Հայաստանի և Հունգարիայի միջև համատեղ տնտեսական միջկառավարական հանձնաժողով կստեղծվի
Կառավարության հավանությանն է արժանացել 2024 թ. մայիսի 6-ին Բուդապեշտում ստորագրված «Հայաստանի և Հունգարիայի կառավարությունների միջև տնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ նախագահի հրամանագրի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համաձայնագիրը հնարավորություն է ընձեռում իրավահավասարության և փոխշահավետության հիման վրա երկու երկրների միջև զարգացնել և խորացնել երկարատև տնտեսական հարաբերություններ այնպիսի բնագավառներում, ինչպիսիք են առևտուրը, դեղագործական արդյունաբերությունը, զբոսաշրջությունը, էներգետիկան, տրանսպորտ և նյութատեխնիկական ապահովում, գյուղատնտեսություն և անտառատնտեսություն, հետազոտություն և նորարարություն, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն և ջրային ռեսուրսների կառավարում և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցության այլ ոլորտներ։
Համաձայնագիրն ուղղված է երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը, տնտեսական կապերի ընդլայնման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, գործարար ակտիվության բարձրացմանը, երկու երկրների տնտեսական համագործակցության ասպարեզում առկա ներուժի օգտագործմանը:
Համաձայնագրով նախատեսվում է փոխշահավետ համագործակցության զարգացումն ու դիվերսիֆիկացումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական բոլոր ոլորտներում: Համաձայնագրով նախատեսվում է նաև Հայաստանի Հանրապետության և Հունգարիայի միջև համատեղ տնտեսական միջկառավարական հանձնաժողովի  ստեղծումը՝ երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցությունը համակարգելու և խթանելու նպատակով:

Между Арменией и Венгрией будет создана совместная экономическая межправительственная комиссия
Правительство Армении одобрило проект указа президента РА об утверждении соглашения «Об экономическом сотрудничестве между правительствами Армении и Венгрии», подписанного 6 мая 2024 года в Будапеште.
Как сообщает Арменпресс, соглашение дает возможность развивать и углублять долгосрочные экономические отношения между двумя странами на основе равенства и взаимной выгоды в таких сферах, как торговля, фармацевтическая промышленность, туризм, энергетика, транспорт и логистика, сельское и лесное хозяйство, исследования и инновации, охрана окружающей среды, управление водными ресурсами и другие области сотрудничества, представляющие взаимный интерес.
Соглашение направлено на развитие взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами, создание благоприятных условий для расширения экономических связей, повышения деловой активности, использования имеющегося потенциала в сфере экономического сотрудничества двух стран.
Соглашение предусматривает развитие и диверсификацию взаимовыгодного сотрудничества во всех отраслях экономики, представляющих взаимный интерес.
Соглашение также предусматривает создание совместной экономической межправительственной комиссии между Республикой Армения и Венгрией в целях координации и развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества.