ՌԴ-ի ու ԱՄՆ-ի միջև կա անմիջական կոնտակտ, իսկ դա արդեն մեծ առաջընթաց է․ քաղաքագետը՝ ակնկալվող բանակցությունների հեռանկարի մասին
Քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանի կարծիքով՝ ՌԴ-ից ու ԱՄՆ-ից եկող ազդակները վկայում են, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտության շուրջ բանակցությունների դաշտն իսկապես շատ մեծ է, սակայն տեղին չէ սպասել արագ լուծումների, ու քանի որ անհամաձայնությունների կծիկը բավականին մեծ է, հետևաբար այն մեկ օրում չի բացվելու։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը հանգամանորեն անդրադարձավ ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը և Թրամփ-Պուտին հեռախոսազրույցից հետո ակնկալվող բանակցությունների հեռանկարին։
«ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն անում է այն, ինչ խոստացել էր անել նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում, և հենց այդ համատեքստում պետք է դիտարկել նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցը։ Ճիշտ է՝ Թրամփը հայտարարել էր, որ հակամարտությունը կհանգուցալուծի 24 ժամվա ընթացքում, սակայն դա ավելի շատ էպոտաժային հայտարարություն էր, մինչդեռ բովանդակային մասով շեշտում էր այն, որ փորձելու է դադարեցնել պատերազմը, որը շատ թանկ է նստում ամերիկյան վարչակազմի վրա, հետևաբար, գալով իշխանության,  առաջին կարևորագույն քայլերից մեկը դարձավ հայտնի հեռախոսազրույցը»,- ասաց Մաթևոսյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Թրամփը փորձում է ՌԴ-ի հետ գալ ինչ-որ համաձայնության կամ գոնե սկսել դեպի համաձայնություն տանող ճանապարհը, իսկ թե կարելի՞ է այն համարել որպես նոր աշխարհակարգի ձևավորման նախանշան, քաղաքագետն ընդգծեց, որ հենց ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտի համատեքստում շատ ավելի կարևոր էր այն, ինչի մասին ռուսական կողմը հայտարարել էր 2021 թվականի դեկտեմբերին։
«Մինչ պատերազմի սկիզբը ՌԴ-ն, իր պատկերացմամբ, ներկայացրեց, թե ինչպիսին պետք է լինի անվտանգային ճարտարապետությունը Եվրոպայում և այդ հարցի շուրջ ցանկություն հայտնեց բանակցել ոչ թե ԵՄ-ի, այլ հենց ԱՄՆ-ի հետ։ Պատերազմական գործողություններն ու դրանց ընթացքն ուղղակի հանգեցրել են նրան, որ ռուսական կողմի պատկերացումների շրջանակում երկկողմ բանակցությունների մեկնարկը Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև այս պահի դրությամբ տրված է։ Թե ինչպիսին կլինի վերջնարդյունքը, արդյո՞ք կհաջողվի հասնել այն կետին, որի մասին կողմերը խոսում են, դժվար է ասել՝ հատկապես հաշվի առնելով ստամբուլյան բանակցությունների փորձը։ Կողմերի միջև կա անմիջական կոնտակտ, իսկ դա արդեն մեծ առաջընթաց է՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մոտ երեք տարի ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի բարձրագույն ղեկավարները շփումներ գրեթե չեն ունեցել»,- նշեց քաղաքագետը։
Մաթևոսյանի կարծիքով՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմը վերահաստատեց հետևյալ իրողությունը, որ դոմինանտային է ոչ թե իրավունքի ուժը, այլ ուժի իրավունքը։ Ըստ նրա՝ եթե Ռուսաստանը պարտվեր, ապա Թրամփն ընդհանրապես ցանկություն չէր ունենա զրուցել Պուտինի հետ։
