Փաշինյանը խոսել է Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիներին վերադարձնելու ջանքերի մասին
Հայաստանը բոլոր` այդ թվում Ադրբեջանի հետ բանակցություններում, բարձրացնում է Բաքվում ապօրինաբար պահվող գերիների վերադարձի հարցը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով նախորդ օրը կազմակերպված ակցիային, որի մասնակիցներն ԱԳՆ-ից պահանջում էին հավաքել Հայաստանում հավատարմագրված բոլոր դիվանագետներին ու բարձրացնել այդ հարցը:
«Իհարկե, զգացմունքային մակարդակով այդ բոլոր զգացմունքները կիսում եմ և հասկանում եմ մարդկանց պահանջները և արձանագրումները, որոնք արվում են»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց՝ թե՛ ԱԳՆ–ն, թե՛ ինքը հանդես են եկել հայտարարություններով, որոնք հստակ գնահատական են տալիս:
«Այդ ուղղությամբ արվում են հնարավոր դիվանագիտական աշխատանքներ: Բայց ուզում եմ մի բան արձանագրենք. մենք աշխարհն ավելի լավ իմանալու և ճանաչելու խնդիր ունենք, մեզ թվում է, որ բոլոր դեսպաններին հրավիրեցինք ու ձևակերպեցինք, նրանք դուրս են գալու ու դրանից հետո հարցը լուծվելու է: Այդպես չէ: Այս համատեքստում և բոլոր համատեքստերում մենք աշխարհն ավելի լավ ճանաչելու խնդիր ունենք՝ ինձնից սկսած: Սենտիմենտները սենտիմենտներ, բայց նաև պետք է փորձենք գործել բանաձևերով»,-ասաց վարչապետը:
Նա վստահեցրեց, որ բոլոր բանակցություններում այդ հարցերը բարձրացնում ենք: «Ընդ որում, մենք այդ հարցերը բարձրացնում ենք նաև Ադրբեջանի հետ բանակցություններում: Այդ ուղղությամբ գործադրվում են ջանքեր, որոնք չեն երևում, արդյունք չեն տվել, չեն երևում»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց 2023-ի դեկտեմբերին 32 գերիների վերադարձի մասին՝ նշելով, որ մինչև վերջին վայրկյանն այդ ջանքերը չեն երևացել: Վարչապետը հավելեց, որ մինչև վերջին վայրկյանը չէին շտապում հրապարակել այդ մասին, քանի որ չգիտեին՝ այդ ջանքերը արդյունք տալո՞ւ էին, թե՞ ոչ:
Վարչապետը նշեց՝ ընդդիմության կողմից բարձրաձայնվող որոշակի հայտարարություններ չի անում, քանի որ դրանք ավելի են վնասելու գործին:
«Ես, եթե գոնե 70 տոկոսից բարձր վստահություն ունենամ, որ դա օգուտ է տալու գործին, ինձ համար բարդ չէ դա ասելը: Բայց ես 100 տոկոս վստահություն ունեմ, որ դա ասելն ընդամենը վնաս է տալու գործին, վնաս է տալու այդ մարդկանց»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների նկատմամբ խոշտանգումների մասին տեղեկություններն արդեն իսկ բացահայտ են:
Նա նկատեց, որ Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների վերաբերյալ ԱԳՆ-ի վերջին հայտարարությունն ավելի հստակ էր:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ մինչև հիմա ավելի հստակ հայտարարություններ չէին արվում՝ Փաշինյանն ասաց. «Մենք չէինք ուզում մեր հայտարարություններով սադրել խոշտանգումներ, արգելված միջոցների կիրառում և այլն: Ինչո՞ւ ենք հիմա հայտարարություն անում, որովհետև տեսնում ենք, որ այլևս սադրել չենք կարող, որովհետև դա արդեն տեղի է ունեցել»:
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ փոխանցել է միջազգային հանրությանն ուղղված իր հայտարարությունը՝ ի նշան Ադրբեջանում իր դեմ կեղծ դատավարության դեմ բողոքի: Փետրվարի 25-ին կայացած հերթական դատական նիստի ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանի ինքնազգացողությունը վատացել է, ինչի պատճառով նիստը հետաձգվել է, այնուհետև շարունակվել։ Հաջորդ նիստը կկայանա մարտի 4-ին։ Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակի, վատթարացման, ինչպես նաև նրան խոշտանգման ենթարկելու վերաբերյալ ահազանգել են նրա փաստաբանն ու ընտանիքի անդամները։

Пашинян — об усилиях по возвращению армянских пленных, незаконно удерживаемых в Баку
Армения поднимает вопрос возвращения незаконно удерживаемых в Баку заключенных на всех переговорах, в том числе с Азербайджаном.
