ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Աղետների ռիսկի կառավարման 2023-2030 թթ. ռազմավարության կատարման ընթացքը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Աղետների ռիսկի կառավարման 2023-2030 թթ. ռազմավարության գործողությունների ծրագրի կատարման ընթացքը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ռազմավարությունը սահմանված է 46 միջոցառումից: Զեկուցվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում աղետների ռիսկի կառավարման (ԱՌԿ) համակարգի գործառութային և մեթոդաբանական հիմքերի բարելավման ուղղությամբ իրականացվել են ազգային մակարդակում ԱՌԿ օրենսդրության բարելավման, աղետների ռիսկի գնահատման և ինդեքսավորման համակարգի ձևավորման, հետաղետային կարիքների գնահատման և վերականգնման գործընթացների շրջանակի զարգացման, քաղաքաշինության ոլորտում ԱՌԿ պահանջների ներառման, Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության և կենսաբանական վտանգների ուղղությամբ տեղական մակարդակում ԱՌԿ գործընթացների արդյունավետության բարձրացման աշխատանքներ: Համայնքներում, կրթօջախներում և առողջապահական հաստատություններում իրականացվել են ԱՌԿ պլանների ներդրման և կարողությունների մեծացման, զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման ռազմավարական ծրագրերում ԱՌԿ բաղադրիչների ներառման աշխատանքներ:
ԱՌԿ տեխնոլոգիահենք համակարգի շարունակական բարելավման ուղղությամբ իրականացվել են կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության կարողությունների զարգացման, սելավային ռիսկերի կառավարման կարողությունների հզորացման, աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգի հենքի վրա քաղաքների աղետներին դիմակայելու մակարդակի բարձրացման աշխատանքներ: ՆԳՆ «Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիա» ՊՈԱԿ-ում ներդրվել են նոր մասնագիտություններ (կրթական ծրագրեր): Ագարակ և Մեղրի քաղաքային բնակավայրերում իրականացվել է սեյսմիկ ռիսկի գնահատում:
Մարդկային ռեսուրսների զարգացմանն ուղղված գործողությունների շրջանակում Երևան քաղաքում և յուրաքանչյուր մարզում ստեղծվել է առնվազն մեկ փրկարար-կամավորական ջոկատ: 2024 թ․ ընթացքում ՀՀ մարզերում մեկնարկել է 9 կամավորական հրշեջ-փրկարարական ջոկատի գործունեություն։ Նախկինում նման հենակետեր լիարժեքությամբ չեն գործել։
Անվտանգության մշակույթի ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվել է ԱՌԿ ոլորտի վերաբերյալ հանրային իրազեկման մակարդակի բարձրացում` ուսումնական ծրագրերում ԱՌԿ կրթական բաղադրիչի ներդրմամբ:
2024թ․ առանցքային ձեռքբերումների շարքում ընդգծվել է ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների սահմանումը, իրազեկվածության բարձրացումն ու նյութատեխնիկական հագեցվածությունը:
Ամփոփ ներկայացվել է նաև տեղեկատվություն` Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղի ունեցած հեղեղումներից հետո կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Նշվել է, որ ըստ  նոր փորձի, նախատեսվում են հետևյալ աշխատանքները՝  համայնքային փրկարար-կամավորական ջոկատների ավելացում և կարողությունների զարգացում, ԱՌԿ ոլորտում միջգերատեսչական համագործակցության և ճգնաժամային հաղորդակցության գործընթացների բարելավում, Փրկարար ծառայության կարողությունների, այդ թվում՝ կրթական, շարունակական կատարելագործում, նյութատեխնիկական բազայի զարգացում, վաղ ազդարարման համակարգի արդիականացում և կատարելագործում, հիդրոօդերևութաբանական  համակարգի զարգացում, գետերի հուների լայնացում, պարբերաբար աղբից և ջրաբերուկներից մաքրում, հենապատերի և ափապաշտպան կառույցների վերականգնում և կառուցում, աղետների ռիսկի ինդեքսավորման համակարգի զարգացում:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է համայնքներում աղետների դեմ պայքարի ուղղությամբ կարողությունների զարգացումը, ինչպես նաև աղետների ռիսկերի կառավարման գործող պլանների աուդիտի իրականացումը՝ դրանք համադրելով աղետի դեպքում փաստացի իրականացված գործողությունների հետ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ դրա արդյունքում պետք է վեր հանվեն արդեն իսկ մշակված պլաններում առկա բացերն ու դրանցում իրականացնել համապատասխան փոփոխություններ: Աղետների կառավարման համատեքստում վարչապետն ընդգծել է նաև վաղ ազդարարման ստանդարտների սահմանման, առկա ենթակառուցվածքների քարտեզագրման անհրաժեշտությունը:

Под председательством премьер-министра oбсужден ход реализации Стратегии управления рисками стихийных бедствий на 2023–2030 гг.
