ՀՀ ԲՏԱ նախարարը հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ Տիեզերական գործակալության գլխավոր տնօրենի հետ
Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը Աբու Դաբիում հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Տիեզերական գործակալության գլխավոր տնօրեն Սալեմ Ալ Քուբայիսիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է Հայաստանի տեսլականը տիեզերական ոլորտի զարգացման ուղղությամբ, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։ Սալեմ Ալ Քուբայիսին, իր հերթին, ներկայացրել է ԱՄԷ Տիեզերական գործակալության ձևավորման և զարգացման փորձն՝ ընդգծելով ձեռքբերումներն ու իրականացվելիք խոշոր նախագծերը։
Կողմերը քննարկել են փոխգործակցության հեռանկարները և համաձայնություն ձեռք բերել համատեղ ծրագրերի իրականացման շուրջ՝ նպատակ ունենալով զարգացնել տիեզերական տեխնոլոգիաները և նպաստել գիտական ու տեխնոլոգիական առաջընթացին՝ ի շահ երկու պետությունների։
Առանձնահատուկ ընդգծվել է գիտահետազոտական աշխատանքների և փորձարարական մշակումների, ոլորտային ստարտափների ուղղությամբ հնարավոր համագործակցության կարևորությունը, ինչպես նաև շարունակական համագործակցությունը «Արտեմիսի» համաձայնագրի սկզբունքներին համահունչ՝ ուղղված տիեզերքի խաղաղ օգտագործմանը և մարդկության առջև ծառացած գլոբալ մարտահրավերների նորարարական լուծումների մշակմանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, ԱՄԷ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Կարեն Գրիգորյանը, ԱՄԷ տիեզերական գործակալության տիեզերական քաղաքականության տնօրեն Ֆաթմա Ալշամսին և Ռազմավարական համագործակցության ավագ մասնագետ Հասան Ալշեհին։

Министр ВТП Армении встретился с генеральным директором Космического агентства ОАЭ
Министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян встретился в Абу-Даби с генеральным директором Космического агентства Объединенных Арабских Эмиратов Салемом Аль-Кубаиси.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение Министерства ВТП, в ходе встречи Мхитар Айрапетян представил видение Армении относительно развития космической сферы, а также шаги, предпринимаемые в этом направлении. Салем Аль Кубаиси, в свою очередь, представил опыт формирования и развития Космического агентства ОАЭ, особо отметив его достижения и основные проекты, которые предстоит реализовать.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества и достигли договоренности о реализации совместных программ, направленных на развитие космических технологий и содействие научно-техническому прогрессу во благо обоих государств.
Особо была подчеркнута важность возможного сотрудничества в области научных исследований и экспериментальных разработок, отраслевых стартапов, а также продолжения сотрудничества в соответствии с принципами “Соглашения Артемиды”, направленного на мирное использование космоса и разработку инновационных решений глобальных проблем, стоящих перед человечеством.
На встрече также присутствовали первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Республики Армения Геворг Манташян, чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в ОАЭ Карен Григорян, директор по космической политике Космического агентства ОАЭ Фатма Альшамси и старший специалист по стратегическому сотрудничеству Хасан Альшехи.