Հայաստանը շարունակում է աշխատել գերիների վերադարձի ուղղությամբ. ԱԳ նախարար
Հայաստանի իշխանությունը ջանք չի խնայում Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների վերադարձի ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների նիստում վստահեցրեց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հարցադրմանը:
Միրզոյանը հիշեցրեց, որ այս ընթացքում 100-ից ավելի գերի է վերադարձվել:
«Մենք կարող ենք ասել, որ շարունակում ենք այդ ուղղությամբ աշխատել: Եվ դա անում ենք ոչ թե ձեր ասելով, այլ դա մեր պարտքն է, անում ենք: Մենք համոզված ենք, որ պետք է ջանք չխնայենք այդ ուղղությամբ և չենք խնայում: Ուրիշ բան, որ արդեն բավականին ժամանակ այս հարցում հաջողություն չկա, ո՞վ կարող է դա ժխտել»,–ասաց Միրզոյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ե՞րբ հաջողություն կլինի՝ ԱԳ նախարարը պատասխանեց. «Երբ, որ կլինի, երբ կկարողանանք արձանագրել դա: Եվ դա ձեր «խաթր» չէ և ձեր պահանջից վախենալով չէ, այլ, որովհետև դա մեր պարտքն է»:
Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատում է իր մոտ 23 հայ գերու առկայությունը։ Նրանցից 16-ին Ադրբեջանը կեղծ մեղադրանքներ է առաջադրել և անցկացնում է շինծու դատավարություններ։

Armenia spares no effort to achieve release of POWs held in Azerbaijan, says FM
The government of Armenia spares no effort to achieve the release of unlawfully held Armenian POWs in Azerbaijan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said.
Mirzoyan was asked at a parliamentary committee hearing by opposition MP Agnessa Khamoyan about the matter.
The FM reminded that in total over 100 POWs have been released so far.
“We can say that we continue to work in that direction,” Mirzoyan said. "And we are doing it not because you say so, but because it is our duty. We are convinced that we must not spare effort, and we spare no effort in that direction. It is another matter that there has been no success in this issue for quite some time now, who can deny that?”
Azerbaijan has officially acknowledged that it is holding 23 Armenian prisoners despite a post-war obligation to release all POWs and detainees. 16 of them face fabricated charges in ongoing mock trials.