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден ход реализации Плана действий Стратегии управления рисками стихийных бедствий на 2023–2030 годы.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в Стратегию включено 46 мероприятий. Было доложено, что в отчетный период была проведена работа по совершенствованию функциональных и методологических основ системы управления рисками стихийных бедствий, включая работу по совершенствованию законодательства в этой области на национальном уровне, формированию системы оценки и индексации риска стихийных бедствий, разработке рамок для оценки потребностей и процессов восстановления после стихийных бедствий, включению требований управления рисками стихийных бедствий в сферу городского развития, повышению эффективности процессов управления рисками стихийных бедствий на местном уровне в сферах адаптации к изменению климата и биологических опасностей. В общинах, образовательных и медицинских учреждениях были проведены работы по внедрению и наращиванию потенциала планов снижения риска бедствий, а также работы по включению компонентов снижения риска бедствий в стратегические программы развития туризма.
В целях постоянного совершенствования основанной на технологии системы управления рисками стихийных бедствий были проведены работы по развитию возможностей адаптации к изменению климата, усилению возможностей управления селеопасными рисками, повышению уровня устойчивости городов к стихийным бедствиям на основе геоинформационной системы. В ГНКО «Государственная академия кризисного управления» МВД введены новые специальности (образовательные программы). Проведена оценка сейсмического риска в городах Агарак и Мегри.
В рамках мероприятий, направленных на развитие человеческих ресурсов, в Ереване и в каждой области создано как минимум по одному добровольному спасательному отряду. В течение 2024 года в областях Армении начали свою деятельность 9 добровольных пожарно-спасательных отрядов. Ранее таких полноценно действующих учреждений не было.
В целях укрепления культуры безопасности был повышен уровень осведомленности населения в области управления рисками стихийных бедствий путем введения в образовательные программы образовательного компонента по данной теме.
Среди ключевых достижений на 2024 год были выделены определение институциональных механизмов, повышение осведомленности и материально-техническая насыщенность.
Также была представлена ​​сводная информация о работах, проведенных после наводнений в Лорийской и Тавушской областях.
Было отмечено, что с учетом нового опыта планируется проведение следующих работ: увеличение численности спасательно-волонтерских отрядов общин и развитие их возможностей, совершенствование межведомственного взаимодействия и процессов кризисной коммуникации в сфере управления рисками стихийных бедствий, постоянное совершенствование возможностей Службы спасения.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность развития потенциала общин по борьбе со стихийными бедствиями, а также проведения аудита существующих планов управления рисками стихийных бедствий, сравнив их с действиями, которые фактически предпринимаются в случае стихийного бедствия. Никол Пашинян отметил, что в результате должны быть выявлены пробелы в уже разработанных планах и в них должны быть внесены соответствующие изменения. В контексте управления стихийными бедствиями премьер-министр также подчеркнул необходимость установления стандартов раннего оповещения и картирования существующей инфраструктуры.