Փաշինյանը խոսել է Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիներին վերադարձնելու ջանքերի մասին
Հայաստանը բոլոր` այդ թվում Ադրբեջանի հետ բանակցություններում, բարձրացնում է Բաքվում ապօրինաբար պահվող գերիների վերադարձի հարցը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով նախորդ օրը կազմակերպված ակցիային, որի մասնակիցներն ԱԳՆ-ից պահանջում էին հավաքել Հայաստանում հավատարմագրված բոլոր դիվանագետներին ու բարձրացնել այդ հարցը:
«Իհարկե, զգացմունքային մակարդակով այդ բոլոր զգացմունքները կիսում եմ և հասկանում եմ մարդկանց պահանջները և արձանագրումները, որոնք արվում են»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց՝ թե՛ ԱԳՆ–ն, թե՛ ինքը հանդես են եկել հայտարարություններով, որոնք հստակ գնահատական են տալիս:
«Այդ ուղղությամբ արվում են հնարավոր դիվանագիտական աշխատանքներ: Բայց ուզում եմ մի բան արձանագրենք. մենք աշխարհն ավելի լավ իմանալու և ճանաչելու խնդիր ունենք, մեզ թվում է, որ բոլոր դեսպաններին հրավիրեցինք ու ձևակերպեցինք, նրանք դուրս են գալու ու դրանից հետո հարցը լուծվելու է: Այդպես չէ: Այս համատեքստում և բոլոր համատեքստերում մենք աշխարհն ավելի լավ ճանաչելու խնդիր ունենք՝ ինձնից սկսած: Սենտիմենտները սենտիմենտներ, բայց նաև պետք է փորձենք գործել բանաձևերով»,-ասաց վարչապետը:
Նա վստահեցրեց, որ բոլոր բանակցություններում այդ հարցերը բարձրացնում ենք: «Ընդ որում, մենք այդ հարցերը բարձրացնում ենք նաև Ադրբեջանի հետ բանակցություններում: Այդ ուղղությամբ գործադրվում են ջանքեր, որոնք չեն երևում, արդյունք չեն տվել, չեն երևում»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց 2023-ի դեկտեմբերին 32 գերիների վերադարձի մասին՝ նշելով, որ մինչև վերջին վայրկյանն այդ ջանքերը չեն երևացել: Վարչապետը հավելեց, որ մինչև վերջին վայրկյանը չէին շտապում հրապարակել այդ մասին, քանի որ չգիտեին՝ այդ ջանքերը արդյունք տալո՞ւ էին, թե՞ ոչ:
Վարչապետը նշեց՝ ընդդիմության կողմից բարձրաձայնվող որոշակի հայտարարություններ չի անում, քանի որ դրանք ավելի են վնասելու գործին:
«Ես, եթե գոնե 70 տոկոսից բարձր վստահություն ունենամ, որ դա օգուտ է տալու գործին, ինձ համար բարդ չէ դա ասելը: Բայց ես 100 տոկոս վստահություն ունեմ, որ դա ասելն ընդամենը վնաս է տալու գործին, վնաս է տալու այդ մարդկանց»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների նկատմամբ խոշտանգումների մասին տեղեկություններն արդեն իսկ բացահայտ են:
Նա նկատեց, որ Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների վերաբերյալ ԱԳՆ-ի վերջին հայտարարությունն ավելի հստակ էր:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ մինչև հիմա ավելի հստակ հայտարարություններ չէին արվում՝ Փաշինյանն ասաց. «Մենք չէինք ուզում մեր հայտարարություններով սադրել խոշտանգումներ, արգելված միջոցների կիրառում և այլն: Ինչո՞ւ ենք հիմա հայտարարություն անում, որովհետև տեսնում ենք, որ այլևս սադրել չենք կարող, որովհետև դա արդեն տեղի է ունեցել»:
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ փոխանցել է միջազգային հանրությանն ուղղված իր հայտարարությունը՝ ի նշան Ադրբեջանում իր դեմ կեղծ դատավարության դեմ բողոքի: Փետրվարի 25-ին կայացած հերթական դատական նիստի ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանի ինքնազգացողությունը վատացել է, ինչի պատճառով նիստը հետաձգվել է, այնուհետև շարունակվել։ Հաջորդ նիստը կկայանա մարտի 4-ին։ Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակի, վատթարացման, ինչպես նաև նրան խոշտանգման ենթարկելու վերաբերյալ ահազանգել են նրա փաստաբանն ու ընտանիքի անդամները։

Armenia raises the issue of the return of prisoners illegally held in Baku during all negotiations, including those with Azerbaijan, Prime Minister Nikol Pashinyan told journalists.
In response to a protest on Friday, during which participants demanded that the Foreign Ministry summon all diplomats accredited in Armenia to raise the issue, Pashinyan said, "Of course, on an emotional level, I share these feelings and understand the demands and statements made by the people."
He reaffirmed that both the Foreign Ministry and he have made statements providing a clear assessment of the situation.
"Possible diplomatic efforts are being made in this direction. However, we must recognize one thing: we need to better understand and acknowledge how the world operates.
If we were to invite all ambassadors and present our demands, it does not mean the issue would be resolved immediately. Sentiments are sentiments, but we must also act strategically," the Prime Minister said.
He assured that Armenia consistently raises the issue in all negotiations. "Furthermore, we bring up this issue in discussions with Azerbaijan. Efforts are being made that are not immediately visible and have yet to yield results," Pashinyan said.
He recalled the return of 32 Armenian prisoners in December 2023, noting that these efforts were not visible until the last moment.
"We refrained from making any announcements until the final stage because we could not be certain whether our efforts would be successful," he explained.
The Prime Minister also noted that he hasn’t made such statements made by the opposition, asserting that they could further harm the situation.
"If I were at least 70 percent confident that such statements would help, I would not hesitate to make them. However, I am 100 percent sure that such statements would only cause harm both to the case and to those individuals," Pashinyan said.
He added that reports of torture of Armenian prisoners by Azerbaijan are already public.
Pashinyan also referred to the latest statement from the Foreign Ministry regarding Armenian prisoners held in Baku, stressing that it was issued clearly.
Addressing concerns about why stronger statements had not been made earlier, Pashinyan explained: "We refrained from making certain statements to avoid provoking torture and the use of prohibited methods. Why are we making a statement now? Because we see that we can no longer provoke anything further- it has already happened."