Նիդեռլանդների ԱԳ նախարարն այցելել է հայ-ադրբեջանական սահմանային գոտի
Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Կասպար Վելդկամպը և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության ուղեկցությամբ այցելել են հայ-ադրբեջանական սահմանային գոտի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության X-ի միկրոբլոգում կատարված գրառման մեջ։
«Պատիվ է հյուրընկալել Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Կասպար Վելդկամպին, Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերին և Հայաստան այցելած պատվիրակությանը»,-նշված է դիտորդական առաքելության գրառման մեջ։
Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը իրականացված պարեկության ընթացքում Նիդեռլանդների ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպին է ներկայացրել առաքելության գործունեությունը, հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանային գոտի այցելությունից հետո X-ի իր միկրոբլոգում գրառումներ է կատարել նաև Նիդեռլանդների ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպը՝ նշելով, որ ԵՄ դիտորդական առաքելության ներդրումը տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ամրապնդման գործում անգնահատելի է և վստահություն է ստեղծում տեղի համայնքներում:
Նախարարը նաև գոհունակություն է հայտնել առաքելությանը կատարած աշխատանքի առնչությամբ՝ ընդգծելով, որ Նիդեռլանդներն աջակցում է այդ գործունեությանը։
Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Կասպար Վելդկամպը Հայաստան է այցելել մարտի 12-ին։ Այցի շրջանակներում նա հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, մասնակցել Հայաստանում Նիդեռլանդների դեսպանատան պաշտոնական բացման արարողությանը։ Կասպար Վելդկամպն ու Արարատ Միրզոյանը ստորագրել են Հայաստանի և Նիդեռլանդների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագիր։

Министр иностранных дел Нидерландов посетил пограничную зону Армении с Азербайджаном
Министр иностранных дел Нидерландов Каспар Велдкамп и члены возглавляемой им делегации в сопровождении Миссии наблюдателей Европейского союза посетили пограничную зону Армении с Азербайджаном.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении в микроблоге Миссии наблюдателей ЕС в Армении в X.
“Для нас большая честь принимать министра иностранных дел Нидерландов Каспара Велдкампа, посла Королевства Нидерландов в Армении Марике Монрой-Винтер и делегацию, посетившую Армению”, — говорится в сообщении наблюдательной миссии.
В ходе патрулирования глава Миссии наблюдателей ЕС в Армении Маркус Риттер представил министру иностранных дел Нидерландов Каспару Велдкампу деятельность миссии и ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
После посещения пограничной зоны между Арменией и Азербайджаном министр иностранных дел Нидерландов Каспар Велдкамп также сделал запись в своем микроблоге в X, отметив, что вклад миссии наблюдателей ЕС в укрепление стабильности и безопасности в регионе неоценим и укрепляет доверие в местных общинах.
Министр также выразил удовлетворение работой, проделанной миссией, подчеркнув, что Нидерланды поддерживают эту деятельность.
Министр иностранных дел Нидерландов Каспар Велдкамп прибыл в Армению 12 марта. В ходе визита он встретился с премьер-министром Николом Пашиняном и министром иностранных дел Араратом Мирзояном, а также принял участие в официальной церемонии открытия посольства Нидерландов в Армении. Каспар Велдкамп и Арарат Мирзоян подписали Декларацию о стратегическом партнерстве между Арменией и Нидерландами.