«Եթե հետևենք նաև պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հայտարարություններին, ապա խոսքը ոչ թե նոր աշխարհակարգի ձևավորման գործընթացի մասին է, այլ վերաբերում է պարզապես տեղի ունեցած պրոցեսին։ Հենց ամերիկացիներն են նշում բազմաբևեռ աշխարհի գոյության մասին։ Երբ լսում ենք նաև, թե ինչպիսի տեսակետներ է հայտնում Պենտագոնի ղեկավարը, հասկանում ենք, որ ԱՄՆ-ի համար առաջնահերթությունը լինելու է ոչ թե Եվրոպայի անվտանգության ապահովումը, այլ Չինաստանին զսպելը։ Եթե դիտարկում ենք հետագա գործընթացներն այս տեսանկյունից, ապա ակնհայտ է դառնում, որ Եվրոպայում Միացյալ Նահանգներին պետք է լինելու նոր գործընկեր, որը կկարողանա նույն ուժի իրավունքով ապահովել համապարփակ անվտանգություն։ Այդ հայտը, որքան էլ ոմանց դուր չգա, ներկայացրել է հենց Ռուսաստանը»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով այն հարցին, որ Միացյալ Նահանգներն ուկրաինական կողմին առաջարկել է ԱՄՆ-ին տրամադրել իր ապագա օգտակար հանածոների պաշարների 50%-ը և արդյո՞ք դա գինը չէ այն աջակցության, որ Վաշինգտոնը ցուցաբերել է Կիևին, Մաթևոսյանն ընդգծեց, որ այդ առաջարկը սկզբում ամերիկյան կողմին արել է Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին, և երբ Թրամփն ընտրվեց ու քննարկումներ էին ընթանում, թե ինչպիսին էին լինելու երկկողմ հետագա հարաբերությունները, հենց այդ ժամանակ էլ արվեց այդ առաջարկը։
«Օգտակար հանածոների զգալի հատվածը գտնվում է ռուսական զինուժի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում։ Զելենսկին ամերիկյան կողմին պատրաստ էր զիջել այդ տարածքները, որպեսզի ամերիկացիները գնային, վերցնեին այդ տարածքներն ու դրանց ընդերքում գտնվող հանածոները։ Իսկ ամերիկացիներն օգտվեցին այդ առաջարկից և հայտնեցին, որ խոսքն այլ տարածքների հանածոների մասին է, և որ իրենք դա չեն ուզում ի հաշիվ ապագա օգնության, այլ առաջարկում են ուկրաինացիներին նախևառաջ մարել առկա պարտքերը, որոնք գոյացել են վերջին երեք տարիների ընթացքում։ Կիևում հաշվի առան Թրամփի գործարար լինելու հանգամանքը և հանդես եկան նման առաջարկով, սակայն դա ունեցավ հակառակ էֆեկտ»,- ասաց Մաթևոսյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ եթե ստացվում է այնպես, որ Եվրոպայում կառուցվում է նոր ճարտարապետության համակարգ, որը խարսխվելու է նաև ռուսական ռազմական բաղադրիչի վրա, ապա դրա համար, ըստ էության, վճարելու է Ուկրաինան ոչ միայն իր տարածքներով, այլև օգտակար հանածոներով։ Բավական չէ, որ Ուկրաինան հայտնվելու է ռուսական ազդեցության գոտում, դեռ դրա դիմաց էլ վճարելու է ամերիկացիներին։ Մաթևոսյանի խոսքով՝ սա իսկապես մեծ ողբերգություն է ուկրաինացի ժողովրդի համար։
Խոսելով նաև այն մասին, որ Սաուդյան Արաբիան արդեն իսկ ներկայացրել է գալիք բանակցությունների վայր լինելու հայտ՝ քաղաքագետը նշեց, որ տասնամյակներ շարունակ տարածված էր այն տեսակետը, որ Շվեյցարիան չեզոք երկիր է, հետևաբար նման բանակցություններ անցկացնելու նախընտրելի վայր է, և շատ կոնֆլիկտային իրավիճակներ հանգուցալուծվել են հենց այնտեղ կայացած բանակցությունների շնորհիվ, սակայն ռուս-ուկրաինական հակամարտության ընթացքում եվրոպացիները ոչնչացրին այն արժեքային համակարգը, որի վրա խարսխված էր հին եվրոպական դիվանագիտությունը։
«Բայց, ինչպես ասում են, սուրբ տեղը թափուր չի մնում, և այդ տեղը փորձում են զբաղեցնել այլ խաղացողներ։ Տվյալ պարագայում խոսքը Սաուդյան Արաբիայի մասին է։ Իսկ թե ինչ վերջնարդյունք կունենան բանակցությունները, ցույց կտա ժամանակը։ Առնվազն հաշվի առնելով ռուսական կողմից եկող ազդակները՝ բանակցությունների հիմնական նյութը չի սահմանափակվելու միայն ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ։ Խոսքը վերաբերում է ավելի լայն անվտանգային երաշխիքներին, որոնց մասին ռուսական կողմը