ԵԽ պատգամավորը նամակ է հղել Կայա Կալասին Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս գերիների հարցով
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանում Լյուքսեմբուրգը ներկայացնող պատգամավոր Ֆերնանդ Կարթեյզերը նամակ է հղել ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին և նրա ուշադրությունը հրավիրել Բաքվում անօրինաբար պահվող Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների ներկա դրության վրա։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ եվրախորհրդարանականն իր նամակում ընդգծել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի վիճակը մեծ մտահոգություն է առաջացնում։ Որպես Եվրոպական խորհրդարանի անդամ՝ Կարթեյզերը անհրաժեշտ է համարել ընդգծել Վարդանյանի կալանավորման և դատավարության հետ կապված հրատապ խնդիրները, որոնք չեն համապատասխանում միջազգային դատաիրավական չափանիշներին։ ԵԽ պատգամավորը նաև նշել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի սկսած հացադուլը ևս մեծացրել է մտահոգությունները, քանի որ նրա առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել է, ինչն անմիջական վտանգ է ներկայացնում նրա կյանքի համար։
«Պարոն Վարդանյանի հետ միասին Ադրբեջանում պահվում են ևս 22 հայեր, որոնց իրավունքները խախտվում են։ Նրանց կալանքը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին։ Հաշվի առնելով իրավիճակի լրջությունը՝ ես խորապես երախտապարտ կլինեմ, եթե Դուք ցուցաբերեք ձեր աջակցությունն այս հարցում։ Վստահ եմ, որ ԵՄ-ի կողմից ձեռնարկված կոնկրետ քայլերը կարող են էականորեն օգնել այս կալանավորված անձանց։ Կա աճող մտահոգություն, որ նրանք կարող են օգտագործվել որպես պատանդներ», - իր նամակում գրել է Կարթեյզերը և Կայա Կալասին կոչ է արել դիտարկել հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման հարցով դիմելու հնարավորությունը, իսկ դրանից հետո աջակցել նրանց ապահով վերադարձին Հայաստան։
Պատգամավորն իր նամակը եզրափակել է՝ նշելով, որ այս ամենն, անշուշտ, պայմանավորված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա բարդ հարաբերություններով։ Եվրապատգամավորը խորապես հույս է հայտնել, որ ԵՄ-ն կշարունակի նպաստել այդ հարաբերությունների բարելավմանը և կօգնի պաշտպանել Հայաստանի իրավունքներն ու անվտանգությունն այն պայմաններում, երբ ցանկացած պահի կարող է բռնությունների նոր բռնկում լինել։
Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է իր մոտ 23 հայ գերիների առկայությունը։ Նրանց թվում են Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը։ Ադրբեջանը նրանց ապօրինի ձերբակալել և կեղծ մեղադրանքներ է առաջադրել։

Депутат Европарламента обращает внимание Верховного представителю ЕС на положение незаконно удерживаемых Азербайджаном армянских пленных и заложников
Фернан Картайзер, депутат Европарламента, представляющий Люксембург, направил Верховному представителю ЕС по внешней политике и безопасности Кае Каллас письмо, в котором обращает ее внимание на ситуацию с Рубеном Варданяном (бывший госминистр Нагорного Карабаха – ред.) и другими армянскими пленными и заложниками, незаконно удерживаемыми в Азербайджане.
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, депутат Европарламента в своем письме подчеркнул, что состояние Рубена Варданяна вызывает большую обеспокоенность. Будучи членом Европарламента, Картайзер счел необходимым осветить актуальные проблемы, связанные с арестом Варданяна и судом над ним, которые не соответствуют международно-правовым стандартам.
Депутат ЕП также отметил, что начатая Рубеном Варданяном голодовка еще больше усилила обеспокоенность, поскольку состояние его здоровья резко ухудшилось, что представляет прямую угрозу его жизни.
«Вместе с господином Варданяном в Азербайджане удерживаются еще 22 армянина, права которых нарушаются. Их задержание противоречит нормам международного права. Учитывая серьезность ситуации, буду очень признателен за Вашу поддержку в этом вопросе. Я уверен, что конкретные шаги, предпринятые ЕС, могут существенно помочь этим арестованным лицам. Растет опасение, что их могут использовать в качестве заложников», - написал Картайзер в своем письме и призвал Каю Каллас рассмотреть возможность обращения по поводу немедленного освобождения армянских пленных, а после этого – поддержания их безопасного возвращения в Армению.
В заключение депутат Европарламента отметил, что все это, безусловно, связано со сложными отношениями между Арменией и Азербайджаном. Он выразил глубокую надежду, что ЕС продолжит способствовать улучшению этих отношений и поможет защитить права и безопасность Армении в условиях, когда в любой момент может возникнуть новая вспышка насилия.
Азербайджан официально подтвердил наличие 23 армянских пленных. Среди них бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, бывший госминистр Рубен Варданян, бывший командующий Армией обороны Нагорного Карабаха Левон Мнацаканян, бывший заместитель командующего Армией обороны Давид Манукян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян. Азербайджан незаконно арестовал их и выдвинул сфабрикованные обвинения.