ԱՄՆ-ում փոթորիկների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է ավելի քան 30-ի
ԱՄՆ-ում փոթորիկների և տորնադոների զոհերի թիվը հասել է առնվազն 33-ի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Associated Press-ը՝ հղում անելով տեղի իրավապահներին և իշխանություններին։
«Հրեշավոր փոթորիկը, որի հետևանքով զոհվել է առնվազն 33 մարդ, մոլեգնել է Միացյալ Նահանգների կենտրոնական և հարավային շրջաններում»,- ասվում է գործակալության հայտարարության մեջ, որը վկայակոչում է իրավապահ մարմիններին և իշխանություններին:
Ըստ աղբյուրի՝ տորնադոներն ու փոթորիկները, որոնք հարվածել են Արկանզաս, Իլինոյս, Ինդիանա, Կենտուկի, Միսիսիպի, Միսսուրի և Տեխաս նահանգներին, սպառնում են մոտավորապես 138 միլիոն մարդու:
Բացի այդ, եղանակային ծայրահեղ պայմաններն արդեն իսկ հանգեցրել են անտառային հրդեհների տարածմանը։
Նշված տարածքներում գրանցվել է ավելի քան 100 հրդեհ։ Տարերքներից արդեն տուժած տարածքներում գրանցվել են բնակելի շենքերի ու շինությունների լայնածավալ ավերածություններ, էլեկտրաէներգիայի անջատումներ։ Ավելի քան երեք հարյուր հազար սպառող մնացել է առանց էլեկտրաէներգիայի:

Число погибших в результате штормов в США превысило 30 человек
Число погибших в результате обрушившихся на США штормов и торнадо возросло по меньшей мере до 33 человек.
Как передает Арменпресс, передает агентство Ассошиэйтед Пресс со ссылкой на местные правоохранительные органы и власти.
«Чудовищный шторм, в результате которого погибли по меньшей мере 33 человека, пронесся по центру и югу США», - говорится в сообщении агентства со ссылкой на правоохранителей и власти.
По данным источника, торнадо и штормы, обрушившиеся на территории штатов Арканзас, Иллинойс, Индиана, Кентукки, Миссисипи, Миссури и Техас, угрожают приблизительно 138 миллионам человек.
Помимо этого, экстремальные погодные условия уже привели к распространению лесных пожаров. На указанных территориях зафиксировано более 100 очагов возгораний.
В районах, которые уже столкнусь с ударами стихии, зафиксированы масштабные разрушения жилых домов и построек, нарушения электроснабжения. Без света остаются более трехсот тысяч потребителей.