խոսում էր դեռ 2021 թվականի դեկտեմբերին։ Դիտարկելով նաև Պենտագոնի ղեկավարի հայտարարությունը, որ իրենք կենտրոնանալու են Չինաստանին զսպելու վրա, ակնհայտ է դառնում, որ բանակցությունների դաշտն իսկապես շատ մեծ է, ուստի սպասել արագ լուծումների, տեղին չէ։ Անհամաձայնությունների կծիկը բավականին մեծ է և այն մեկ օրում չի բացվելու։ Պարզապես դրական է այն, որ հաջողվել է միջուկային պատերազմը մի փոքր գոնե հետ գցել, եթե ոչ իսպառ չեզոքացնել»,- եզրափակեց քաղաքագետը։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, անդրադառնալով փետրվարի 18-ին Սաուդյան Արաբիայում ռուսական և ամերիկյան պատվիրակությունների միջև կայանալիք հանդիպմանը, հայտարարել է, որ Ուկրաինան չի ընդունելու և չի ճանաչելու  որևէ համաձայնություն, որը կկայացվի առանց իր մասնակցության։ Զելենսկին նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինան չի մասնակցելու Սաուդյան Արաբիայում կայանալիք բանակցություններին։

Между Россией и США есть прямой контакт, и это уже большой прогресс: политолог о перспективах ожидаемых переговоров
Политолог Бениамин Матевосян считает, что сигналы, поступающие из России и США, свидетельствуют о том, что поле для переговоров по российско-украинскому конфликту действительно очень велико, однако ожидать быстрых решений не приходится, а поскольку клубок разногласий достаточно велик, то за один день его не распутать.
Бениамин Матевосян в интервью агентству “Арменпресс” во всех подробностях коснулся российско-украинского конфликта и перспектив переговоров, ожидаемых после телефонного разговора Трамп-Путин.
“Президент США Дональд Трамп делает то, что обещал сделать в ходе предвыборной кампании, и именно в этом контексте следует рассматривать телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. Трамп в действительности заявлял, что конфликт будет решен в течение 24 часов, но это было скорее эпотажное заявление, а в содержательной части он подчеркивал, что попытается остановить войну, что она очень дорого обходится американской администрации. И, придя к власти, одним из самых важных первых шагов, который он предпринял был известный телефонный разговор”, — отметил Матевосян.
По его мнению, Трамп пытается прийти к какому-то соглашению с Россией или, по крайней мере, начать путь к соглашению. Но можно ли это рассматривать как предзнаменование формирования нового мирового порядка? Политолог подчеркнул, что в контексте российско-украинского конфликта гораздо важнее было то, о чем российская сторона заявила в декабре 2021 года.
“До начала войны Россия представила свое видение того, какой должна быть архитектура безопасности в Европе, и выразила желание вести переговоры по этому вопросу не с ЕС, а с США. Военные действия и их ход просто привели к тому, что в рамках представлений российской стороны на данный момент дан старт двусторонним переговорам между Россией и Соединенными Штатами. Трудно сказать, каким будет окончательный результат, будет ли достигнута та точка, о которой говорят стороны, особенно учитывая опыт стамбульских переговоров. Есть прямой контакт между сторонами, и это уже большой прогресс, учитывая тот факт, что у высших руководителей России и США почти 3 года не было контактов”, — отметил политолог.
