Դեսպան Մկրտչյանը հանդիպել է Դորա Բակոյանիի հետ
Հունաստանում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է Հունաստանի խորհրդարանի Ազգային պաշտպանության և արտաքին հարաբերությունների հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դորա Բակոյանիի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնել է Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունն իր ֆեյսբուքյան էջում։
Դեսպան Մկրտչյանը հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է Հայաստան-Հունաստան և Հայաստան-Եվրոպական Միություն փոխհարաբերություններին, ներկայացրել է այս ուղղությամբ արձանագրված վերջին զարգացումները։
«Դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում վերջին զարգացումները, մասնավորապես՝ Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Թուրքիա բանակցային գործընթացները։ Նշվել է, որ խաղաղության պայմանագրի կնքման հիմքում պետք է ընկած լինի միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա։ Դեսպան Մկրտչյանը ահազանգել է Բաքվում պահվող հայ գերիների և քաղաքացիական անձանց դեմ կեղծ դատավարությունների իրականացման փաստի վերաբերյալ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Բակոյանին ողջունել է Հայաստանի մտադրությունը՝ կարգավորելու հարաբերությունները Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ՝ նշելով, մասնավորապես, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը կնպաստի տարածաշրջանում առավել կառուցողական մթնոլորտի ձևավորմանը։ Նա նշել է, որ միջազգային իրավունքի կիրառումը ճգնաժամ է ապրում, սակայն Հունաստանի դիրքորոշումը հստակ է, որ հակամարտությունների կարգավորումը պետք է տեղի ունենա միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան։
Երկուստեք անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության և Հունաստանի միջև բարձր մակարդակի շփումների կարևորությանը, կարևորվել է երկու խորհրդարանների միջև համագործակցության ակտիվությունը, և այդ նպատակով դեսպան Մկրտչյանը Բակոյանիին հրավիրել է այցելել Հայաստան, ինչը զրուցակցի կողմից դրական է ընդունվել։

Armenian Ambassador to Greece Tigran Mkrtchyan met with Mrs. Dora Bakoyannis, Chairperson of the Standing Committee on National Defense and Foreign Relations of the Greek Parliament.
During the meeting, Ambassador Mkrtchyan discussed Armenia-Greece and Armenia-European Union relations and presented the latest developments in this direction, the Armenian Embassy in Greece said in a statement.
“The Ambassador presented the latest developments in the South Caucasus region, in particular, the Armenia-Azerbaijan and Armenia-Turkey negotiation processes. It was noted that the recognition of each other’s territorial integrity should be the foundation of a peace treaty, based on the 1991 Alma-Ata Declaration. Ambassador Mkrtchyan expressed concern over the rigged trials against Armenian prisoners of war and civilians held in Baku.
Mrs. Dora Bakoyannis welcomed Armenia's intention to normalize relations with Azerbaijan and Turkey, noting, in particular, that the opening of the Armenian-Turkish border would contribute to the formation of a more constructive atmosphere in the region. She noted that the application of international law is experiencing a crisis, but Greece's position is clear that the resolution of conflicts should take place in accordance with the norms of international law.
Both sides touched upon the importance of high-level contacts between Armenia and Greece and highlighted the activeness of cooperation between the two parliaments. For this purpose, Ambassador Mkrtchyan invited Mrs. Bakoyannis to visit Armenia, which was positively received.