ԱՄՆ Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամը դադարեցրել է ամբողջ աշխարհում ծրագրերի ֆինանսավորումը
ԱՄՆ Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամը ստիպված է դադարեցնել ավելի քան 2000 ծրագրերի ֆինանսավորումն ամբողջ աշխարհում, քանի որ կորցրել է իր միջոցների հասանելիությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարությունը հրապարակված է կազմակերպության կայքում։
«Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամին ներկայում հասանելի չեն ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից հատկացված միջոցները, որոնցով ֆինանսավորում են նրա գրեթե բոլոր դրամաշնորհային ծրագրերը և գործառնությունները: Սրա հետևանքով, իր գոյության 40 տարիների ընթացքում առաջին անգամ կազմակերպությունը չի կարողացել կատարել իր պարտավորությունները և ստիպված է դադարեցնել աջակցությունը շուրջ 2000 գործընկերների ամբողջ աշխարհում», - ասվում է հիմնադրամի հայտարարության մեջ:
Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամը հավելում է, որ կազմակերպության միջոցների 95%-ն ուղղակիորեն հատկացված է Կոնգրեսի կողմից, հետևաբար, դա չի կարող համարվել արտաքին օգնություն և չպետք է ենթարկվեր 90 օրով արտաքին օգնությունը սառեցնելու ԱՄՆ վարչակազմի հրամանի գործողությանը։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հաղորդել էին, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունից (USAID) հետո դադարեցրել է նաև Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի (NED) ֆինանսավորումը։ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն, ըստ տեղեկությունների, դադարեցրել է հիմնադրամի ֆինանսավորումն Իլոն Մասկի գլխավորությամբ գործող ԱՄՆ Կառավարության արդյունավետության վարչության հրահանգով։ 2025 ֆինանսական տարում Ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամին նախատեսվում էր տրամադրել 315 միլիոն դոլար։

Национальный фонд поддержки демократии США прекратил финансирование программ по всему миру
Национальный фонд поддержки демократии США (NED ) вынужден прекратить финансирование более 2000 проектов по всему миру, поскольку потерял доступ к своим фондам. Как передает Арменпресс, сообщение об этом опубликовано на сайте организации.
«Национальный фонд поддержки демократии в настоящее время не может получить доступ к средствам, выделенным Конгрессом США и используемым для финансирования почти всех получателей грантов и операций фонда. В итоге впервые за 40 лет своего существования организация не смогла выполнить свои обязательства и была вынуждена приостановить поддержку почти 2 тысяч партнеров по всему миру", - говорится в заявлении NED.
Национальный фонд поддержки демократии добавляет, что 95% средств организации присваиваются напрямую Конгрессом, поэтому это не может считаться иностранной помощью и не должно подпадать под действие приказа администрации США о заморозке иностранной помощи на 90 дней.
Ранее СМИ сообщили, что администрация президента США Дональда Трампа прекратила финансирование Национального фонда поддержки демократии вслед за Агентством США по международному развитию (USAID). По имеющимся данным, Минфин США прекратил финансирование фонда по указанию Департамента эффективности правительства США, возглавляемого Илоном Маском.