Վարչապետի հանձնարարականով Զարեհ Սինանյանը կմեկնի Սիրիա
Միջինարևելյան երկրներում գտնվող հայ համայնքները շարունակում են մնալ վտանգված՝ պայմանավորված անվտանգային, տնտեսական , սոցիալական մի շարք հարցերով։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ իրենց ուշադրության կենտրոնում են հատկապես Սիրիան ու Լիբանանը։
«Սիրիայում գիտենք, որ ռազմական առճակատման վտանգ այս պահին չկա, սակայն մարդիկ ունեն բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք լուծման են սպասում։ Ամեն դեպքում, այնտեղ դեռ անկայուն է վիճակը։ Վարչապետի հանձնարարությամբ պետք է ապրիլի սկզբին մեկնեմ Սիրիա։ Ասեմ, որ երբ սկսվեց հարձակումը Հալեպի ուղղությամբ, այդ օրերին ճգնաժամ առաջացավ։ Մեր հայրենակիցներից դիմումերի մեծ քանակ կար։ Նրանք խնդրում էին իրենց տարհանել Սիրիայից։ Բնականաբար լոգիստիկ իմաստով հնարավոր չէր, մանավանդ, որ այնտեղ ռազմական գործողություններ էին տեղի ունենում։ Դրանից մեկ շաբաթ հետո էլ Դամասկոսն ընկավ։ Սկզբնական օրերին 40 հայ կարողացավ անցնել Լիբանան, հետո տեղափոխվել Հայաստան։ Դրանից հետո համարյա ամբողջ հոսքը կանգնեց, բայց վերջին մեկ ամսվա ընթացքում տեսնում ենք սիրիահայերի կայուն հոսք դեպի Հայաստան։ Նախորդ տարվա դեկտեմբերի սկզբից 200-ից ավելի սիրիահայ եկել է Հայաստան»,-ասաց Զարեհ Սինանյանը։
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը նշեց, որ շարունակում են վտանգված համարել Լիբանանը, որտեղ կենցաղային պայմանների էական բարելավում տեղի չի ունեցել։ Կա մեր հայրենակիցների արտահոսքի հավանականություն։ Զարեհ Սինանյանի խոսքով՝ իրենց ցանկությունն է այնպես անել, որ այդ արտահոսքը լինի դեպի Հայաստան։ Տեղում ինտեգրման կենտրոնը շատ ակտիվ աշխատում է մեր հայրենակիցների հետ։ Զարեհ Սինանյանը նկատեց, որ լիբանանահայերի վիճակը ֆինանսական իմաստով շատ ծանր է։
«Մեր կենտրոնն ամբողջ ռեսուրսն օգտագործում է այս մարդկանց խնդիրները լուծելու համար։ Մենք ունենք բազում գործընկերներ, որոնց հետ համագործակցությունը հնարավորություն ու ճկունություն է տալիս մարդկանց խնդիրներն արագ լուծելու համար։ Մենք չունենք ազատ ֆոնդ, բայց շատ կուզենայի ունենայինք, որ արագ արձագանքեինք մեր հայրենակիցների խնդիրներին։ Ամեն դեպքում այսօր էլ դա ինչ-որ առումով արվում է։ Օրինակ, Բեյրութում գտնվող 5 հոգանոց ընտանիք մեզ նամակ է գրում ու խնդրում, որ աջակցենք իրենց տեղափոխվել Երևան։ Մենք, մեր գործընկերների հետ աշխատելով, գնում ենք տոմսերը, անհրաժեշտության դեպքում այստեղ կեցության վարձերն ենք վճարում։ Այդ ամենն անում ենք այս գործին նվիրված մեր գործընկերների հետ։ Եթե մենք չստեղծենք պայմաններ, որ մեր հայրենակիցները արժանապատիվ կերպով բնակություն հաստատեն Հայաստանում, ապա նրանք կգտնեն այլընտրանքային երկրներ»,-հավելեց Զարեհ Սինանյանը։

Pashinyan dispatches Diaspora commissioner to Syria
The Armenian communities in countries of the Middle East continue to face dangers pertaining to security, economic and social issues, a Diaspora official said on Tuesday.
Zareh Sinanyan, High Commissioner for Diaspora Affairs at the Armenian Government, said on March 4 that his office maintains focus particularly on Syria and Lebanon.
He said the situation in Syria is unstable. “The Prime Minister has instructed me to visit Syria in April. There was a crisis during the days when the Aleppo offensive began. We were getting a lot of applications from our compatriots. They were asking to be evacuated from Syria. It was impossible logistically, especially when hostilities were taking place there. A week later Damascus fell. In the first days 40 Armenians were able to cross into Lebanon and then travel to Armenia. Then virtually the entire flow stopped, but in the last one month we have seen a steady flow of Syrian-Armenians into Armenia. More than 200 Syrian-Armenians arrived to Armenia since early December of last year,” Sinanyan said at a press conference.
Sinanyan said his office continues to view Lebanon as endangered because no significant improvement in living conditions has taken place there. He said Armenians are likely to leave. The integration center of Sinanyan’s office is actively working with all those willing to relocate, he said. The Armenians of Lebanon are experiencing grave financial problems, Sinanyan said. “Our center is utilizing its entire resources to solve their problems. We have numerous partners with whom we are cooperating to have the flexibility required to swiftly resolve the issues. We don’t have an open fund, but I would really like to have it, in order to swiftly respond to our compatriots’ problems. But today we are doing it to some extent too,” Sinanyan said, adding that the office, through partnership with colleagues, has covered the air ticket costs and accommodation fees for some families.
“If we don’t create conditions for our compatriots to establish residence in Armenia in a dignified way they will find alternative countries,” Sinanyan said.