Как передает Арменпресс, в этом в беседе с журналистами заверил премьер-министр Армении Никол Пашинян, коснувшись акции, организованной накануне, участники которой потребовали от МИД собрать всех аккредитованных в Армении дипломатов и поднять этот вопрос: "Конечно, на эмоциональном уровне я разделяю все эти чувства и понимаю требования людей и заявления, которые делаются», - сказал Пашинян.
«Вся возможная дипломатическая работа в этом направлении ведется. Но хочу отметить одно: у нас есть задача лучшего познания и узнавания мира. Нам кажется, что мы пригласили всех послов и сформулировали это, они выйдут, и после этого вопрос будет решен. Это не так. В этом контексте, и во всех контекстах, у нас есть проблема лучшего познания мира, начиная с меня. Сентименты сентиментами, но нам также нужно попытаться действовать с помощью формулировок, резолюций», — сказал премьер-министр.
Он заверил, что они поднимают эти вопросы на всех переговорах. «Кроме того, мы поднимаем эти вопросы и на переговорах с Азербайджаном. Усилия в этом направлении предпринимаются, но их не видно, они не дали результатов, их не видно», — сказал Пашинян.
Он напомнил о возвращении 32 заключенных в декабре 2023 года, отметив, что эти усилия не были видны до последней секунды. Премьер-министр добавил, что они не спешили делать это публичным до последней секунды, поскольку не знали, принесут ли эти усилия плоды или нет.
Премьер-министр отметил, что не делает определенных заявлений, озвучиваемых оппозицией, поскольку они еще больше навредят делу.
«Если бы у меня была уверенность чуть более 70 процентов - в том, что это пойдет на пользу делу, мне не трудно будет это сказать. Но у меня есть 100-процентная уверенность в том, что если я скажу это, то это только навредит делу, навредит этим людям», — заявил Пашинян, добавив, что информация о пытках армянских пленных со стороны Азербайджана уже общедоступна.
Он отметил, что последнее заявление МИД относительно незаконно удерживаемых в Баку армянских заключенных было более четким.
Отвечая на вопрос о том, почему до сих пор не было сделано более четких заявлений, Пашинян сказал: «Мы не хотели своими заявлениями провоцировать пытки, применение запрещенных средств и т. д. Почему мы делаем заявление сейчас — потому что видим, что больше провоцировать не можем, потому что это уже произошло».
Азербайджан подтверждает наличие 23 армянских военнопленных.
В Азербайджане незаконно арестованы и выдвинуты сфабрикованные обвинения против бывших президентов Нагорного Карабаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего депутата Национального собрания Нагорного Карабаха Давида Ишханяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего министра обороны Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя министра обороны Давида Манукяна, бывшего государственного министра Рубена Варданяна.
Уголовное дело в отношении Рубена Варданяна было выделено в отдельное производство, и судебный процесс проводился отдельно.
Бывший государственный министр Нагорного Карабаха Рубен Варданян в телефонном разговоре с семьей передал свое заявление международному сообществу в знак протеста против ложного судебного процесса над ним в Азербайджане. Во время очередного судебного заседания, состоявшегося 25 февраля, самочувствие Рубена Варданяна ухудшилось, из-за чего заседание было отложено, затем продолжено. Следующее заседание состоится 4 марта. Адвокат и члены семьи Рубена Варданяна выразили обеспокоенность по поводу ухудшения его здоровья, а также по поводу утверждений о применении к нему пыток.
28 февраля МИД Армении выступил с заявлением по вопросу армянских военнопленных, незаконно содержащихся в Баку.