирийской разведкой, чтобы предотвратить ухудшение пограничной ситуации и возможные жертвы среди гражданского населения.
Столкновения между сирийской армией и «Хезболлой» произошли в приграничном районе Кусейра 16 марта и продолжались до полуночи 18 марта.
Ситуация на границе обострилась после того, как 16 марта министерство обороны Сирии сообщило, что члены «Хезболлы» устроили засаду возле приграничной деревни Зайта к западу от Хомса и похитили трех солдат сирийской армии, а затем вывезли их на ливанскую территорию.
В ответ артиллерия сирийской армии обстреляла позиции «Хезболлы» на ливанской границе.
Столкновения происходят на фоне эскалации пограничной напряженности между Сирией и Ливаном, где в прошлом месяце вспыхнули столкновения между сирийской армией и ливанскими группировками по контрабанде наркотиков и оружия, базирующимися в приграничных районах двух стран.