По мнению Матевосяна, российско-украинская война подтвердила следующую реальность: доминирующей является не сила права, а право на силу, и если бы Россия потерпела поражение, у Трампа вообще не возникло бы желания говирить с Путиным.
“Если рассматривать заявления госсекретаря Марко Рубио, то речь идет не о процессе формирования нового мирового порядка, а просто о процессе, который произошел. Именно американцы говорят о существовании многополярного мира. Если прислушаться и к мнению, высказанному главой Пентагона, станет понятно, что приоритетом для США будет не обеспечение безопасности Европы, а сдерживание Китая. Если рассматривать дальнейшие процессы с этой точки зрения, то становится очевидным, что Соединенным Штатам нужен новый партнер в Европе, который сможет обеспечить комплексную безопасность с той же силой. Эту заявку, как бы она не нравилась некоторым, подала сама Россия”, — заявил наш собеседник.
Говоря о том, что США предложили украинской стороне предоставить США 50% своих будущих запасов полезных ископаемых и не является ли это платой за поддержку, которую Вашингтон оказал Киеву, Матевосян подчеркнул, что изначально это предложение американской стороне сделал президент Украины Зеленский. После победы Трампа начались обсуждения, какими будут будущие двусторонние отношения, и тогда это предложение и было сделано.
“Значительная часть полезных ископаемых расположена на территориях, перешедших под контроль российских военных. Зеленский был готов уступить эти территории американской стороне, чтобы американцы могли бы забрать эти территории и полезные ископаемые в их недрах. Американцы, воспользовавшись этим предложением, заявили, что речь идет о полезных ископаемых на других территориях, и что они хотят этого не в счет будущей помощи, а предлагают украинцам в первую очередь погасить существующие долги, которые образовались за последние три года. В Киеве учли тот факт, что Трамп — бизнесмен, и выступили с таким предложением, но оно возымело обратный эффект”, — заметил Матевосян.
По его мнению, в случае, если в Европе будет построена новая архитектурная система, которая также будет опираться на российскую военную составляющую, то Украина, по сути, заплатит за это не только своими территориями, но и полезными ископаемыми. Мало того, что Украина окажется в сфере влияния России, ей еще придется за это платить американцам. По словам Матевосяна, это действительно большая трагедия для украинского народа.
Говоря о том, что Саудовская Аравия уже подала заявку на проведение предстоящих переговоров, политолог отметил, что на протяжении десятилетий было распространено мнение, что Швейцария является нейтральной страной, следовательно, является предпочтительным местом для проведения таких переговоров. Многие конфликтные ситуации разрешались именно там, благодаря переговорам, однако во время российско-украинского конфликта европейцы разрушили систему ценностей, на которой зиждилась старая европейская дипломатия.
“Но, как говорится, свято место пусто не бывает, и другие игроки уже пытаются его занять. В данном случае речь идет о Саудовской Аравии. Каков будет конечный результат переговоров - покажет время. По крайней мере, с учетом импульсов, исходящих с российской стороны, основной материал переговоров не будет ограничиваться российско-украинским конфликтом. Речь идет о более широких гарантиях безопасности, о которых российская сторона говорила еще в декабре 2021 года. Учитывая также заявление главы Пентагона о том, что они сосредоточатся на сдерживании Китая, становится очевидным, что поле переговоров действительно очень велико, поэтому ожидать быстрых решений нецелесообразно. Клубок разногласий довольно велик и за один день его не распутать. Просто положительным является то, что удалось хотя бы немного отбросить ядерную войну назад, если не полностью нейтрализовать ее”, — заключил политолог.
Президент Украины Владимир Зеленский, касаясь встречи российской и американской делегаций в Саудовской Аравии 18 февраля, заявил, что Украина не примет и не признает никаких соглашений, которые будут заключены без ее участия. Зеленский также заявил, что Украина не будет участвовать в переговорах в Саудовской Аравии.